turknet logo

İnternet Teknolojileri

Fiber İnternet Kırmızı Alarm Işığı Neden Yanar?

Aralık, 2022
Paylaş
 • 87733
 • Fiber İnternet Kırmızı Alarm Işığı Neden Yanar?

  Çoğu elektrikli cihazda olduğu gibi internet erişiminizi sağlayan modeminizde de bir dizi LED ışık bulunur. Bu ışıklar ve yanıp sönme halleri, bağlantınızın ve modeminizin çalışma durumunu gösterir. Üretici firmaya göre değişiklik gösterse de çoğu modemde aynı LED ışık serisi bulunur. Peki bu ışıklar ne anlama gelir?

  Modem Üzerinde Bulunan Işıklar ve Anlamları Nelerdir?

  Eğer modeminiz ve internet bağlantınız sorunsuz olarak çalışıyorsa bu ışıklar sabit bir şekilde yeşil veya beyaz olarak yanar. Işık kırmızı olarak yanıyor, yanıp sönüyor veya hiç yanmıyorsa bu bir sorun olduğunun göstergesidir.
  Modeminizin internet ışığının kırmızı olarak yanmasının olası sebeplerini ve nasıl çözümler bulabileceğinizi inceleyelim.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Yanması Ne Anlama Gelir? Sebepleri Nelerdir?

  İnternet ışığının kırmızı yanması modeminizin internet servis sağlayıcınızdan IP adresi ya da internet servisi almadığı anlamına gelir. Bu durum birden fazla sebepten kaynaklanabilir.

      1. Modeminizde çeşitli sebeplerden kaynaklanan temassızlık olabilir. Eskimiş, hasar görmüş ya da çok ısınmış durumdaysa kırmızı ışık uyarısıyla hata olduğunu gösterir.

      2. Modeminize bağlı olan kablolarda olası temassızlık, aşınma veya kopma olmasıdır. Böyle bir durumda internet bağlantınız kesilebilir ve modeminizin İnternet ışığı kırmızı yanar. Ayrıca eğer kablolarınız yanlış portlara (girişlere) takılı ise modem ışıkları kırmızı yanar ve internet bağlantısı sağlanamaz.

      3. Altyapı ve arıza çalışmaları bir diğer unsurdur. İnternet sağlayıcınız altyapı iyileştirme çalışmaları yaptığı zamanlarda geçici olarak internet bağlantılarını devre dışı kalabilir. Benzer şekilde beklenmedik bir bağlantı sorununu çözebilmek için yapılan altyapı tamir ve bakım süreçleri de internet bağlantınızın kesilmesine ve modeminizin ışığının kırmızı olarak yanmasına neden olabilir.

      4. İnternet faturanızın ödenip ödenmediği konusu da internet bağlantınızda yaşanabilecek aksaklıkları işaret ediyor olabilir. Fatura zamanında ödenmediği takdirde, internet servis sağlayıcınız internet erişiminizi kısıtlayabilir, bu nedenle de modeminizin İnternet ışığı kırmızı yanar ve internet erişimi sağlayamazsınız.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Sorunları Nasıl Çözülür?

      1. Modemin eskimiş, yıpranmış ya da zarar görmüş olması internet bağlantısını etkileyecek boyutlarda olabilir. Bu durumda fiber internetin kırmızı ışığı yanar ve bir hata olduğu sinyalini verir. Modeminizin doğru çalıştığından emin olduktan sonra sorunun başka sebeplerden kaynaklandığı düşünülebilir.

      2. Kabloların aşınması, olası temassızlık veya yanlış portlara takılması durumlarında ise öncelik temassızlığı gidermek ve doğru portlara takılı olup olmadığını kontrol etmektir. Kablo bağlantılarınızı doğru şekilde yaptıktan sonra, hala kırmızı ışık yanıyorsa, modeminize giden kablolarda bir kopma veya aşınma olabilir. Kablolar yenilendiğinde, bağlantınız düzelecek ve modeminizde kırmızı ışık yanmayacaktır.

      3. Altyapı çalışmalarından ötürü yaşanan internet sorunlarında, yapabileceğiniz en önemli şey, internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri destek hattı size devam eden ve planlanan altyapı çalışmalarına dair bilgi verir. Çoğu zaman, devam eden çalışmaların hangi gün ve saatte biteceğini de öğrenmeniz mümkündür.

      4. Faturanın ödenmemesinden kaynaklı durum, faturanızı ödedikten sonra çözülse de bir daha yaşanmaması için otomatik ödeme talimatı vermeniz doğru bir karar olabilir. İnternet servis sağlayıcınızın internet sitesinden, mobil uygulamasından veya müşteri hizmetlerini arayarak fatura durum bilgilerinizi kontrol edebilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Sorunu Çözülmüyorsa Ne Yapılmalı?

  Sorunun kaynağını belirledikten sonra ya da ne olduğunu anlayamadıysanız her ihtimale karşı aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

      1. Birincisi modeminizin arkasında bulunan Reset tuşuna basılı tutarak cihazınızı sıfırlamak (hard reset) ve sonrasında modem IP bilgileri ile tekrar kurulum yapmak. Bu IP numarası modeminizin arkasında veya altında yazar ve genellikle 192.168.1.1’dir. Ayrıca, IP bulma sayfamızdan erişim sağlayabilirsiniz. Kullanıcı giriş bilgilerinizi de internet servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz. Sonrasında bu adresten modem arayüzüne giriş yapıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

      2. İkinci adımda ise eğer kırmızı ışık sorunu hala devam ediyorsa internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak arıza kaydı oluşturabilir ve teknik destek alabilirsiniz. Gerekli durumlarda adresinize gönderilen teknik ekipler kontrollerini sağlayıp, kırmızı ışık sorununuzu çözerler.

  TurkNet olarak fiber internet kullanıcılarımıza yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşı her zaman destek sağlıyoruz. Türkiye’nin her yerinden 0850 288 10 10 no’lu telefondan destek ekibimiz 7 / 24 fiber internet kullanıcılarımızın taleplerini cevaplıyor. Siz de TurkNet hizmet kalitesi ile yüksek performansta fiber internet kullanmak için altyapı sorgulama işlemi gerçekleştirebilir ve internet abonelik başvuru sürecini kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar