Steam’e en hızlı ikinci operatörken, neden üçüncü gözüküyoruz?

single-image

Uzun süredir sizlerle gerek sosyal medyadan gerekse kendi web sitemizden dünyaca ünlü online oyun servisi Steam’e en hızlı bağlanan operatörler listesini paylaşıyoruz. Ve uzun süredir de bu sıralama ikinciydik, aslında hâlâ öyleyiz ama teknik bir sorun yüzünden sıralamada üçüncü gözükmeye başladık. Neden böyle olduğunu size bu yazıda kısaca açıklamak istedik.

Tüm dünya genelinde firmalara IP dağıtımı/tahsisi yapan beş tane kâr amacı gütmeyen, ticari olmayan kuruluş var. Bunlar bölgelere göre IP tahsisi yapıyor ve herkes kendi bölgesinden sorumlu.

Aşağıda kuruluşları ve sorumlu olduğu bölgeleri görebilirsiniz: 

AFRINIC: Afrika Bölgesi
APNIC: Asya Pasifik Bölgesi
ARIN: Kuzey Amerika Bölgesi
LACNIC: Güney Amerika Bölgesi
RIPE NCC: Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu Bölgeleri

Ülkemizdeki biz dahil tüm internet servis sağlayıcıları, dünya üzerinde bulunduğumuz bölge itibariyle IP adresleri ile tüm işlemleri RIPE NCC ile yürütüyor.

RIPE, firmalara IP tahsisi yaparken faaliyet belgesi istiyor ve noktasına virgülüne kadar kontrol edip kendi kayıtları için bir organizasyon kaydı oluşturuyor. Firmalara tahsis ettiği IP adresleri internet üzerinden aratıldığında bu organizasyon kaydındaki firma ismi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde RIPE’ın veri tabanında bir şeyler olmaya başladı. Ve bizim IP adreslerimiz ile Turkcell firmasının IP adresleri karıştı. Örneğin, bizim kullanıcılarımız Speedtest.net üzerinden hız testi yaptıklarında internet servis sağlayıcıları Turkcell gibi gözükmeye başladı. Onların müşterileri de sanki TurkNet kullanıyorlar gibi gözüktü. Şu anda RIPE veri tabanı kontrol edildiğinde, aşağıdaki toplada görüldüğü gibi bizim firma ismimiz hatasız çıkıyor. Bu veri tabanı herkese açık, herkes IP adreslerini aratıp hangi firmaya ait olduğunu görebilir.

Dünya üzerindeki birçok web sitesi, RIPE NCC veri tabanını kullanarak, farklı servisler ve hizmetler geliştiriyor. Örneğin, biraz evvel bahsettiğimiz Speedtest.net, Maxmind isimli bir firmanın veri tabanını kullanıyor. Maxmind firması da RIPE NCC’nin veri tabanından iki haftada bir otomatik güncelleme yapıyor. Bu nedenle, RIPE NCC veri tabanındaki hata düzelse bile bunun Speedtest üzerine yansıması daha geç oluyor ve hâlâ tam olarak düzelmiş değil.

Biz sorun yaşandığı zaman, elbette kontrol ettik. Zaten müşterilerimizden hayırdır TurkNet, Turkcell ile ortak mı oldunuz gibi yorumlar da almıştık. Normalde veri tabanı üzerinde IP adreslerinin bağlı olduğu firmanın değişikliği, firma isim değişikliği gösteren ticari gazete örneği sağlandıktan sonra yapılıyor. Bizden de böyle bir istek gelmediği için bunun RIPE NCC tarafında olan bir karışıklık olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir şey hacking ile de mümkün değil. Çünkü bunu sağlamanın tek yolu, dediğimiz gibi resmî belgelerin firma tarafından gönderilmesi.

Steam üzerindeki hız ortalamamızın azalması ve ikincilik sırasından üçüncülüğe düşmemizin sebebi de yukarı bahsettiğimiz RIPE NCC veri tabanındaki sorun yüzünden oldu. Bu servise bağlanan rakip firmaya ait IP adresleri, TurkNet kullanıyor gibi gözüktüğünden, ortalama hızlarımız azaldı. Bizim firmanın kullanıcıları da rakip kullanıcı gizi gözükünce, sıralamada öne geçmiş oldular.

Kısaca her ne kadar üçüncü gözükse de biz şu an hala Steam’e Türkiye’den en hızlı bağlanan ikinci operatör konumundayız. RIPE NCC ile alakalı bu sorunun kısa sürede normale döneceğini ve yeniden ikinci sırada gözükeceğimizi düşünüyoruz. Gelişmeleri sizlere bu yazı üzerinden güncelleme yaparak aktarmaya devam edeceğiz. Hedefimiz tabii ki ikincilik de değil. Tıpkı Netflix’te olduğu gibi Steam’e en hızlı bağlanan birinci operatör olmak.

