turknet logo

İnternet Terimleri

DDNS Nedir? Ne İşe Yarar?

Nisan, 2022
Paylaş
 • 8386
 • DDNS Nedir? Ne İşe Yarar?

  Ücretsiz olması ve kendi kendine atanması sebebi ile kullanıcıların birçoğu dinamik IP adreslerini kullanıyorlar. DDNS ise dinamik IP kullanan kullanıcıların cihazlarına erişimlerini sağlayan bir sistemdir. Bu yazımızda sizler için “DDNS nedir? ve DDNS ne işe yarar?” sorularına cevap verdik.

  DDNS Nedir?

  DDNS, yani Dinamik Alan Adı Sistemi, sabit IP olan statik IP adreslerini kullanmayan cihaz kullanıcılarının cihazlarına erişimi sağlayan bir sistemdir. Dinamik IP kullanıcılarında internet bağlantısı her kesildiğinde IP adresi değişmektedir. DDNS ile kullanıcılar sürekli değişen IP durumunda bile modemlerine ya da cihazlarına uzaktan ulaşabilirler. Sabit bir IP adresi kullanıyorsanız DDNS sistemine ihtiyaç duymazsınız fakat IP adresleri sürekli değişirken cihazınıza uzaktan bağlanmak için DDNS gereklidir. 

  DDNS Nasıl Ayarlanır?

  DDNS ayarlamak için öncelikle cihazınızın uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Uzaktan bağlanmak istediğiniz cihaz modemse, modemin DDNS sistemini desteklemesi gerekir. Eğer bilgisayarınıza bağlanmak istiyorsanız bunun için bir yazılım kurmalısınız. DDNS desteği sağlayan birçok firma mevcut. Bunlardan bazıları ücretli iken ücretsiz olarak bu hizmeti veren web siteleri de bulunmaktadır. DDNS desteği almak istediğiniz web sitesini seçip kayıt yaptırmanız gerekir. Bilgisayarınıza bağlanmak için yazılımın ayarlarını yapıp seçtiğiniz firmanın talimatları ile kurulumu tamamlamalısınız. Eğer uzaktan bağlanmak istediğiniz cihaz modeminiz ise port yönlendirmeleri yapılmalıdır. Bu sayede modeme erişimi olan cihazlara da erişim sağlanabilir. 

  DDNS Faydalı mı?

  Statik IP ya da sabit IP genellikle ev interneti kullanan kullanıcılar tarafından tercih edilmez. Bunun sebeplerinden biri kullanıcıların bu konuda yeterli bilgilerinin olmamaları, diğeri ise statik IP hizmetinin ücretli olmasıdır. Genellikle ek bir ücret ödemek istemeyen kullanıcılar dinamik IP adreslerini kullanmaya devam ederler. Dinamik IP kullanıcıları uzaktan erişim sorunlarını ise DDNS ile çözerler. Bu bağlamda da DDNS sisteminin faydalı olduğunu söyleyebiliriz. DDNS ile kullanıcılar, cihazlarının bulunduğu yerde olmadıklarında da cihazlarına erişim sağlayabilirler. Bir örnek vermek gerekirse tatile gittiğinizde ya da evinizden uzak olduğunuzda yanınızda bulunan cihazlarınız ile evdeki kameralara DDNS sistemi ile erişim sağlayabilirsiniz. 

  DDNS Güvenli mi?

  İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte siber güvenlik konusu oldukça önemli bir kavram haline geldi. Kullanıcılar internet üzerinde yaptıkları her eylemde güvende olmak istiyorlar. DDNS güvenli mi sorusu kullanıcılar arasında oldukça merak edilen bir soru. DDNS tek başına bir güvenlik tehlikesi yaratmasa bile DDNS için kurulan yazılımlar ya da yapılan ayarlamalar bir güvenlik sorunu yaratabilirler. DDNS kullanımını güvenli bir hale getirmek için modem port yönlendirmeyi oldukça dikkatli yapmalısınız. Kurulumlar ya da güncelleştirmeler olması gerektikleri gibi yapılmadıklarında güvenlik açıkları meydana gelebilir. Unutmamanız gereken, internet ortamında imkansız diye bir şey yoktur. Dinamik IP adresleri kullanan kullanıcılar için DDNS hizmetleri hala daha oldukça önemlidirler. DDNS deneyimlerinizi de en iyi hale getirmek için güvenliğinize dikkat etmeniz gerekir. 

  Siz de web siteleri üzerinden ücretli ya da ücretsiz bir şekilde bir firmaya üye olabilir ve DDNS hizmetlerini kullanarak cihazınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.   

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar