İnternet Terimleri

Antivirüs Programları Ne İşe Yarar?

 • 101
 • Antivirüs programları pek çoğumuz için bilgisayarda duran ama pek işe yaradığına inanmadığımız yazılımlardır. Hatta bazen bilgisayar yavaşlamasın diye bu programlardan vazgeçip sildiğimiz dahi oluyor. Ancak virüslere karşı alabileceğimiz bu küçük önlem oldukça etkili.

  Antivirüs programları genel olarak kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen koruma kalkanlarıdır. Kişisel cihazlarımızı bu programlar sayesinde birçok virüsten koruyoruz.

  Bilgisayarların ağ aracılığı ile birbirleriyle iletişime geçmeye başladığı zamandan bu yana kötü amaçlı yazılımlar hayatımızda. Her an çeşitli ağlarda virüsler yayılıyor ve yeni virüsler oluşturuluyor. Cihazlarımızın olağan çalışma şeklini korumak ya da içerisinde yer alan bilgileri korumaya almak için güvenilir Antivirüs programlarını kullanmak gerekir.

  Ancak Antivirüs arama sırasında internette karşımıza çıkacak korsan yazılımlardan uzak durmak en mantıklısıdır. Bu korsan yazılımlar aracılığı ile bırakın cihazınızı korumayı direkt olarak virüs bulaştırabilirsiniz. O sebeple en güvenilir olanları tercih etmelisiniz.

  Antivirüs programları, kötü amaçlı bir yazılımla karşılaştığında ilk olarak ilk olarak kullanıcıya bir mesaj iletir ve ardından virüs içerdiğini düşünüyorsa yazılımı karantinaya alır. Bu karantinanın ardından çoğunlukla siler. Ancak bazı durumlarda aşırı bir tehdit görmüyorsa silip silmeme konusunda sizden onay alır. Bu programları genel olarak siber güvenlik alanında uzman firmalar piyasaya sürer. Ayrıca düzenli olarak güncellemeler gönderir. Bazı kullanıcılar bu güncellemelerden şikâyetçi olsa da oldukça önemlidir. Sebebi ise sürekli olarak yeni nesil bir kötü amaçlı yazılım oluşturulmasıdır. Bunları tespit eden firmalar çözüm olarak programı günceller.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.