İnternet Hızı

İnternet Hız Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

 • 75
 • İnternetin hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesiyle birlikte artık herkes her işini internet üzerinden yapmaya başladı. Fakat her bölgede ve her evde internet hızı aynı değil. Altyapınıza ve paketinize göre internet hızınız değişiklik gösterebileceği gibi Ping değerinin artması da internet hızınızı yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple bu yazımızda sizler için internet hız testi nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap verdik.

  İnternet Hız Testi Nedir?

  İnternet hız testi ile internetinizin download ve upload hızlarını ölçebilirsiniz. İnternet hız testi ile internetinizin o andaki mevcut hızını öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayarak internet hız testi yapabilirsiniz. Test sonucunuz ile internet servis sağlayıcınızla anlaştığınız internet hızı arasında büyük bir tutarsızlık varsa mutlaka internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. 

  İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

  İnternet hız testi için bilgisayarınıza interneti Ethernet kablosu ile bağlamalısınız. Çünkü Ethernet kablosu ile daha az veri kaybı yaşanacağı için sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. İnternet hız testi sayfası dışındaki bütün sekmeleri ve oyunları da durdurmanız gerekmektedir. İndirme yapıyorsanız onu da durdurmalısınız. Sadece internet hız testini yapacağınız cihazın internet bağlantısı olması gerekir. Yani telefonunuzla, tabletinizle ya da televizyonunuzla internete bağlanmamalısınız. Özetle sadece bilgisayarınızın internet bağlantısı olmalı ve onda da internet hız testi sekmesi dışında interneti kullanan hiçbir sekme açık olmamalı. Antivirüs programınızı da test süresince devre dışı bırakmalısınız. Bütün bunları tamamladıktan sonra hız testi başlatarak sahip olduğunuz internet hızınızı öğrenebilirsiniz.

  İdeal İnternet Hızı Nedir ve İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

  İdeal internet hızı sizin interneti ne amaçla kullandığınıza göre değişmekle birlikte ortalama olarak 24 Mbps hız ideal kabul edilmektedir. Fakat tabii ki ne kadar hızlı internet alabiliyorsanız o kadar almanızda da fayda var. Bunun için altyapınız oldukça önemlidir. Yaşadığınız bölgenin internet altyapısını öğrendikten sonra bir tercih yapmalısınız. En hızlı internet altyapısı Fiber altyapıdır. Eğer yaşadığınız bölgede Fiber altyapı varsa tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca Ping miktarı da internet hızınızı etkiler. Online oyun oynuyorsanız veya interneti ailece kullanıyorsanız 50 Mbps ve daha fazla hızdaki internetleri tercih edebilirsiniz. İlk önce dikkat etmeniz gereken interneti kullanım ne için ve ne yoğunlukta kullandığınızdır. Kaç kişi kullandığınız da oldukça önemli; çünkü internete bağlanan cihaz sayısı arttıkça ping miktarı da doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

  Oyunlarda daha fazla internet gerektiğinden ping değeri artabilmektedir. Bu da oyunlarda lag adı verilen gecikmeler yaşamanıza sebep olur. Bunu önlemek için tıpkı internet hız testi yaparken yaptığınız gibi diğer uygulamaları kapatıp internete Ethernet kablosu ile bağlanabilirsiniz. Her ne kadar Wi-Fi daha yeni bir teknoloji gibi gözükse de kablolu internet hala daha en hızlısı. Bunun dışında paketinizin size sağladığı internet hızını öğrenmelisiniz. En mantıklı olan altyapınızın karşıladığı en hızlı interneti almaktır. Oynadığınız online oyunları sunucuları farklı ülkelerde olabilirler. Bu da internet hızınızı yavaşlatır. Türkiye’de bir sunucuya bağlanırsanız daha hızlı bir şekilde internet kullanabilirsiniz. Ancak oyunlarda bu her zaman bu şekilde işlemeyebiliyor; çünkü popüler olan oyunların çoğunun sunucusu Türkiye dışında bulunuyor. Bunun içinde kablolu internet gibi internet hızını arttıracak çözümleri denemenizde fayda var. Özetle Ping değerinizi düşürecek önlemleri aldıktan sonra internet hız testi yaparak download ve upload hızınızı öğrenmeli ve bundan sonra gerekirse internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.