Backdrop with scrolling

İnternet Teknolojileri

Evde Wi-Fi İsmi ve Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 51214
 • Yeni bir internet bağlantısı yapıldığında veya belirli periyotlarda var olan bağlantının Wi-Fi ismi ve şifresinin güncellenmesi gerekebilir. Bu yazımızda evde Wi-Fi ismi ve şifresini pratik ve kolay bir şekilde nasıl değiştirilebileceğinden bahsettik.

  Evde İnternet (Wi-Fi) İsmi Nasıl Değiştirilir?

  İnternet sağlayıcıları sayesinde pek çok bilgiye anında ulaşmamız mümkün kılınır. Günümüzde evlerin çoğunda internet erişimini sağlayacak kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklara Wi-Fi ile birden fazla cihaz aynı anda giriş yapabilmektedir. Bu giriş için bağlanacağız Wi-Fi ismini ve şifresini bilmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda ise Wi-Fi ismini değiştirmek isteyebiliriz. Bu durumların başında ise elbette güvenlik gelmektedir. Evde düzenli olarak kullanılan kablosuz ağ internet adını değiştirmek önemli bilgilerimizin korunmasında etkili rol oynamaktadır. 

  Günümüzde siber suçlar ile müdahale etmek için bizlerde dikkatli olmalı ve verilerimizi elimizden geldiği kadar korumaya özen göstermeliyiz. Bunun için evde internet ismini ve şifresini düzenli aralıklarla değiştirmeliyiz. Bu işlem zannedildiği kadar zor değildir. Modem markaları arasında farklılıklar olsa da temelinde aynı işlemler yapılmaktadır.  Evde Wi-Fi ismini değiştirmek için sahip olduğunuz modem markasının IP adresinden kullanıcı adınız ve şifreniz ile arayüze girerek bu işlemi yapabilirsiniz.  Böylece evde internet adı değiştirme işlemini çok kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Yazının devamında ise evde Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir? Sorusunun yanıtı da bulabilirsiniz.

  Evde İnternet (Wi-Fi) Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  Wi-Fi ismini değiştirmek kadar bir diğer önemli şey ise Wi-Fi şifresini değiştirmektir. Bu iki işlemi gerçekleştirmek için aynı adımlar izlenir. 

  Şifre belirlerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Pek çok şifre akla gelebilir veya kolaylıkla kırılabilir. Bu sebeple daha karmaşık şifreler tercih etmelisiniz.  Şifreniz en az 8 karakterden oluşmak zorunda olması aslında iyi bir şeydir.  Karakterler arttıkça ve kullanılan karakterler çeşitlendikçe çözülmesi daha karmaşık olacaktır. Bu sebeple şifrenizin içinde harf, sayı, sembol kullanmanız sizin için çok daha güvenli olacaktır. Kolaylıkla bulunabilecek doğum tarihleri, özel günler, ardışık sayılar gibi şifreleri tercih etmemeniz en doğrusudur.

  Daha güçlü fireler için kelimeler kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz bir dizi veya film olabilir. Bunun için ise sesli harfleri çıkarıp şifre yapmak daha güvenlidir. Örneğin Game of Thrones dizisinin hayranısınız. Bu dizinin ismini şifre yapabilirsiniz. “Gmfthrns” 7  karakter oldu. 8 karakter zorunluluğunu unutmayın. Buna ek olarak sayı ve sembol girmeniz en doğru seçenek olacaktır. Hatta harflerin bazılarını büyük bazılarını küçük yapabilirsiniz. “GmFtHrNs1” gibi bir şifre ortaya çıkacaktır. 

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise daha önce kullanılan şifrelerin kullanılmaması ve başka hesaplarda kullanılan şifrelerin Wi-Fi şifresi olarak tercih edilmemesi gerektiğidir. Wi-Fi şifrenizi birileriyle paylaşırken aynı anda özel hesaplarınızın şifresini paylaşmak istemezsiniz.

  Bu yazımızda sizlere adım adım evde internet şifre değiştirme işleminin yanı sıra Wi-Fi adı ve şifresinin belirli aralıklarla güncellemenin öneminden bahsettik. Sizler de verilerinizin gizliliği ve güvenliği için şifrelerinizi sıklıkla değiştirerek daha güçlü bir güvenlik ağı oluşturabilirsiniz. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar