turknet logo

Telekomünikasyon Sektörü

Ev Telefonu Olmadan İnternete Nasıl Bağlanılır? Yalın İnternet Nedir?

Şubat, 2022
Paylaş
 • 21034
 • Ev Telefonu Olmadan İnternete Nasıl Bağlanılır? Yalın İnternet Nedir?

  Artık işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz, boş vakitlerimizde internet üzerinden film izliyor ya da oyun oynuyoruz. Pek çok cihazdan aynı anda bağlandığımız ev interneti artık bir lüks değil ihtiyaç hâline geldi. Yakın tarihe kadar eve internet bağlatmak istediğinizde sabit bir telefon hattınızın olması gerekiyordu. Günümüzde sabit bir hatta gerek kalmadan internet bağlantısına sahip olabilirsiniz. Sabit hat olmadan kullanılan internete yalın internet adı verilir. Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan yalın internet hakkındaki kafa karışıklıklarını gidermek için bu yazımızda ev telefonu olmadan internete nasıl bağlanılır ve yalın internet nedir gibi soruların cevaplarını verdik. 

  Yalın İnternet Nedir?

  Yalın internet, sabit hat bağlatmanıza gerek kalmadan yani telefon hattı bağlatmanıza gerek olmadan internet erişimi bağlantısını sağlamaya denir. Kısacası yalın internet nedir sorusuna sadece internet bağlantısı olan hizmet seçeneğidir diyebiliriz.

  İnternet hizmeti, teknoloji ilerledikçe gelişiyor ve çeşitleniyor. Bunun birlikte kullanıcılar da evlerine veya ofislerine internet bağlatmak isteyince farklı farklı hizmet seçenekleriyle karşılaşabiliyorlar. İşte son yıllarda oldukça popüler olmuş bu hizmet çeşitlerinden birisi de yalın internettir.

  Bu hizmet şeklinin teknik adı ise nDSL’dir. Geçmiş yıllarda sabit telefon bağlantısı üzerinden internet hizmeti sunulduğu için ayrı ayrı hizmet verilemiyordu. Ama artık nDSL (Naked Digital Subscriber Line) sayesinde genişbant hizmeti ile telefon arasındaki bağlantı kaldırılabiliyor.

  Yalın İnternet Avantajlı mıdır?

  Geçmiş yıllarda bu iki bağlantı ayrı ayrı sunulamıyordu. İnternet hizmeti almak isteyen kullanıcılar mecburen telefon hizmeti de alıyorlardı. Dolayısıyla hem internet hem de telefon ücreti ödeniyordu. Yalın internet hizmeti ile sadece internet bağlantınızın ücretini ödüyorsunuz. Kullanmadığınız bir hizmetten kurtularak kar edebilirsiniz.

  Evinizde ya da ofisinizde telefon hizmetini kullanmıyorsanız onu yalın internet hizmetine geçerek iptal edebilirsiniz. Hemen hemen tüm operatörler bu hizmeti sunuyor. Böylece faturanızda sadece internet hizmet bedelini görür ve onu ödersiniz.

  Ev Telefonu Olmadan İnternete Nasıl Bağlanılır?

  TurkNet sadece internet hizmeti ile sizlere yalın internet sunuyor. Altyapınızdan bağımsız bir şekilde istediğiniz takdirde yalın internet kullanabiliyorsunuz. Ev telefonu olmadan internet bağlatmak için de diğer internet paketlerinde olduğu gibi tek yapmanız gereken başvuru yapmak. Başvuru sonrasında bir ekip gelip internetinizi bağlıyor ve siz de kullanmaya başlayabiliyorsunuz. ADSL, VDSL ya da Fiber altyapılardan hangisine sahipseniz onun için yalın internet kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin altyapı durumunu öğrenmek için altyapı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Hemen altyapınızı öğrenerek kolaylıkla başvuru sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar