turknet logo

İnternet Teknolojileri

Dark Fiber Nedir?

Ağustos, 2023
Paylaş
 • 1233
 • Dark Fiber Nedir?

  Veri iletimi sadece bilgi akışı için değil, aynı zamanda günümüz iş dünyasının ve iletişim altyapısı için de oldukça önemlidir. Veri iletimini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için geliştirilen teknolojiler arasında “Dark Fiber” de yer alıyor.

  Peki, Dark Fiber nedir ve ne işe yarar? Detayları yazımızda derledik.

  Dark Fiber Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Fiber optik kablolar, ışık sinyalleri ile veri iletimi sağlayan ince ve esnek cam tellerden oluşur. Bu teller, birbirine bağlı olarak uzun mesafeler boyunca yer altında veya deniz altında döşenir. Ancak bu kabloların tamamı aynı anda kullanılmaz. Bazı bölümler yedek olarak bırakılır veya gelecekteki ihtiyaçlar için saklanır. İşte bu bölümlere Dark Fiber denir. Dark Fiber, veri iletimi için kullanılmaya başlandığında ise aydınlanır ve lit fiber haline gelir.

  Dark Fiber’in Özellikleri Nelerdir?

  Dark Fiber, fiber optik kabloların sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Fiber optik kablolar, ışık sinyallerini kullanarak veri iletimi sağlar. Bu sayede çok yüksek hızlarda ve uzun mesafelerde veri aktarımı mümkün olur.

  Fiber optik kablolar, bakır kablolarla karşılaştırıldığında daha az enerji tüketir ve daha az sinyal kaybına uğrar. Ayrıca elektromanyetik girişimlere daha az duyarlıdır. Dark Fiber, fiber optik kabloların bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcılara bazı avantajlar da sunar.

  Dark Fiber’in Avantajları Nelerdir?

  Dark Fiber’in en büyük avantajı, kullanıcılara tam kontrol ve esneklik sağlamasıdır. Dark Fiber kiralayan bir kullanıcı; kendi ağını kurabilir, istediği protokolü ve ekipmanı seçebilir. Ayrıca tercih ettiği kadar bant genişliği kullanabilir ve aynı zamanda ağını ölçeklendirebilir.

  Dark Fiber, güvenlik açısından da avantajlıdır. Dark Fiber’e sahip bir kullanıcı, verilerini başka bir servis sağlayıcının ağı üzerinden değil, kendi ağı üzerinden ilettiği için veri güvenliği riskini azaltır. Diğer yandan maliyet açısından da faydalı olabilir. Dark Fiber kiralayan bir kullanıcı, uzun vadede bakım ve işletme maliyetlerini düşürebilir, bant genişliği ihtiyacına göre ödeme yapabilir.

  Dark Fiber ve Fiber Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Dark Fiber’in Kullanım Alanları Nelerdir?

  Dark Fiber’in kullanım alanı oldukça geniştir. Dark Fiber’in yaygın kullanım alanları şunlardır:

  TurkNet olarak taahhütsüz ve kotasız fiber internet hizmeti sunuyoruz. Siz de yüksek hızda internet deneyimi yaşamak için abonelik başvuru işleminizi kısa sürede tamamlayabilir ve yüksek hızda fiber internetin tadını çıkarabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar