İnternet Teknolojileri

Evimde veya İş yerimde Fiber İnternet Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

 • 12
 • Yaşadığınız ya da çalıştığınız bölgede fiber internet altyapı sorgusunu gerçekleştirmek alacağınız hizmetler bakımından oldukça önemlidir. İnternet başvuru işlemlerinizi başlatmadan önce altyapı sorgulaması yaparak erişebileceğiniz en yüksek hızı kullanma olanağına sahip olabilirsiniz.

  Fiber İnternet Altyapı Sorgulaması Neden Yapılır?

  Fiber internet altyapısı, bakır ya da fiber optik kablolar kullanılarak ev ya da iş yeri gibi alanlara erişim sağlanması için düzenlenen bir sistemdir. Fiber altyapıda veri aktarımı için kullanılan kablolar diğer altyapılara göre farklılık gösterir ve kullanılan kablolar cam ya da elyaftır. Bunun nedeni de ışığı daha çok yansıtmasıdır. Bu hizmetten yararlanabilmek için altyapı sorgusu yapılarak mevcut durumun öğrenilmesi gerekmektedir. Fiber internet altyapı sorgusunun yapılmasının en önemli nedeni kullanabileceğiniz internet hızını bulunduğunuz bölgenin destekleyip desteklemediğini öğrenmektir. Her bölgede aynı derecede internet hızına sahip olmak mümkün değildir. Bunun nedeni altyapı çalışmalarının farklılık göstermesidir. Altyapı teknolojisine bağlı olarak farklılık gösteren internet hızı, bölgenin coğrafi konumu ve çevresel etkilerine bağlı olarak da değişmektedir. Bu bilgi doğrultusunda uygun internet hızına başvuru yapabilirsiniz. 

  Ev için Fiber İnternet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Evlerde internet bağlantısının bulunması ve yüksek hızda internet kullanımının sağlanması için bölgesel altyapının yeterli olması gerekir.

  • Fiber altyapı sorgulaması yapmak için servis sağlayıcınızla irtibata geçebilir ya da internet üzerinden altyapının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken sadece açık adres bilgilerinizdir. 
  • Evinizin bağlı olduğu il, ilçe, mahalle, sokak ya da cadde, bina numarası ve daire numaranızı TurkNet web sitesinden “Fiber altyapı sorgulama” hizmetini kullanarak sağlayabilirsiniz. 
  • Ev adresi ile altyapı sorgulamanın yanı sıra evinizde bulunan sabit telefon numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. 
  • İnternet altyapısı sadece fiber değil ADSL ya da VDSL olarak da bulunabilir. Bulunduğunuz bölgede hakim olan altyapıya göre uygun internet bağlantısını seçebilirsiniz

  İş için Fiber İnternet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  İş yerleri için fiber internet, birçok farklı kullanıcının aynı anda interneti kullanması, daha hızlı ve kesintisiz bir internet hizmetinin sağlanabiliyor olmasıyla mümkün olduğu için önemlidir

  • Eğer iş yerine ilk defa internet hizmeti başvurusu yapacaksanız öncelikle bölgede hangi altyapının olduğuna ve bu altyapının desteklediği internet hızının ne kadar olduğuna bakmalısınız. Bunun için bölgede bir kurumsal internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. 
  • İş yerleri için altyapı sorgulamasını evde de olduğu gibi adres ve sabit telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Bulunduğunuz bölgede fiber internet altyapısına sahip değilseniz düzenli aralıklarla bölgede internet çalışmasının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İnternet altyapısının olması için bölgede bir operatörün ya da internet firmasının konumlandırılmış olması gerekir. 

  Ev ve İş Yerleri için Fiber İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Ev ya da iş yerlerinizde fiber internet kullanabilmek için bulunduğunuz bölgede fiber altyapı olduğunu öğrendikten sonra yararlanabileceğiniz internet paketlerini ve hizmetlerini inceleyip seçiminizi yaparak başvuru adımlarını takip edebilirsiniz. 

  • Kurumsal fiber internet başvuruları hakkında bilgi almak için TurkNet internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. 
  • Evde fiber internet başvurusunu gerçekleştirebilmek için altyapı sorgu sonucundan yola çıkarak erişebileceğiniz hıza göre hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

  Birden fazla kullanıcının rahatlıkla erişim sağlayabileceği, indirme ve yükleme hızının arttığı ve ücretsiz modem ile pek çok avantajı beraberinde getiren taahhütsüz, kotasız fiber internet altyapısına başvuruları altyapı sorgulama işleminden hemen sonra çıkan sonuca göre gerçekleştirebilirsiniz

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir