İnternet Teknolojileri

Fiber İnternet Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

 • 27
 • İşlerimizin ve sosyal hayatımızın büyük bir kısmının internetle ilişkili olduğu bu dönemde internetinizin çalışmaması büyük bir problem olabilir. İster Wi-Fi bağlantınız olsun, ister kablolu bir ethernet bağlantısı her iki durumda da sorunu tespit edebilmek için denemeniz gereken bazı yöntemler bulunmaktadır.

  Fiber İnternet Bağlantı Problemleri Nelerden Kaynaklanır?

  Fiber internet kullanıyor ve bağlantı problemleri yaşamaya başladıysanız, sorunları çözebilmek için bu problemlerinin neden kaynaklandığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. Fiber internette sık karşılaşılan bağlantı sorunları şunlardır;

  1. Altyapıdan kaynaklanan sorunlar
  2. Modemlerin çeşidine ve kullanımına bağlı sorunlar
  3. Bağlantı kablolarının sebep olabileceği sorunlar

  Ayrıca internet bağlantınızı ve paketinizi seçerken kullanım amacına (ev, iş, oyun) uygun olanı tercih etmeniz de oldukça önemlidir. 

  Fiber İnternet Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

  Sorunun kaynağını bulmak için tasarlanmış temel sorun giderme adımlarını takip ederek bir internet bağlantı sorununu Wi-Fi sorunundan ayırt edebilirsiniz. 

  • Öncelikle modem ve yönlendiricilerin üzerindeki LED ışıkları kontrol edin. Işıklar kırmızıysa veya hiç yanmıyorsa, modeminizin bir sinyali sorunu var demektir. Bu durumda modeminizi resetlemeyi deneyebilirsiniz.
  • Wi-Fi kullanıyorsanız, bilgisayarınızı bir Ethernet kablosuyla doğrudan yönlendiricinize takmayı deneyin. Ethernet kablosunu bilgisayarınızdaki bağlantı noktasına bağlayın ve diğer ucunu yönlendiricinizdeki LAN bağlantı noktalarından birine takın (bunlar genellikle sarı renktedir). Kablolu ethernet bağlantısı kullandığınızda internetiniz geri geliyorsa, bir Wi-Fi sorununuz var demektir; Wi-Fi sorun giderme bölümünden devam edin.
  • İnternetiniz düzelmediyse, sorun cihazınızdan da kaynaklanıyor olabilir. Web’e farklı bir cihazdan erişmeyi deneyin. Eğer çevrimiçi olamıyorsanız, sorunu çözmek için internet sinyali sorunlarını gidermeyi denemelisiniz.
  • Sinyal hatasını çözebilmek için modeminizi, yönlendiricinizi ve cihazınızı yeniden başlatmalısınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yeniden başlatma aşamasında yeterince süre bekleyerek cihazın tam kapanmasını sağlamak olacaktır.
  • Ekipmanı yeniden başlatmak için güç kablosunu 60 saniye boyunca çıkarın ve tekrar takın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

  İnterneti modeminize bağlayan koaksiyel kablo, ethernet kablosu ya da bir telefon kablosudur. Teller ve kablolar genellikle gerilim stresinden dolayı gevşer veya hasar görür. Ethernet ve telefon kabloları, içlerindeki bakır teller çok ince olduğu için kolaylıkla hasar görebilir türdendir. Kablolardaki sorunu gidermenin en iyi yolu hepsini değiştirmektir. Koaksiyel kablolar sıkıca vidalanmalıdır.  Bu aşamada kabloların çalışır durumda olduklarını kontrol etmek fiber internet bağlantı sorununuzu gidermenize yardımcı olabilir.

  Düzenli olarak internet bağlantı problemi yaşıyorsanız, pratik ve kolay bir şekilde başka operatörden geçiş işleminizi başlatabilirsiniz. TurkNet’in kendi altyapısı üzerinden sunduğu fiber internet hizmeti GigaFiber ile tanışarak, yüksek hızda internetin tadını çıkarabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir