Güncel Yaşam

Ev İnterneti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • 51
 • Ev interneti satın alma, kullanıcıların üzerinde çok düşündüğü bir konudur. Çok fazla seçenek ve çok fazla kriter olduğu için dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bu sebeple ev interneti alırken nelere dikkat etmelisiniz bilmeniz gerekir. Siz de ev internetinizden memnun değilseniz veya ev interneti satın alma konusunda bilgi almak istiyorsanız bu yazımızda sizin için ev interneti alırken nelere dikkat etmelisiniz? Sorusunun cevabını verdik.

  Ev İnterneti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İnternet hayatımızın önemli bir parçası. Özellikle pandemiyle birlikte evde geçirilen vakit arttığından internetin önemi de arttı. Artık iş ve okul hayatı da evdeki internet üzerinden yürümeye başladı. Aynı anda büyükler işlerini yürütürken çocuklar da derslerini dinliyor. Bu sebeple ev interneti ve hızına olan ihtiyaç arttı. Ev interneti satın alma konusunda Mbps, altyapı, maliyet, taahhüt süresi, internet kotası gibi dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var.

  Kaç Mbps Hizmet Alabilirsiniz?

  Altyapınızı internetten sorgulamadan internet seçimi yapmamalısınız. Altyapınızın desteklediği hızları öğrendikten sonra ihtiyacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz. Bazı bölgelerde diğer altyapılara göre daha hızlı olan fiber internet altyapısı varken bazı bölgelerde bu hizmet yoktur. Fiber internet altyapısı en hızlı olan internet altyapısıdır. Bölgenizde olup olmadığını öğrenmenin en basit yolu da  altyapınızı kontrol etmek.

  Altyapı sorgu sonucunda alabileceğiniz internetin kaç mbps olduğuna dikkat etmelisiniz. Mbps internet hızını belirtmek için kullanılır. Ne kadar fazla olursa internetiniz o kadar hızlı çalışır. Bu yüzden altyapınızın karşıladığı en hızlı interneti almanızda fayda var. Günümüzde artık ev değiştiren insanlar yeni ev seçiminde internet altyapısını da bir seçme kriteri olarak kullanıyor. Bu sebeple altyapı oldukça önemli.

  Maliyet

  Evde internet hızı evet çok önemli ama bu hizmetlerin bütçenize bir de maliyetleri var. Bu noktada hem sizi memnun edecek hem de bütçenizi çok yormayacak bir hizmet bulmak en mantıklısı olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta sadece tek bir konuya önem vermemek. Sırf uygun fiyatlı diye seçilen hizmetler bazen sizi internetten bile soğutabilir.

  Tercihinizi yaparken onlarca tarife arasında kafa karışıklığı yaşamadan mümkün olduğunca yalın bir yapı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Fiyat performans kıyaslaması yaparak sizin için doğru olan hizmeti seçebilirsiniz.

  Taahhüt

  Taahhüt süresi çok önemli. Hatta bir hizmetin taahhütlü mü taahhütsüz mü olduğu daha da önemli. İnternete abone olmak için genellikle taahhütname imzalarsınız ve o süre içinde interneti kullanmayı bırakamazsınız. Bıraktığınız takdirde çok yüklü miktarda para ödeyebilirsiniz. Bu sebeple imza atmadan önce nasıl bir hizmete imza attığınıza emin olmanızı öneririz. Taahhütsüz hizmet kullanarak böyle bir derdi ortadan kaldırmanız da mümkün.

  Kullanıcı Yorumları

  Herhangi bir alışveriş yapmadan önce kullanıcı yorumlarını okumanız faydalı olabilir. Bu yorumlar sayesinde tüketicilerin almak istediğiniz ev interneti hakkında ne tecrübeler yaşadıklarını öğrenebilirsiniz. Son dönemlerde artık kullanıcı yorumları zaten aldığımız hizmetlere ve ürünlere büyük ölçüde etki etmeye başladı. İnternete basit arama ile hizmetlerden memnun olan memnun olmayan tüm kullanıcıların yorumlarına ulaşabilirsiniz.

  Ek Hizmetler

  İnternet hizmeti aldığınız takdirde yanında olması gereken bazı ek hizmetler de bulunuyor. Bazıları olmazsa olmazken bazıları zorunlu değildir. Mesela modem olmadan internet bağlantısı kuramazsınız. Eğer mevcut bir modeminiz de yoksa hizmet aldığınız firmadan yeterli kaliteye sahip bir modem temin etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple ek hizmetlerin fiyatlarına da dikkat etmelisiniz.

  İnternet Altyapısı Neden Önemlidir?

  İnternet altyapısı, internetin sizlere ulaşması için kullanılan bir sistemdir. ADSL, VDSL ve fiber internet altyapısı vardır. İnternetin ulaşım işlemi fiber optik kablolar ile yapılıyorsa da buna fiber internet altyapısı denir. Veriler, plastik veya camdan oluşan kablolar üzerinden taşınır ve diğer bağlantılara kıyasla internet hızı daha fazla olur. Çünkü mesafeye bağlı hız kaybı burada yaşanmaz. Kullanım yoğunluğu, internet servis sağlayıcınız, hat kalitesi ve santrale yakınlık gibi faktörler de internet hızınızı etkiler, yani fiber internet altyapısının olduğu her yerde hız aynı olamayabilir.

  TurkNet tamamen kendi altyapısı ile GigaFiber internet hizmeti sunuyor. GigaFiber internet ile kullanıcılar 1000 mbps’ye kadar download ve upload hızına ulaşabiliyorlar. GigaFiber altyapınız var mı kontrol etmek için altyapı sorgulama sayfamızı ve GigaFiber internet hakkında merak ettiğiniz her şey için GigaFiber sayfamızı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.