turknet logo

İnternet Teknolojileri

HTTP/3 Nedir? Nasıl Çalışır?

Nisan, 2022
Paylaş
 • 1555
 • HTTP/3 Nedir? Nasıl Çalışır?

  HTTP sayesinde kullanıcılar, başka bir web sunucusundan verileri elde ederler. Hypertext Transfer Protocol’ün (köprü metni aktarım protokolü) kısaltılmış halidir. Bilgisayar ve sunucular arasındaki verilerin alınıp verilmesi HTTP sayesinde olur. HTTP sayesinde kullanıcılar web sitelerini görüntüleyebilmektedirler. Teknolojinin her bölümünde olduğu gibi HTTP teknolojisi de yerinde saymamakta ve ilerlemektedir. HTTP/3, HTTP teknolojisinin en son halidir. Peki HTTP/3 nedir ve nasıl çalışır?

  HTTP/3 Nedir?

  HTTP/3, HTTP/2 teknolojisinin geliştirilmiş halidir. Hızı ve güvenliği artırmak için HTTP/2 teknolojisinin geliştirilmesi gerekliydi. Bu yeni hali ile veriler artık daha hızlı iletiliyorlar. HTTP/3 sayesinde kullanıcılar bir web sitesine tıkladıklarında bu site daha hızlı yüklenir. HTTP/3’ün en büyük farkı diğer sürümler gibi TCP kullanmamasıdır. TCP yerine QUIC protokolünü kullanır. QUIC protokolü, HTTP’nin hem daha hızlı hem de daha güvenli olmasını sağlar.

  HTTP/3 Nasıl Çalışır?

  HTTP/3, verileri gönderme şekli olarak HTTP/2’den ayrılır. HTTP/3, TCP kullanmaz. QUIC sistemi, TCP ve UDP’nin hız ve güvenlik bakımından en iyi yönlerini alarak geliştirilmiş bir protokoldür. HTTP/3 aynı zamanda farklı olarak UDP de kullanır. UDP, veri bitlerini göndermek için kullanılan bir sistemdir ve verileri sırasız bir şekilde iletir. Bu sayede arama ve yükleme hızı önceki sürümlere göre çok daha hızlı gerçekleşir. TCP sisteminde ise veriler sıralı gönderilir ve böylece HTTP/2, HTTP/3’e göre daha yavaş çalışır. HTTP/3 ayrıca çok fazla veri akışı gönderebilen tek bir bağlantı kurabilir. 

  HTTP/3 Kullanıcılar için Neden Önemlidir?

  HTTP/3’ün kullanıcılara sağladığı ilk fayda hızdır. Web siteleri önceki sürümlere nazaran çok daha hızlı yüklenir. Videolar, diziler ve filmler de daha hızlı yüklenirler. Bunun dışında HTTP/3 ile Wifi’dan mobil ağa geçtiğinizde ya da tam tersini yaptığınızda da veriler çok daha hızlı yüklenir. QUIC, web performansını artırır. Bu sayede de web siteleri hemen yüklenirler. Google Chrome ve Opera şu an için HTTP/3’ü destekleyen internet tarayıcıları. Diğer tarayıcılar da hiç şüphesiz zamanla bu protokolü kullanmaya başlayacaklar. 

  Bir Web Sitesinin HTTP/3 Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

  Daha hızlı ve güvenli bir internet deneyimi için kullanıcıların HTTP/3 tercih etmelerinde fayda var. Bu sayede ziyaret etmek istediğiniz web sitelerini çok daha hızlı bir şekilde dolaşabilirsiniz. Peki, web sitesinin HTTP/3 kullanıp kullanmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için internette testler mevcuttur. Hızlı ve kolay bir şekilde ilgili web sitesinin HTTP/3 kullanıp kullanmadığı öğrenebilirsiniz.

  Ayrıca bütün bunlara gerek kalmadan sitenin hızından da o web sitesinin HTTP/3 kullanıp kullanmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü HTTP/3 kullanan siteler HTTP/2 kullanan sitelere göre fark edilir derecede daha hızlıdır. Hem web sitesi daha hızlı açılır hem de site içerisindeki işlemleri daha hızlı gerçekleştirirsiniz. Bütün bunların dışında Wi-Fi kullanımından mobil veri kullanımına geçtiğinizde de bir yükleme sorunu yaşamazsınız. 

  Şu anda her tarayıcı ve web sitesi bu sistemi kullanmasa da çok yakın bir gelecekte çoğu kullanılmaya başlanacaktır. Bu bağlamda da geleceğin teknolojisi diyebiliriz. Hem hızlı bir şekilde web sitelerini yüklemesi ile hem de kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliğini sağlaması sebebi ile HTTP/3 teknolojisi tüm kullanıcılar için önemlidir.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar