turknet logo

Oyun Dünyası

Blockchain Tabanlı Oyunlar Nelerdir?

Eylül, 2022
Paylaş
 • 1637
 • Blockchain Tabanlı Oyunlar Nelerdir?

  Teknolojinin hayatımızda büyük bir alan kaplamasıyla beraber, bir takım yeni uygulamalar da hayatımıza girmiş durumda. Blockchain teknolojisi de benzer şekilde son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan bir yenilik. Blockchain aslında NFT ya da kripto paralarla alakalı bir teknoloji gibi görünse de son zamanlarda oyun dünyasında da yerini aldı.

  Kısaca bir dijital defter gibi çalışan Blockchain, bir merkezi olmaksızın işlemlerin güvenliği sağlayan ve tüm işlem kayıtlarının tutulmasına imkan veren bir yenilik. Aynı zamanda mobil oyunlar ve bilgisayar oyunları için pek çok fırsat sunan bu teknoloji ile oyun dünyasında da yenilikçi bir yaklaşıma imza atılmış durumda.

  Blockchain Tabanlı Oyun Nedir?

  Blockchain tabanlı oyun dendiğinde, normal oyunlardan pek farklı olmasa da teknolojik imkanlar bakımından birçok yenilik karşımıza çıkıyor. Blockchain tabanlı oyunların en büyük farkı ve belki de en önemli özelliği ise günlük hayatta kullandığımız herhangi bir para birimi yerine, NFT ve kripto paralarla satın alma yapılabilmesidir. Bu yeni satın alma özelliği, tüm dünya için oyun pazarında büyük bir değişimin ilk adımı olmuş durumda. Bu değişimin öncülerinden ve en bilinen örneklerden bir tanesi olan, Axie Infinity tüm dünyadaki kullanıcılarına Ethereum tabanlı kripto paralar ile satın alma imkanı sundu. 

  Blockchain tabanlı oyunların tarihi aslında 2014 yılına kadar dayanıyor olsa da son yıllarda ciddi bir ivme kazandı. Bu noktada Blockchain tabanlı oyunların gelişiminde en önemli olan etken, kripto para birimlerinin kullanımında meydana gelen artış oldu. 

  Böylelikle Blockchain teknolojisi oyun dünyasına da entegre hale geldi. Günümüzde gelinen son noktada Blockchain tabanlı oyun oynayan kullanıcılar, bu oyunla beraber meydana getirdikleri tüm varlıklarını Blockchain teknolojisinde saklayabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar arasındaki alışverişin de daha kolaylaşmasını sağlayan bu yeni oyun pazarı, kullanıcılarına bir gelir elde etme imkanı da tanımaktadır.

  Blockchain tabanlı oyunlarda kullanıcı olmak için ilk gereklilik bir sanal cüzdandır. Oluşturulan bu sanal cüzdan aracılığı  ile kullanıcılar kolaylıkla bir oyuna bağlanabilir. Daha sonrasında ise üyeliklerini aktive ederek, istedikleri gibi oyun dünyasına adım atabilirler. Aynı zamanda, oyunda elde edilen kripto paralar ya da NFT’lerle de aynı cüzdanda birikim yapma imkanı bulurlar.

  Blockchain Tabanlı Oyunlar Nelerdir?

  Son zamanlarda sıklıkla kullanılan yeni Blockchain tabanlı oyunlardan bazıları şunlardır:

  Blockchain tabanlı oyunlar, aslında çok uzun bir sürece tabi olmadan, kullanıcıların kolaylıkla oyun oynamasına olanak sağlamaktadır. Günümüzün değişen teknolojileri ile beraber hayatımıza girmiş olan bu oyunlar sayesinde kripto para ve NFT ile satın alma seçeneği ve diğer kullanıcılarla bu ödeme birimleri üzerinden alışveriş yapılabilmesi avantajlı hale gelmiştir. Birikimlerini de aynı şekilde bu birimler üzerinden yapabilmek,  oyun dünyasının yükselen yıldızı haline gelmiştir. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar