Güncel Yaşam

Evinizdeki Akıllı Cihazlar İnternet Hızını Nasıl Etkiler?

 • 43
 • İnternet herkesin hayatının vazgeçilmez bir parçası. Pandemiyle birlikte evde geçirilen vakit arttıkça ev internetinin önemi de arttı. Artık siz işinizi ev interneti üzerinden yürütürken çocuğunuz da derslerini internet üzerinden dinlemeye başladı. Bilgisayar, telefon, tabletler gibi pek çok farklı akıllı cihazla internet kullanıldığı için internet hızı da buna bağlı değişiklik gösteriyor. Bu yazımızda sizin için akıllı cihazların internet hızına etkisi, ideal internet hızı, akıllı cihaz internet bağlantısı gibi kavramları açıkladık.

  İdeal İnternet Hızı

  Neredeyse her işinizi internet üzerinden yaptığınız için internet hızı son derece önemli hale gelmiştir. Pek çok akıllı cihaz var ve bunların hepsi internet kullanıyor. Bu sebeple internet hızını etkileyen pek çok faktör var.
  Öncelikle bulunduğunuz ortam ve interneti kullanma şeklinize göre ideal internet hızı değişiklik gösterir. İnternet Standart Hız Birimi Mbps ile ifade ediliyor ve internet hızını bu şekilde belirtiyoruz. Yani internet hızını belirtirken 12, 24 ve 50 Mbps gibi ifade ediyoruz. İdeal internet hızı herkesin kullanım ihtiyaçlarınıza göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yaşadığınız yerdeki internet altyapısı da sizin için ideal internet hızını belirleyen diğer önemli noktadır. Bu sebeple altyapınızın yeteceği en hızlı interneti almak daha mantıklı olacaktır. Siz de internet altyapı sorgulama  yaparak kendi internetinizin hızını ölçebilirsiniz. Eğer altyapınız fiber internet destekliyorsa tercih edebilirsiniz.

  Akıllı Cihazların İnternet Hızına Etkisi

  İnternet artık sadece bilgisayar, telefon ve tabletlerde değil: süpürgeler, kameralar, beyaz eşyalar ve daha birçok şey internet kullanılıyor. Neredeyse internetsiz araç kalmadı. Dolayısıyla hepsi internet hızından etkileniyor ve akıllı cihaz internet bağlantısı da internet hızını etkiliyor.

  Çoğu insan interneti mobil araçlarla daha çok kullanıyor. Bunun sebebi hem kolay olması hem de telefonun hayatımızdaki yeri. Eğer telefonunuzu mesajlaşmak, sosyal medyayı kullanmak için kullanıyorsanız bu internet hızını çok düşürmez. Fakat indirme ya da fotoğraf yedekleme gibi işlemler yapıyorsanız ve altyapınız da çok iyi değilse bu durum ping değerini arttıracak ve internet hızınızın düşmesine sebep olacaktır. Bunun dışında eğer evde internet çok fazla cihaza bağlıysa bu da internet hızınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer internet hızınız bu sebeple çok düşüyorsa kullanmadığınız cihazların internet bağlantısını kesebilirsiniz çünkü bilgisayarları sadece kullanacağınız zaman açsanız da telefonlar her zaman açık ve her zaman interneti kullanıyorlar.

  Kablolu ve kablosuz internet de internet hızını etkiler. Daha rahat olması ve mobil cihazların sıklıkla kullanılması sebebiyle artık herkes kablosuz internet tercih ediyor fakat Ethernet kablosuyla bağlanılan internet her zaman için daha hızlıdır. Mobil cihazlarda böyle bir seçeneğiniz maalesef ki yok. Bu sebeple bilgisayardan kablo ile bağlanılan internet sizin için daha hızlı olabilir.
  Bazı cihazların modemin yanına konulması da internetin hızını ve kalitesini etkileyebilir. Modemin yanında kablosuz telefon veya mikrodalga bulundurmamalısınız. Çünkü bu cihazlar parazite sebep olabilirler. Modemin konumu da önemlidir. Telefonunuzla modemin çekmediği bir alana giderseniz internet daha yavaş olur.
  Cihaz kalitesi ve internete uyumu da internet hızını etkiler. Akıllı cihaz sektörü çok hızlı ve sürekli yeni teknolojiler gelişiyor. Yeni teknolojilere göre de uygun cihazlar! Eğer cihazınız eskiyse ve yazılımı uygun değilse internete daha yavaş bağlanır.

  Genellikle indirme, online oyun ve film izleme gibi aktiviteler bilgisayardan yapıldığı için bilgisayarlar internet hızını daha düşürüyor gibi görülse de yüksek internet gereken işlemleri telefonunuzdan yaptığınızda bu durum da internet hızınızı olumsuz etkiler. Yapabileceğiniz en iyi şey altyapınızı kontrol edip ona uygun en hızlı internet paketini tercih etmektir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.