turknet logo

İnternet Terimleri

Ethernet Kablosu İnternet Hızını Etkiler mi?

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 21391
 • Ethernet Kablosu İnternet Hızını Etkiler mi?

  Yeni bir ev ararken nelere dikkat edersiniz? Eskiden olsa buna verilecek cevaplar herkes için neredeyse benzerdi. Günümüzde ise internet altyapısı nasıl diye kontrol ediliyor. Çünkü internet hızı düşük olan bölgelerde konforumuz çok azalıyor. Eskisi gibi sadece masaüstü bilgisayardan kullanılan bir teknoloji değil internet. Evlerimizdeki halılar bile neredeyse internete bağlanacak. Durum böyle olunca internet hızı ihtiyaçları da artıyor.

  Peki altyapımız iyi ama evimizde hala internet problemi var diyelim. İstediğimiz performansı alamıyoruz. Oyunlarda pingler yüksek, filmler donuyor. İşte o zaman ethernet kablosu nedir diye bir aramaya girmeniz kaçınılmaz. Kablo mu kaldı artık demeyin. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin hala veriyi en güzel iletme yolu kablolar. Belki bir gün kablosuz veri aktarma yolları o kadar gelişir ki ev içerisinde böyle bir şeye ihtiyaç kalmaz. Ama şu an her ihtimale karşı evde ethernet kablosu bulundursanız iyi olur.

  Ethernet Kablosu Nedir?

  Ethernet kablosu genelde sarı renkte olsa da farklı renklerde de görebilirsiniz.

  En basit hali ile interneti cihazlarımıza ulaştıran kablolardır. Tabii ki bu kabloların da çeşitleri var. Yeni çalışmalarla çok daha güçlü ethernet kabloları yapılıyor. Genel olarak bilgisayarlar için kullanılan bu kablolar bazı televizyonlarda da kullanılabiliyor. Eğer bu kabloları kullanmak istiyorsanız cihazları kontrol etmeniz gerekir. Peki ethernet kablosu internet hızını etkiler mi? Kablosuz bağlantılara göre kablolu bağlantılar her daim daha yüksek performans sunar.

  Bir yerden temin etmek istediğiniz zaman karşınıza CAT5, CAT6 gibi ifadeler çıkacaktır. İşte bunlar bahsettiğimiz ethernet kablosu çeşitleri. CAT6 ve sonrası olanlar en hızlı ve yüksek performanslı olanlardır. Bazı yerlerde fiber ethernet kablosu olarak anılsa da xDSL bağlantılarda da CAT6 kullanabilirsiniz.

  Ethernet Kabloları Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Ethernet kabloları ile alakalı sizin için aşağıda bir tablo hazırladık. CAT ifadesinin yanındaki sayı yüksekdikçe daha yüksek bant genişliği, daha az veri kaybı sağlar. Örnek olarak CAT5 kablosu kullanmak istediğinizde daha yüksek modellere göre internet hızınız biraz daha yavaş olur. Ayrıca sinyal kaybı da yaşayabilirsiniz.

  Özellikle yüksek hızlı bir internet altyapısına sahipseniz CAT6 ve üstü haricindeki diğer kablolardan uzak durmalısınız. Yakın bir zamana kadar en yaygın olarka kullanılan kablo CAT5 kablolarıydı. Artık yavaş yavaş yerini CAT6’ya bırakıyor. Yani yeni standartımız CAT6 diyebiliriz.

   

  KategoriYalıtımMax. iletim hızıMax. bant genişliği
  CAT3Yok10 Mbps16 MHz
  CAT5Yok10-100 Mbps100 MHz
  CAT5EYok1.000 Mbps – 1 Gbps100 MHz
  CAT6Kablo türüne göre55 metreye kadar 10 Gbps250 MHz
  CAT6AVar55 metreye kadar 10 Gbps500 MHz
  CAT7Var15 metreye kadar 100 Gbps600 MHz
  CAT7AVar15 metreye kadar 100 Gbps1.000 MHz
  CAT8Var30 metreye kadar 40 Gbps2.000 MHz

   

  Ethernet Kablosu Kaç Metre Olmalı?

  “Ethernet kablosu kaç metre olmalı?” sorusu için net bir ifade kullanmak doğru olmaz. Ancak kablonun uzunluğu internet hızını etkileyen temel unsurlardan biri. O yüzden 3 metrelik bir alan için 5 metrelik bir kablo kullanırsanız gereksiz bir kayıp yaşamış olursunuz.

  Ethernet kablolarının bir ucu modeme bir ucu da cihaza takıldığı için modemin olduğu yerden cihazın olduğu yere kadar ölçüp tam ihtiyacınız olan uzunlukta bir kablo edinmenizi öneriyoruz.

  Ethernet Kablosu Ping Düşürür mü?

  Kablonun bir ucunu modeme bir ucunu da cihaza takarak hızlıca kullanabilirsiniz.

  Ethernet kabloları en temelde sizin mevcut altyapınızdan maksimum performans almanızı sağlar. Kablosuz internete göre daha yüksek hızlar, daha stabil bağlantı ve tabii ki daha düşük ping değerleri sunar. Eğer oyunlarda ping sorununuz varsa ilk olarak daha yüksek hızlı bir fiber internet hizmeti tercih edebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa da ethernet kablosu ile ping sorununuzu minimuma düşürebilirsiniz. Böylece “Ethernet kablosu ping düşürür mü?” sorusunun cevabını merak edenler için açıklamış olduk.

  Hız Sorunu Yaşamamak için Hangi Ethernet Kablosu Seçilmeli?

  Ethernet kablosu tercih ederken yukarıdaki listemizden faydalanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sahip olduğunuz internet bağlantısı. Eğer 1.000 Mbps gibi yüksek hızlara sahipseniz CAT6 kablosu şart. Daha düşük hızlarda bir internet kullanıyorsanız yine CAT6 ile en iyi sonucu alırsınız ancak CAT5 vb. kablolar da günü kurtaracaktır.

  Teknoloji sürekli olarak gelişiyor, bugün önerdiğimiz CAT6 kablosu bir süre sonra hiç önerilmeyen bir seçeneğe dönüşecektir. Bu sebeple kullandığımız her parçanın yeni teknolojiye uygun olması aldığımız performansı artırır. Hem yazılımsal hem donanımsal güncellemeleri atlamamanızı öneriyoruz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar