Backdrop with scrolling

Güncel Yaşam

Exxen, MUBI, GAIN ve BluTV İzlemek için İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı? 

Aralık, 2022
Paylaş
 • 298
 • Exxen, MUBI, GAIN ve BluTV gibi dijital yayın platformları ürettikleri farklı ve ilgi çekici içeriklerle daha çok talep görmeye başladı. Televizyonun aksine bu platformlar internet bağlantısı gerektiren gerçek zamanlı seç-izle mantığı ile çalışır. Bu sebeple internet hizmetinizin bu uygulamalardaki içerikleri kesintisiz izleyebilmek için yeterli hızda olması gerekir. Exxen, MUBI, GAIN ve BluTV izleyebilmek için ideal internet hızı nedir ve bu platformların işleyişi nasıldır, inceleyelim.

  Exxen Nedir?

  Yayın hayatına 2021 yılında başlayan çevrimiçi bir içerik platformudur. Exxen içerisinde, belgesel, dizi/film, reality show gibi yapımlar bulunur. Şu sıralar büyük sükse yapan “Gibi” dizisiyle anılır hale geldi. Birçok dijital içerik platformunda olduğu gibi Exxen’i izleyebilmek için de belli bir ücret ödenmesi gerekir. Bu ücretlendirmeler reklamlı ve reklamsız olarak ikiye ayrılır.

  Exxen İzlemek için İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı?

  Öncelikle Exxen’de bir içeriği açtığınızda içeriğin hızlıca açılabilmesi için düşük kalite ile açılır. Sonrasında siz herhangi bir müdahalede bulunmadan kullandığınız cihazın donanımına ve internet hızınıza göre kaliteyi ayarlar. Eğer isterseniz video oynatıcı üzerinden size uygun kaliteyi seçebilirsiniz. Elbette içeriğin keyfine varabilmek için en yüksek kalitede izlemenizi öneririz.

  İşte Exxen izlemek için video kalitesine göre internet hızları:

  MUBI Nedir?

  Türk iş insanı olan Efe Çakarel’in Tokyo’da bir kafedeyken “Aşk Zamanı” adlı filmi izleyememesinin sonucunda ortaya çıkan dijital bir içerik platformudur. İlk etapta 2007 yılında The Auteurs adıyla kurulan platform, takvimler 2010 yılını gösterdiğinde MUBI adını aldı. MUBI diğer çoğu platformun sunduğu çevrimiçi içerik izleyebilmenin yanında ek özellikler de sunar. Örneğin, Notebook adında kendine ait e-dergisi bulunur, filmlerin yapımcılığını ve dağıtımı yapar.

  MUBI İzlemek için İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı?

  MUBI, kendi sitesinde önerdiği üzere en az 5 Mbps hızında bir internet bağlantısı gerektiriyor. Eğer HD kalitesinde film izlemek isterseniz bu 10 Mbps hızında bir internet bağlantısı ihtiyacını doğuruyor. MUBI içerikleri mobil cihazınıza indirip daha sonra çevrimdışı izleme olanağı sunduğundan filmleri hızlı ve kesintisiz indirebilmek için internet hızınızın büyük önemi var.

  GAİN Nedir?

  GAİN, Gözde Akpınar tarafından kurulmuş ve 2020 yılında yayın hayatına başladı. GAİN’in açılımı, Güzel Ahlak İyi Niyet kelimelerinin baş harflerinden oluşur. GAİN’in öne çıkan özellikleri; ücretsiz bir şekilde sınırlı sayıda içeriklere erişebilme, öğrenci ve akademisyenlere indirimli bir şekilde abonelik sağlamaktır.

  GAİN İzlemek için İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı?

  GAİN için kendi sitesinde önerdiği üzere en az 5 Mbps hızında bir internet bağlantısı gerekiyor. Eğer HD çözünürlükte film izlemek isterseniz bu 10 Mbps hızında bir internet bağlantısı ihtiyacını doğuruyor.

  BluTV Nedir?

  Doğan Holding bünyesinde Aydın Doğan tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Platformun %35 dilimlik hissesi, dünyaca bilinen Discovery kanal ağı tarafından 2021 yılında alındı. Ücretlendirme olarak BluTV yıllık üyeliklerde ilk 7 gün ücretsiz bir şekilde deneme süresi sunar.

  BluTV İzlemek için İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı?

  BluTV izlemek için diğer platformlarda da olduğu gibi içerikleri izleyeceğiniz kaliteye göre internet hızı ihtiyacı değişkenlik gösterir. Bu internet hızları 5 ila 10 Mbps arasındadır.

  Dijital platformlardan sorunsuz bir şekilde içerik izlemek için yüksek hızda internete sahip olmak size avantaj sağlayacak. Aynı anda birçok cihazın ortak ağı kullanması ve kaliteli çözünürlükte içerik izlemek için yüksek internet hızı gerekir. Ayrıca internet hızınızın yavaşlamaması için kotasız bir internet paketine ihtiyaç duyarsınız. TurkNet olarak film ve dizi keyfinizi katlayacak, yüksek hızda internet paketlerini sizlere sunuyoruz. Kotasız, taahhütsüz ve sınırsız internet paketleriyle kesintisiz bir seyir deneyimi yaşamak için hemen altyapı sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar