Güncel Yaşam

E-Kitap Nedir?

 • 15
 • Kitap okumayı daha pratik ve kolay bir hale getiren E-kitaplar günümüzde her yaş grubu tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu yazımızda e-kitap nedir? e-kitap okumanın avantajları ve ücretsiz yasal e-kitap siteleri nelerdir? gibi konulara değindik.

  E-Kitap Nedir?

  E-kitap, dijital ortamlarda dosya formatında bulunan ve uyumlu akıllı cihazlardan okunabilir durumda olan kitap formatıdır. Bir kitabın sayfalarının elektronik ortamda saklanması ve okunması için tasarlananan e-kitaplar PDF (Portable Document Format) veya EPUB (Electronic Publication) gibi bir dosya biçiminde saklanır. Basılı kitaptan daha hafif ve kolay taşınabilir ancak basılı kitap gibi her yerde okunamayabilir. Bunun sebebi şarj edilebilir cihazlardan okuma yapıldığı için şarjın bitme olasılığı ve internetin varlığıdır. Çevrim dışı olarak okunan kitaplarda dahi önceden internet ortamında indirme işlemini gerçekleştirmek gerekiyor.

  • Taşınabilirlik: Basılı kitaptan daha hafif ve kolay taşınabilir. E-kitap okuyucusu bir cep telefonu gibi küçük bir cihazda binlerce e-kitap taşıyabilir.
  • Ekonomik: E-kitapların büyük çoğunluğuna basılı kitaptan daha ucuza ulaşılabilir.
  • Ölçeklenebilir metin: Okuyucular metni büyütme ve küçültme işlemini kolaylıkla yaparak metni ölçeklendirilebilir. Bu durum gözlük ihtiyacı olan okuyucular için oldukça kullanışlıdır.
  • Notlar ve vurgulamalar: Metni vurgulamak ve notlar almak için işaretleme işlemi pratik bir şekilde yapılabilir.
  • İnternet bağlantısı olmadan okunabilirlik: Bazı e-kitaplar internete bağlı olmadan da çalışabilir ancak indirme işlemi sırasında internete ihtiyaç duyulabilir. Seyahatler sırasında veya internet bağlantısı olmayan yerlerde de okunmaya hazırdır.
  • Özel yazılım gerektirmez: E-kitaplar genellikle özel bir yazılım gerektirmez ve EPUB veya PDF gibi yaygın dosya biçimlerini destekler.

  Ücretsiz Yasal E-Kitap Siteleri

  E-kitap okuyucuları için bazı yasal ve ücretsiz site tavsiyeleri;

  • Google Play Kitaplar: Birçok cihazdan kolaylıkla ulaşılabilir ve yerli, yabancı olmak üzere yaklaşık 5 milyondan fazla kaynak bulundurur.
  • Project Gutenberg: Bu site dünya çapında binlerce ücretsiz, telif hakkı dolmuş e-kitap sunar.
  • altKitap: 2000 yılından itibaren internet üzerinden ücretsiz bir şekilde kitaplar yayınlayan Türkiye’nin ilk dijital yayınevidir.
  • e-Kitap: Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan  ücretsiz erişime açık e-kitap sitesidir.
  • Open Library: Çevrim içi bir kütüphane olmasının yanında bünyesinde barındırdığı kitapların eski versiyonlarına ve farklı çevirilerine ulaşmak da mümkündür.
  • International Children’s Digital Library: Uluslararası Çocukların Dijital Kütüphanesi Vakfı tarafından kurulmuştur. İçerisinde ücretsiz bir şekilde farklı ülkelerden 59 dilde çocuk kitaplarını barındırır.
  • Internet Archive: Platform içinde 1 milyondan fazla e-kitap vardır. Geniş dil seçeneğiyle birçok kitap türüne erişim sağlar ve kitaplar 2 haftalığına ödünç alabilir.

  E-Kitap Okuyucu Nedir?

  E-kitap okuyucu tablet türevi bir cihazdır. E-kitap dosyalarını okumak için tasarlandı ve genellikle “EPUB veya PDF” gibi yaygın dosya biçimlerini destekler. İnternet bağlantısı olmadan da çalışabilir ancak bazı e-kitap uygulamaları kitap dosyalarını indirmek için internete ihtiyaç duyabilir. E-kitap okuyucuları, dosyalar üzerinde notları, metin vurgulamaları ve kitaptaki sayfaları işaretlemesine olanak tanır.

  E-kitap okuyucuları; okunabilirlik, uzun pil ömrü ve taşınabilirlik gibi okuyucunun konforuna yönelik tasarlanmış cihazlardır. Görünümü her ne kadar tableti andırsa bile e-kitap okuyucuları yalnızca kitap okuyabilmenize yarar. Sahip olunan cihaza göre kitapların formatı değişkenlik gösterebilir. Bu kitapların dosya formatları “.mobi, .epub, .txt, .pdf, .azw” olabilir.

  E-Kitap Okuyucu Nasıl Kullanılır?

  E-kitap okuyucunuzun kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi kurulumunu yapın. Okumak istediğiniz kitapların dosya formatlarını USB ya da Wi-Fi aracılığıyla yükleyin. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra e-kitaplarınızı okumaya başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz yerlerde notlar alabilir ve işaretlemeler yapabilirsiniz.

  E-kitapları kısa sürede indirmek ve online olarak okumak için internet bağlantısına ihtiyaç duyarsanız. TurkNet olarak sınırsız internet hizmetini kotasız ve taahhütsüz olarak sizlerle buluşturuyoruz. Limitlere takılmadan evde internet ile e-kitap keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir