Güncel Yaşam

İnternet Nasıl Çalışır?

 • 91
 • Hepimiz için internetsiz bir dünya şu an için oldukça zor geliyor. Hayatımızın her alanına dokunmaya başladı. Birçok işlemimizi artık bu ağ aracılığı ile yapıyoruz. Neredeyse dünyanın her yerinden internete ulaşabiliyoruz. Tabii ki tamamından değil ancak ulaşabildiğimiz alan oldukça geniş. Peki bu sistem nasıl oluyor da tüm dünyayı kapsayabiliyor?

  İnternet teknolojisinin pek çok kullanıcı için fiziksel bir karşılığı yok denecek kadar az. Herhangi bir paylaşımımız saniyeden daha kısa bir sürede ya da bir iki saniyede ulaşıyor. Dünyanın öbür ucuna yollanan bir mail nasıl da saniyeler içerisinde varıyor? Ya da Amerika’da yaşayan bir arkadaşımız ile görüntülü bir şekilde nasıl bu kadar akıcı konuşabiliyoruz?

  Tüm Dünyaya Nasıl Erişiyoruz?

  Sürekli olarak gelişen bir teknoloji olsa da temel olarak fiziksel bir bağlantıya hala ihtiyaç duymaktadır internet. Bu da genelde telefon bağlantısı ile sağlanır. Bu kablolar bakır ya da fiber optik kablolardır. Ülkeler arasında ise aynı şekilde kablo bağlantıları ya da uydu bağlantıları bulunur. Ağları birbirine bağlanmak için pek çok yeni teknoloji de geliştirilmektedir. Şu an için en yaygın olarak kablo bağlantıları sonrasında ise uydu dalgaları kullanılıyor. Bu şekilde tüm ağ birbirine bağlanmış oluyor.

  Örnek olarak bilgisayarınızla internete bağlandığınızı düşünelim. Herhangi bir internet servis sağlayıcıdan internet hizmeti alıyorsunuz. Siz internete bu servis sağlayıcı sayesinde bağlanarak onların LAN’ına yani Yerel Ağ’ına bağlanmış oluyorsunuz. Ardından servis sağlayıcınız da kendi bağlı oldukları ağa bağlanır. Böylece tüm küçük ağlar birleşerek dünya genelinde cihazların iletişimde olmasını sağlar yani interneti oluşturur.

  Bu sistem bekli bir yerden tanıdık gelmiştir sizlere de. Posta ağlarına çok benzer bir sistem. İstanbul’dan Gaziantep’e bir mektup yollayacağınızı düşünelim. Bu mektubu size en yakın posta ofisine iletirsiniz. Bu posta ofisi mektubu bölge dağıtım noktasına ulaştırır. Ardından oradan gideceği bölgedeki bölge dağıtım noktasına gider. Sonrasında ise yazdığınız adrese en yakın posta ofisi ve adrese ulaşır. Tekrar cevap geleceği zaman da aynı yol izlenir. Tam olarak internet dünyası da böyle işler. Siz bir veri yollarsınız ve karşılığında bir cevap beklersiniz.

  Biraz daha detaylandırmak gerekirse, siz internete bağlanmak istediğiniz zaman servis sağlayıcıların fiziksel altyapılarına bağlanırsınız (Dediğimiz gibi internet hala fiziksel bir bağlantıya ihtiyaç duymaktadır.). Şirketlerin bölgesel olarak bir ağ erişim noktaları bulunur ve bu noktalar sayesinde fiziksel altyapıya yönlendirilirsiniz. Bu bağlantı, telefon kabloları sayesinde sağlanmaktadır.  Gerçek anlamda internet çeşitli yerlerde bulunan NAP/Network Access Point (Ağ Erişim Noktası)’lerin birbirlerine bağlanmaları ile oluşur.

  NAP‘ler üzerinde bulunan bütün ağlar, fiziksel altyapılar ve yönlendirici adı verilen router’lar birbirleriyle bağlantılıdır. Bu süreçte bir bilgisayarınızdan gönderdiğiniz bir veri, dünya çapında yayılmış olan bu ağlardan geçerek, mesajın gönderildiği bilgisayara bir saniyeden daha kısa bir zaman içinde ulaşır. Bir bilgisayardan diğerine aktarılacak verinin hangi yoldan hedefe ulaştırılacağını yönlendiriciler (Router) belirler. Yönlendiriciler hedefe ulaşmak isteyen mesajınızı diğer cihaza göndermek için tasarlanmış bilgisayarlardır. Bir bilginin gitmemesi gereken yere gitmemesini ve de mesajın istenen istikamette gitmesini sağlarlar.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.