turknet logo

Yapay Zeka

ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ocak, 2023
Paylaş
 • 21011
 • ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son dönemin popüler konularından biri haline geldi. Bu yazımızda beta versiyonu sunulan ChatGPT’nin özelliklerinden ve nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

  ChatGPT Nedir ve Ne İşe Yarar?

  ChatGPT, OpenAI tarafından ilk olarak 30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan bir yapay zeka sohbet robotudur. Farklı alanlardaki konuları sisteminde işleyebilen ChatGPT, yanıtlarını kullanıcının taleplerine göre uyarlayarak daha dinamik ve ilgi çekici konuşmalar yapılmasına olanak tanır. Türkçe de dahil olmak üzere pek çok farklı dilde çalışan bu sistem hem denetimli hem de pekiştirmeli öğrenme teknikleriyle geliştiriliyor.

  ChatGPT Nasıl Çalışır ve Kullanılır?

  ChatGPT, yapılan konuşmalardaki sözcükleri analiz ederek, kullandığı zengin metin veri havuzu içerisinden bir sonraki sözcüğü tahmin eder. Böylece bir insanla konuşuyormuşcasına doğal yazılı cevaplar ve uzun metinler üretebilir. Bunları gerçekleştirebilmek için derin öğrenmeye sahip GPT-3 dil modelinden faydalanır.

  Sorduğunuz sorular ve aldığınız cevaplar sohbet geçmişinizde görünecektir. Fakat yeni bir sohbet başlatmak isterseniz, Reset Thread seçeneğine tıklayarak konuşmayı sıfırlayabilirsiniz. Aldığınız cevaplarla ilgili geri bildirimde bulunmak için metnin yanındaki beğen veya beğenme (thumbs up – thumbs down) butonlarını kullanabilirsiniz.

  Konuşmaya başlayabilmek için ChatGPT sayfasına gidin ve mail adresinizi girdikten sonra telefon numaranızı girerek doğrulama işlemini gerçekleştirin. İletişim bilgilerinizi ve kullanım amacınızı paylaştıktan sonra üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ardından kullanıcı dostu arayüzü sayesinde ChatGPT’yi kısa süre içerisinde ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir mesajlaşma uygulamasında olduğu gibi metin kutusuna istediğinizi yazıp gönderebilir ve kısa bir süre içerisinde de cevap alabilirsiniz.

  ChatGPT’nin Özellikleri Nelerdir?

  1. Doğal Konuşma İşleme: ChatGPT, kullanıcıların yazdıkları format ve üslubu anlama üzerine odaklanarak, doğala yakın cevaplar verir.
  2. Uyarlanabilirlik: Kullanıcı taleplerine ve konuşma gidişatına göre cevaplarını uyarlayabilir.
  3. Tutarlılık: Konuşmanın bağlamına göre daha uygun ve tutarlı yanıtlar üreterek daha interaktif bir sohbet deneyimi sağlar.
  4. İnsan Benzeri Yanıtlar: En önemli özelliklerinden biri ise kulağa doğal gelen yanıtlar oluşturmak için GPT dil modelini kullanması ve kullanıcıların kendisiyle iletişim kurmasını kolaylaştırmasıdır.
  5. Özelleştirme: Sohbetleri farklı kullanıcıların veya kuruluşların ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyacak şekilde özelleşebilir.

  ChatGPT Network Error Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

  Kullanıcı dostu ve minimalist bir sisteme sahip ChatGPT, zaman zaman Network Error (Ağ Hatası) uyarısı verebilir. Bu durum genellikle sistemin kapasitesi üzerinde kullanıcıya ulaşıldığında veya aralıksız metin girişi yapıldığında yaşanır.

  İnternet tarayıcınızın önbelleğini (cache) temizledikten sonra, hesabınıza tekrar giriş yaparak sorunu çözebilirsiniz. Sorun devam ettiği takdirde, daha az sıklıkta metin girişi yapmayı deneyebilir ve eğer hala aynı uyarıyı alıyorsanız yeni bir hesap oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

  ChatGPT Google’ın Yerini Alabilir mi?

  Chat GPT’nin veya benzeri herhangi bir sohbet robotunun Google’ın veya diğer arama motorlarının yerini tamamen alması çok olası değildir. Çünkü sohbet robotları, geliştirilme sürecinde yüklenen bilgilere dayalı olarak cevap üretirler. Google gibi arama motorları ise internetin bütününde arama yapar. Bu nedenle de ChatGPT’nin Google ile aynı ölçekte bilgi vermesi şimdilik mümkün değildir. Ayrıca arama motorları gelişmiş algoritmalar ve yüksek kapasiteli sunucuları kullanarak bilgiye erişim sunarlar. Fakat ChatGPT, kendi üretim ekibinin sağladığı sınırlamalar çerçevesinde hareket eder.

  ChatGPT başta olmak üzere farklı chat robotlarına kolay bir şekilde erişim sağlamak ve kullanabilmek için yüksek hızda internete sahip olmak size avantaj sağlayacaktır. TurkNet olarak kendi altyapmızla yüksek hızda internet hizmeti sunuyoruz. TurkNet GigaFiber ile 1000 Mbps upload ve download hızına sahip olmak artık hayal değil! Altyapı sorgulaması ile beraber internet abonelik başvuru işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. “Yapay zeka nedir? Hangi alanlarda kullanılır?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar