turknet logo

İnternet Hızı

İnternet Hız Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Şubat, 2022
Paylaş
 • 35512
 • İnternet Hız Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

  İnternetin hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesiyle birlikte artık herkes her işini internet üzerinden yapmaya başladı. Fakat her bölgede ve her evde internet hızı aynı değil. Altyapınıza ve paketinize göre internet hızınız değişiklik gösterebileceği gibi Ping değerinin artması da internet hızınızı yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple bu yazımızda sizler için internet hızına nasıl bakılır, normal internet hızı kaç olmalı gibi sorulara cevap verdik.

  İnternet Hızı Nedir?

  İnternet hız testine geçmeden önce internet hızı kavramına bakmak gerekiyor. Genellikle karşımıza “Mbps” kısaltması ile çıktığı için kullancılar “mbps nasıl okunur?” diye sorabiliyor. “Megabit per second” ifadesinin kısaltması olan bu kavram aslında saniye başına aktarılan veri miktarı olarak dilimize çevrilebilir. İnternet hızları da bu kavram ile ölçülür ve tanımlanır. Bu hızı, MB olarak kullanılan ifade ile karıştırmamak gerekiyor. İnternet altyapıları tarafından size sağlanan hızlar Mbps olarak ifade edilir. Örnek olarak ADSL hızı sorgulama sonucunda size çıkan sayı evinizde ulaşabileceğiniz hızı gösterir. Yani hız testinde neye bakılır diye düşünüyorsanız kısaca Mbps cinsindeki internet hızı diyebiliriz.

  İndirme Hızı Nedir? (Download)

  İnternet paketlerinde genel olarak iki farklı hız karşımıza çıkar; indirme ve yükleme. Bu iki hız da yine Mbps kısaltması ile ifade edilir. Temel olarak bir veri indirmek, görüntülemek veya kaydetmek istediğinizde indirme hızınız ile yaparsınız. Bu sebeple yükleme hızına kıyasla tüm paketlerde daha yüksek değerlerde kullanıcılara sunulur. Anlık hız testi yaparak indirme ve yükleme hızlarınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi “Download nedir?” yazımızda bulabilirsiniz.

  Yükleme Hızı Nedir? (Upload)

  Günümüzde yükleme hızının önemi artmaya devam ediyor. Eski dönemlerde daha fazla indirme hızına olan ihtiyaç yavaş yavaş değişiyor. Özellikle pandemi ile birlikte hızlı bir şekilde gelişen dijital yaşam uzaktan çalışma, öğrenim gibi uygulamaları çoğalttı. Yükleme hızı, internete bir dosya yüklemek, kaydetmek istediğimizde ihtiyaç duyduğumuz bir hızdır. Yani online toplantı yaparken, iş arkadaşınıza bir dosya gönderirken ne kadar yüksek bir yükleme hızınız varsa o kadar hızlı veya kaliteli işlemler yapabilirsiniz. Hız testi değerleri ile ilgili bir değerlendirme yapmak için yükleme ve indirme hızlarının tam olarak ne olduğu bilmek en doğru sonuca ulaştıracaktır. Daha detaylı bilgi için “Upload nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

  İnternet Hız Testi Nedir? (Speed Test Nedir?)

  İnternet hızını nasıl ölçerim diye merak ediyorsanız bağlantı hızı ölçer ya da daha yaygın adıyla internet hız testi sayesinde internetinizin download ve upload hızlarını ölçebilirsiniz. Fiber internet hız testi ile internetinizin o andaki mevcut hızını öğrenebilirsiniz. İnternet hız testi sayfamızdan testi gerçekleştirebilirsiniz. Çıkan sonuçlar ile paketinize tanımlı internet hızı arasında büyük bir tutarsızlık varsa mutlaka internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. İnternet hız testi fiber altyapılar için de diğer altyapılar gibi rahatlıkla kullanılabilir.

  Hız Testinde Hangi Değerlere Bakılır?

  İnternet hız testi, genel internet kalitemizi ölçmek için yapılan bir testtir. Bu test sonucunda yükleme, indirme veya gecikme değerlerini görebiliriz. İnternet hızımızın bizim için yeterli olup olmadığını anlamak veya bize taahhüt edilen değerleri alıp almadığımızı görmek için bu testi yapabiliriz.

  Hız testinde normal değerler Mbps cinsinden gösterilir. Gecikme ise ms ile gösterilir. İnternet hız testinde neye bakılır sorusunun cevabı bu üç değerin sonuçları olarak karşımıza çıkıyor.

  İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? (Speed Test Nasıl Yapılır?)

  İnternet hızı ölçme için en doğru yöntem hız testleridir. İnternet hız testi için bilgisayarınıza interneti Ethernet kablosu ile bağlamalısınız. Ethernet kablosu ile daha az veri kaybı yaşanacağı için sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. İnternet hız testi sayfası dışındaki bütün sekmeleri ve oyunları da durdurmanız gerekmektedir. İndirme yapıyorsanız onu da durdurmalısınız. Sadece internet hız testini yapacağınız cihazın internet bağlantısı olması gerekir. Yani telefonunuzla, tabletinizle ya da televizyonunuzla internete bağlanmamalısınız. Özetle sadece bilgisayarınızın internet bağlantısı olmalı ve onda da internet hız testi sekmesi dışında interneti kullanan hiçbir sekme açık olmamalı. Antivirüs programınızı da test süresince devre dışı bırakmalısınız. Bütün bunları tamamladıktan sonra hız testi başlatarak sahip olduğunuz internet hızınızı öğrenebilirsiniz. Fiber hız testi yapmak istiyorsanız da sonucunuzu yine aynı sayfa ve araç üzerinden görebilirsiniz.

  Bilgisayardan İnternet Hızına Nasıl Bakılır?

  Bilgisayardan internet hız testine bakmak için uygulama ya da internet tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Ethernet portu olmasından dolayı en iyi hız testi aracı genelde bilgisayarlardır. Kablosuz hız testleri en doğru sonucu vermez.

  Bilgisayarınızın uygulama mağazasından Speedtest’in uygulamasını indirip, ethernet kablosu ile hız testinizi yapabilirsiniz. Eğer tarayıcı üzerinden yapmak isterseniz TurkNet hız testi sayfasından ya da yine speedtest üzerinden testinizi yapabilirsiniz.

  Yükleme Hız Testi Nasıl Gerçekleşir?

  Hız testleri internette yaptığımız işlemlerin küçük bir simülasyonudur diyebiliriz. Bu şekilde sahip olduğumuz hızları veya gecikme sürelerini ölçerler. Sunucularla veri indirme ve yükleme işlemini simüle ederler. Örneğin yükleme hızımızı ölçmek için sunucuya bir test dosyası gönderirler. Bu dosyanın yükleme hızı da aslında bizim Mbps cinsinden hızımızı ölçmeye yarar.

  Biz herhangi bir site ya da uygulama üzerinden bu işlemi yaptığımızda saniyeler içerisinde arka planda bu işlemler gerçekleşir ve biz de sonuçları alırız.

  En Doğru İnternet Hız Testi Sonucu Nasıl Alınır?

  İnternet hız testi sonuçları ( speed test sonuçları) her şekilde güvenli olmayabiliyor. Hatta eğer doğru şekillerde yapılmazsa bize çok yanlış sonuçlar da verebilirler. Yani siz aslında çok daha yüksek hızlar alıyorken test sonucu çok düşük çıkabilir.

  Hız testlerinden en doğru sonucu almak için yapmanız gereken basit bir iki işlem var. Öncelikle hız testi yapacağınız cihaz haricinde tüm cihazların internet bağlantısını kesin. Aktif olarak kullanılmasa bile internete bağlı her cihaz pastadan payını alır. İkinci olarak bilgisayarınızı ethernet kablosu ile internete bağlayın. Son olarak da güvenilir bir hız testi bulup doğru sunucu üzerinden test yaptığınızdan emin olun.

  İdeal İnternet Hızı Nedir?

  “İnternet hız testi sonuçları ne olmalı?”, “İnternet hız testi kaç olması lazım?” gibi sorular kullanıcılar tarafından sıklıkla soruluyor. İdeal internet hızı sizin interneti ne amaçla kullandığınıza göre değişmekle birlikte ortalama olarak 24 Mbps hız ideal kabul edilmektedir. Fakat tabii ki ne kadar hızlı internet alabiliyorsanız o kadar almanızda da fayda var. Bunun için altyapınız oldukça önemlidir. Bağlantı hızı kontrol edilebilir bir yapı olmadığı için mevcut altyapının bize sunduğu hızları kullanmak zorundayız. Yaşadığınız bölgenin internet altyapısını öğrendikten sonra bir tercih yapmalısınız. En hızlı internet altyapısı Fiber altyapıdır. Eğer yaşadığınız bölgede Fiber altyapı varsa tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca Ping miktarı da internet hızınızı etkiler. Online oyun oynuyorsanız veya interneti ailece kullanıyorsanız 50 Mbps ve daha fazla hızdaki internetleri tercih edebilirsiniz. İlk önce dikkat etmeniz gereken interneti kullanım ne için ve ne yoğunlukta kullandığınızdır. Kaç kişi kullandığınız da oldukça önemli; çünkü internete bağlanan cihaz sayısı arttıkça ping miktarı da doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Hız testi sonuçları nasıl olmalı sorusunun cevabı ideal internet hızı ile aynı cevaba sahip diyebiliriz. Bu sebeple internet hizmeti seçerken ihtiyaçlarınızı doğru analiz etmelisiniz. İnternet hızını ölçmek için de ara ara testler yapmayı ihmal etmeyin. İdeal internet hızı ile alakalı detaylı bilgilere İdeal internet hızı kaç mbps olmalı? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

  Oyunlarda daha fazla internet gerektiğinden ping değeri artabilmektedir. Bu da oyunlarda lag adı verilen gecikmeler yaşamanıza sebep olur. Bunu önlemek için tıpkı internet hız testi yaparken yaptığınız gibi diğer uygulamaları kapatıp internete Ethernet kablosu ile bağlanabilirsiniz. Her ne kadar Wi-Fi daha yeni bir teknoloji gibi gözükse de kablolu internet hala daha en hızlısı. Bunun dışında paketinizin size sağladığı internet hızını öğrenmelisiniz. En mantıklı olan altyapınızın karşıladığı en hızlı interneti almaktır. Oynadığınız online oyunları sunucuları farklı ülkelerde olabilirler. Bu da internet hızınızı yavaşlatır. Türkiye’de bir sunucuya bağlanırsanız daha hızlı bir şekilde internet kullanabilirsiniz. Ancak oyunlarda bu her zaman bu şekilde işlemeyebiliyor; çünkü popüler olan oyunların çoğunun sunucusu Türkiye dışında bulunuyor. Bunun içinde kablolu internet gibi internet hızını arttıracak çözümleri denemenizde fayda var. Özetle Ping değerinizi düşürecek önlemleri aldıktan sonra internet hız testi yaparak download ve upload hızınızı öğrenmeli ve bundan sonra gerekirse internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

  Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkelerde?

  İnternet modern dünyada temel ihtiyaçlar arasına çoktan girdi diyebiliriz. Bu sebeple gelişmiş ülkeler yüksek hızlara sahip fiber internet altyapılarını neredeyse tüm ülkeye sunuyor. Ülkemiz şu an mevcut ortalama hızı ile 104. sırada yer alıyor (Speedtest verileri baz alınmıştır.).

  Aynı verilere göre şu an Singapur, Şili ve Tayland dünyanın en hızlı internetini kullanan ülkeler. Singapur ve Şili’nin ortalama hızları 200 Mbps’nin üzerinde. Bizim ortalama hızımız ise 28.70 Mbps. Speedtest normal değerleri göz önüne alırsak ülkemizde hızlar henüz yeterli seviyede değil. Yüksek internete sahip olmak üretimi, eğitimi ve gelişimi direkt olarak etkileyen bir unsur. Bu sebeple TurkNet olarak gelişmiş ülkelerle eşit seviyelerde bir internet deneyimi sunmak için TurkNet GigaFiber’i ülkemizde yaygınlaştırmaya, herkesi 1000 Mbps’ye kadar hızlar ile buluşturmaya devam edeceğiz.

   

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar