TurkNet’e Geçiş Rehberi

TurkNet’e en hızlı şekilde geçmenin yolu mevcut hizmetinizi kapattırmadan TurkNet'e başvurmak.

TurkNet'e web üzerinden veya telefonla başvurduktan sonra biz sizin adınıza tüm geçiş işlemlerinizi yapıyor ve santralde size ayrılan portu kaybetme riski olmadan sizi birkaç gün içinde TurkNet'li yapıyoruz.

TurkNet'e geçmek için taahhüt bitiş tarihinizi beklemenize gerek yok! Diğer operatörden geçişlerde Taahhüt Cayma Bedelinizi 120 TL’ye kadar biz karşılıyoruz!

 
 
baska-operatorden-gecis.jpg
Sadece 5 Adımda TurkNet’e Geçin!
Evinizde internet veya telefon yoksa TurkNet'li olmak için tıklayın.
 
 
1. Belgelerinizi imzalayıp bize ulaştırın

Sizi bekletmeden, kimliğinizi tanımadığınız insanlara teslim etmeden kolayca TurkNet abonesi yapıyoruz. Buradan veya 0850 288 80 81 üzerinden anında aboneliğinizi başlatın. Abonelik belgelerinizi elektronik ortamda indirin. Ad, soyad, tarih girip imzalayın ve bize MNG Kargo ile ücretsiz gönderin, kimliğinizi Online İşlemler'den veya Mobil Uygulama'dan yükleyin, gerisini bize bırakın.

2. Belgelerinizi kontrol edelim

Belgeleriniz bize ulaşınca, kontrol eder ve herhangi bir eksik varsa size bilgi veririz. Her şey tamamsa, biran evvel hizmetinizi başlatmak için çalışmaya başlarız.

 
3. Telefonda onayınızı alalım

Sizi 0850 288 80 80 numaramızdan arayacağız ve onayınızı isteyeceğiz. Sesli onayınızı almadan işlemlerinize devam edemiyoruz, bu yüzden bizden gelecek telefona mutlaka cevap vermeniz gerekiyor.

4. Hizmeti TurkNet’e taşımayı talep edelim

Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza iş emri olarak biz göndeririz. Yalın internet kullanıyorsanız size bir telefon numarası tahsis ederiz.

 
5.1 TurkNet’e geçişiniz gerçekleşsin

Servis sağlayıcınız TurkNet’e geçiş için onay verir. İnternet ve varsa telefon hizmetiniz TurkNet’e taşınır. İnternet ve telefon için TurkNet’e tek fatura ödersiniz. Hizmetinizi kullanmaya başlayana kadar fatura çıkarmıyoruz!* 

* Hizmetiniz kullanılmaya hazır duruma geldiği halde, henüz modem bağlantılarınızı yapmadığınızdan dolayı IP almadıysanız, faturalandırma, hizmetin kullanılmaya hazır olduğuna dair size gönderilen SMS’i takiben 24 saat içinde başlar.
5.2 İndiriminizi unutmayın

Taahhüt cayma bedelinizi 120 TL’ye kadar ödeyebilmemiz için taahhüt bozma faturanızın aslını ya da kopyasını Online İşlemler veya Mobil Uygulama üzerinden bize göndermeyi unutmayın. Kontrol ettikten sonra, 120 TL’ye kadar cayma bedelinizi 6 ay içinde size her ay indirim sağlayarak üstleneceğiz. Kampanyamız hem veri (internet) hem de ses (telefon) hizmeti taahhüt cayma bedelini kapsıyor.

 
İnternetiniz kullanıma açılmadan bize para ödemezsiniz!
ÖZGÜR İLETİŞİME HAZIRSINIZ!

Her şey tamam olunca size bir bilgilendirme SMS’i göndeririz. Size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi modeminize girerek, hemen internetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. TurkNet’ten modem almadıysanız modem kurulum videolarımızı buradan izleyebilirsiniz.

 

+ Cayma bedelini karşılıyor musunuz?

Evet, mevcut operatörünüzün size çıkaracağı taahhüt cayma bedelini, 120 TL’ye kadar karşılıyoruz. Bu tutarı 6 ay boyunca faturanıza indirim sağlayarak üstleniyoruz. Kampanyamız hem veri (internet) hem de ses (telefon) hizmeti taahhüt cayma bedelini kapsıyor.

Taahhüt cayma bedelini TurkNet faturanızda indirim olarak geri alabilmeniz için mevcut operatörünüzün size çıkardığı taahhüt bozma faturasını 0 212 216 55 60’ya fakslamanız veya TurkNet Online İşlemler ya da Mobil Uygulama üzerinden bize göndermeniz yeterli. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra indiriminizi faturanıza tanımlayacağız.

+ Taahhüt cayma bedelimi nasıl öğrenebilirim?

Bunun için mevcut hizmet aldığınız servis sağlayıcınızı arayıp konuşmalısınız.

+ Sizde taahhüt var mı?

Bizde taahhüt yok, memnun kaldığınız ya da ihtiyacınız olduğu sürece bizimle kalın istiyoruz. Bu yüzden ileride olur da herhangi bir sebepten hizmetinizi sonlandırmak istediniz, hiçbir ceza ve sürprizle karşılaşmadan bunu yapabilirsiniz. Biz buna Özgür İletişim diyoruz.

+ Mevcut portu kaybetme riski ne demek?

TurkNet'e mevcut kullandığınız internet hizmetinizi kapattırarak geldiğinizde, santralde size ayrılan VDSL veya ADSL portları boşa çıkar. Ve bazı santrallerde müsait port sayısı yeterli olmadığından size hizmet veremeyebiliriz. Daha yüksek hız sağlayan VDSL hizmeti aldığınızı düşünelim. Hizmeti kapattırdınız, VDSL portunuz boşa çıktı ve siz TurkNet'e abone olana kadar başkası geldi ve bu port ona verildi. Başka müsait port yoksa VDSL yerine daha az hızlı ADSL hizmeti almak durumunda kalabilirsiniz. Hatta hiç müsait port yoksa bölgenizde port sayıları artırılana kadar hizmet alamayabilirsiniz. Ama mevcut operatörünüzü kapattırmadan TurkNet'li olduğunuzda portunuz boşa çıkmadan geçiş yapıldığı için port yok sorunuyla karşılaşmazsınız. Ve neredeyse internetiniz hiç kesilmeden TurkNet'li olursunuz.

+ Ne kadar hız alırım?

Almış olduğunuz hız santrale olan uzaklığınıza, size ulaşan şebekenin ve ev içi tesisatınız kalitesine, kullandığınız modeme ve internet yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Alabileceğiniz maksimum hızı (hattınızın desteklediği en yüksek hızı) buradan sorgulayabilirsiniz.

+ Geçiş ne kadar sürer?

Geçiş genelde belgeleriniz eksiksiz olarak bize ulaştıktan sonra, iki, üç gün içinde gerçekleşiyor. (Mevcut hizmetinizi TurkNet'e taşımak yerine diğer operatörden kullandığınız hizmeti önce iptal ettirip sonra bizden sıfırdan yeni bir hat istediğinizde internetinizin kullanıma hazır olması daha uzun sürüyor.) Ancak burada kritik nokta belgelerinizi eksiksiz olarak bize yollamanız. Eğer geciktirirseniz, TurkNet’e geçişiniz daha geç olacaktır. Belgelerde herhangi bir eksik varsa (örneğin imza yok, tarih yok, kimliğinizi Online İşlemler veya Mobil Uygulama üzerinden yüklemediniz), işlemler maalesef uzayabiliyor. Bu yüzden belgelerinizi tam olarak doldurduğunuza ve eksik olmamasına dikkat edin.

Ayrıca belgelere kargoya vereceğiniz günün tarihini atmanızı öneririz. Çünkü biz belgeleri en geç 10 gün içinde işleme koymalıyız. Siz örneğin belgeleri imzaladınız, ancak 8 gün sonra kargoya verdiniz. Bize ulaşması da iki günü buldu. Süre dolduğundan biz belgeleri işleme koyamıyoruz, böyle bir durumda yeniden başvurmanız gerekiyor. Bu yüzden belgelerinize tarih olarak kargoya verdiğiniz günü attığınıza dikkat edin.

Geçiş süresini etkileyen bir diğer faktör ise teyit aramasına geç cevap vermeniz. Teyit aramasını yasa gereği yapmak zorundayız. Yani sizi aramamız ve sesli olarak operatör değişikliği onayınızı almamız gerekiyor. Sizi 0850 288 80 80 numaramızdan arayacağız, bu telefona ne kadar geç cevap verirseniz, geçiş işlemleriniz o kadar gecikecektir.

+ TurkNet'ten modem satın alabiliyor muyum?

Evet, TurkNet'e internet üzerinden ya da telefon ile abone olurken bizden modem satın alabilirsiniz. Şu an standart ISS modemlerinin çok üzerinde olan bir modem olan Asus DSL-AC51'i avantajı fiyatla sizlere seçenek olarak sunuyoruz. Modemi ücretini kredi kartınıza yansıtıyoruz. Tek ödemeyle ya da üç taksitle satın alabilirsiniz. Modemimiz hakkında hafa fazla bilgiyi burada bulabirsiniz.

+ Telefon numaram size mi taşınacak?

Mevcut operatörünüzde bakır şebeke üzerinden telefon numarası kullanıyorsanız, aynı telefon numarasını kullanmaya devam edeceksiniz. Her yöne 1.000 dakika konuşma hizmetinizi ek ücret ödemeden yalın internet fiyatına kullanacaksınız.

Mevcut operatörünüzden fiber ya da kablo internet hizmeti alıyorsanız ve bulunduğunuz yerde bakır telefon hattı şebekesi yoksa size hizmet veremeyebiliriz. Böyle bir durumda ev telefonunuzu girerek hizmet alıp alamayacağınızı kontrol edemeyebilirsiniz. Eğer fiber ya da kablo internet hizmeti alıyorsanız TurkNet’e başvururken, telefon numarası yerine adresini girerek, size hizmet verip veremeyeceğimizi öğrenebilirsiniz.

+ İnternet ve telefon tek faturada mı gelecek?

Evet, size internet ve telefon için (ayda 1.000 dakika her yöne hakkınızı geçmediğiniz sürece) ayda 75,99 TL tutarında tek bir fatura gelecek. Özgür İletişim Ekstra kullanıyorsanız (ve yine ayda 1.000 dakika her yöne hakkınızı geçmediğiniz sürece) size her ay 85,99 TL fatura göndereceğiz. Size ek ücret yansıtmadan yalın internet fiyatına her yöne 1.000 dakika konuşma hizmeti sağlıyoruz.

+ Niye telefon var?

Biz ev kullanımında telefon hizmeti için ayrı bir tutar alınmaması gerektiğine inanıyoruz. Başkaları ses hizmeti için her ay kullanın kullanmayın sabit bir ücret alırken, hatta kullanılan dakikalar için de çeşitli tarifeler uygularken biz hem taahhütsüz, AKN’siz interneti ve her yöne (yurt içi cep, yurt içi sabit, 444’lü ve 3 haneli özel servis numaraları ve Uluslararası Kademe 1 ülkeleri) ayda 1.000 dakika konuşmayı ayda 75,99 TL’ye sunuyoruz. Telefon hizmeti için size ayrı bir fatura çıkarmıyor, yalın internet fiyatına telefon dahil hizmet veriyoruz.

+ Bu 1.000 dakika ile hangi ülkeleri ararım?

Amerika, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve daha birçok ülkedeki sabit telefonları arayabilirsiniz. Tam liste için buraya göz atabilirsiniz.

+ İlk ödeme ne zaman olacak?

Örnek olarak 15 Haziran'da abone oldunuz. 18 Haziran'da hizmetiniz TurkNet’e taşındı. Size Temmuz ayı başında 18 Haziran’dan ayın sonuna kadar olan kısmı faturanız ve aynı anda Temmuz tam ay kullanımını kapsayan faturanız gelecek. Temmuz ayının 20'sine kadar bu iki faturayı ödeyebilirsiniz. Sonraki aylarda kullanacağınız ayın faturası ayın birinde kesilerek her ay size gönderilecek. Her ayın 20'sine kadar içinde bulunduğunuz ay kullanımlarınızı kapsayan faturanızı ödeyebilirsiniz.

+ Her şey internetten ya da telefonla olabiliyorsa neden belgeleri kargo ile yolluyorum?

Haklısınız, bu devirde kargo falan olmamalı. Ancak halen yasa gereği ıslak imza almamız gerekiyor. Bu yüzden sizi en az yormak için kargo yöntemini seçtik. Böylece ofis, abonelik merkezi gibi yerlerde sıra beklemeden, istediğiniz kargo şubesine giderek belgelerinizi bize göndermeniz mümkün oluyor. Kargo konusunda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. MNG Kargo ile ücretsiz olarak belgelerinizi bize gönderebilirsiniz.

+ Kargo şubesine gitmeye üşeniyorum ne yapabilirim?

MNG Kargo şubesine gittiğinizde ve TurkNet’e abonelik belgelerinizi göndereceğinizi söylediğinizde ücretsiz olarak belgelerinizi bize gönderme avantajından yararlanabilirsiniz. Ayrıca birçok kargo firması bir telefonunuzla evinize gelip 2-3 TL farkla belgelerinizi alabiliyor. Yok, ben belgeleri yazmakla da uğraşamam diyorsanız 29 TL ödeyerek özel kurye hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetimizde kuryemiz size gelir, belgeleri imzalatır ve siz oturduğunuz yerden tüm işlemlerinizi tamamlarsınız.

+ Türkiye’nin her yerinde hizmet veriyor musunuz?

Evet, telefon şebekesinin olduğu her yerde yani Türkiye’nin 81 ilinde, bütün ilçe ve ADSL, VDSL hizmeti olan belde ve köylerinde hizmet veriyoruz.

+ Memnun kalmazsam ne olacak?

Size tamamen taahhütsüz bir hizmet sunuyoruz. Memnun kalmazsanız ne zaman olursa olsun herhangi bir cayma bedeli ödemeden hizmetinizi sonlandırabilirsiniz. Hizmetiniz başladığı tarihten itibaren, 15 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak, hiçbir ücret ödemeden hizmetinizi iptal edebilirsiniz.