16 Yorum
 1. Aytekin 3 sene önce
  Cevapla

  TurkNet’e geçmeyi düşünüyorum bakır altyapım var ama adresimin Türk Telekom’un Hipernet altyapısına da sahip olduğunu öğrendim. Bakır altyapısı gibi TT’nin fiber altyapısını da kiralamayı düşünüyor musunuz? Veya şimdi 35Mbps’lik olarak aboneliğimi başlatsam TurkNet’in fiberi adresimi desteklemeye başladığında ona geçiş yapabiliyor muyum?

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Merhaba ileride böyle bir düşüncemiz var ama ne zaman gerçekleşir bilmiyoruz. Eğer bölgenizde 35 Mbps’ten daha fazla hız isterseniz, abone olduktan sonra ayda 15 TL farkla Özgür İletişim Ekstra’ya geçebilir ve bölgenizde size sunulabilen en yüksek download hızını ve 4 Mbps’e kadar upload hızını alabilirsiniz. Teşekkürler.

   • Metin can 2 sene önce
    Cevapla

    Admin Bey Özgür İletişim Ekstra’ya geçetim ama 5 gün sonra türk telekom alt yapımdaki max veriyi 100 mbps den 50 mbps ye düşürdü 88 mpbs net alıken 46 ya düştü bu gün.

    • Admin 2 sene önce
     Cevapla

     Merhaba, buradan destek olamıyoruz. Online İşlemler’den destek kaydı açarsanız arkadaşlarımız ilgilenirler. Teşekkürler.

 2. Meyme 3 sene önce
  Cevapla

  Artık oyunlara çok fazla güncelleme geliyor bu nedenle internet hızı çok önemli. Umarım asıl sıra 2. değil de 1. olur ileriki zamanlarda. Büyük internet sağlayıcıları gibi müşterileri taahhüte muhtaç etmeyen Turknet’e teşekkürler. 1 yıla yakın süredir kullanıyorum(86mbit hız Özgür İletişim Ekstra paketi). Herkese öneririm.

  • Admin 2 sene önce
   Cevapla

   Güzel yorum için teşekkürler…

 3. cihangir barlak 3 sene önce
  Cevapla

  Oyun kafe ye sahip işletmeciyim.İşletmemde e-spor bilgisayarlarla onlıne oyun oynatmak istiyorum internet almak istiyorum ama bunda hız önemli imiş.Bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz.Altyapımı hızımı bilmiyorum.Fiber internet alabilirmiyim.

 4. Görkem 3 sene önce
  Cevapla

  Ocak ayından beri Steam ile anlık bağlantı problemleri yaşıyorum.
  Evimde 2. bağlantı olarak Superonline fiber mevcut ve Turk.net ile sorun yaşadığım dönemlerde oyun oynamak için Superonline bağlantımı kullandığımda problem yaşamadığım için sorunun Steam kaynaklı olmadığından eminim.
  Bu güne kadar hizmetinizden memnun olan bir kullanıcı olarak açtığım destek talepleri ile çözüme ulaşamama sebebimi merak ediyordum, ancak an itibariyle yukarıdaki makalede açıkladığınız durumun Steam istatistiklerinizdeki düşüşün sebebini yanlış yerde aramanıza sebep olduğunu anlayarak uyarmak istedim.
  Süreci kontrol etmek için ihtiyacınız olursa kullanıcı sabit telefon numaramı yorum formundaki formda web sitesi alanında görebilirsiniz.
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  • Admin 2 sene önce
   Cevapla

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 5. İsmail 3 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben TTNET abonesiyim fakat sözleşmeyi iptal edip TÜRNKET aboneliğini başlatmak istiyorum.Bunun yayında vdsl alt yapısı bulunmamakta onuda getirtmek istiyorum.TÜRKNET aboneliği başlatıp vdsl isteğimi sizin aracılığınızla Türktelekom müdürlüğüne iletebilirmiyiz?

 6. Melodi 2 sene önce
  Cevapla

  Bilgilendirme için teşekkürler. Bir CS GO oyuncusu olarak bu tarz açıklamalar bize mutluluk katıyor.:)

  • Ass 2 sene önce
   Cevapla

   Rankınız nedir acaba

 7. donanımhaber 2 sene önce
  Cevapla

  özelliklek arkadaşını getir kampanyanız çok çok iyi umarım böyle devam eder

  • Admin 2 sene önce
   Cevapla

   Merhaba, memnuniyetiniz beni de mutlu etti. Teşekkür ederim.

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.