İnternet Terimleri

Download Nedir?

 • 55
 • Download, internet dünyasının en çok kullanılan terimlerinden birisi. Genel olarak internette bulunan tüm verileri ve dosyaları kendi bilgisayarınıza transfer etme işlemine download denir. “Download ne demek?” sorusuna cevap verdiğimize göre bu işlemin ne için yapıldığını da açıklayalım. Temel olarak amaç, internet ağındaki verileri kendi bilgisayarınızda görüntülemek ve kaydetmektir. Bu terim Türkçe olarak “İndirme” şeklinde kullanılır.

  Sürekli olarak Download ile birlikte anılan diğer bir kavram olan Upload, aslında indirme işleminin tam tersidir. Bu sebeple download ve upload sürekli birlikte telaffuz edilir. Bilgisayarınızda bulunan bir veriyi ya da dosyayı internet ağındaki bir depolama birimine yükleme işlemine upload denir.

  Bu iki işlemin hızı da internetiniz ile direkt olarak bağlantılıdır. Günümüzde her türlü veri kullanımı çoğaldığı için bu iki işlemin de hızları kullanıcılar için oldukça önemli bir hal aldı. Bu iki işlemden yüksek performanslı hızlar istiyorsanız eğer internet hızınızla alakalı bir iyileştirme yapmanız gerekiyor.

  Download test yaparak hızını ölçümlemek için sitemizde yer alan testi kullanabilirsiniz. Teste gitmek için;

  https://turk.net/internet-hiz-testi/

  Download Hızı Nedir?

  İnternet servis sağlayıcılarının sunduğu paketlerde çeşitli download ve upload hızları sunulur. Kendinize uygun olanı tercih ederek, istediğiniz hızları almanız mümkün. Bir diğer önemli konu da bulunduğunuz bölgedeki altyapı kaliteniz. Eğer bu altyapı çok güçlü değilse internet servis sağlayıcınız ne kadar hız taahhüt ederse etsin o hızı kullanmanız zorlaşır.

  İnternet kullanım alışkanlıkları da kullanım sıklıkları da değişti. Artık pek çok kullanıcı gün içerisinde sürekli olarak çevrimiçi. Gerek telefonundan gerekse bilgisayardan bir şekilde veri tüketimi gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple download ve upload hızları aslında internet deneyiminizi direkt olarak etkiler. Online oyun oynayan kullanıcılar, internette yayın yapan yayıncılar gibi çeşitli kullanımlarda bu hızların önemi çok daha fazla öne çıkıyor. Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu hızlara dikkat edebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.