İnternet Terimleri

İnternet Nedir?

 • 58
 • İnternetin tanımını yapmak oldukça zordur. Şimdi bir tanım yapsak büyük ihtimal bu tanım iki yıl içerisinde genişleyecek ve yetersiz kalacak. Çok köklü bir tarihi olmamasına rağmen insan hayatına etkileri tarihi ile doğru orantılı ilerlemedi. Diğer teknolojiler ile kıyasladığımız zaman bu kadar kısa sürede bu kadar değişim yaratan başka bir teknoloji olmayabilir. Sürekli olarak değiştiği ve geliştiği için de herhangi bir tanımını yapmak muhakkak eksik kalacaktır.

  Ancak temel olarak yapılan tanım dünya üzerinde yayılmış bilgisayar ağlarının birleşiminden oluşan ve onlarca farklı amaç için kullanılan bir bilgisayar ağıdır. Bu ağlar birbirlerine telefon hatları ile bağlıdır. Günümüzde artık yeni teknolojiler gelişse de hala en yaygın olarak kullanılan internet teknolojileri telefon hatlarına bağımlı. Bazı yerlerde teknolojinin ortak dili olarak tanımlanıyor internet. Ancak dediğimiz gibi oldukça eksik bir tanımlama olduğunu belirtmek gerek.

  İnternette neler yapabilirsiniz gibi bir sorunun cevabını da burada vermek aynı tanımlama yapmak gibi zor. Şu an neredeyse sınırsız. Alışveriş yapmaktan film izlemeye, fal baktırmaktan müze gezmeye kadar sınırsız. Internet kurumsal ve kişisel kullanıcılarına birbirleriyle haberleşme, bilgi kaynaklarına erişme ve ürün ve hizmet satın alma kolaylıklarını sağlar. Bu kullanıcılar, internete genellikle bir bilgisayar ve modem aracılığıyla normal telefon hatlarını kullanarak erişseler de alternatif bilgi araçları ve bağlantı teknolojileri de vardır.

  Internetiin esas ekonomik döngüsü içinde dört önemli grup vardır: kullanıcılar, içerik sağlayıcılar, ürün ve hizmet satıcıları ve erişim sağlayıcılar. İçerik sağlayıcılar herhangi bir bilgiyi internet üzerinden erişilebilir hale getiren tüm kişi ve kurumlardır.

  İnterneti Kim Kontrol Ediyor?

  İnternetin sorumluluğunu genel olarak üstlenmiş bir kurum yok. Ancak denetim yapılmadığını veya belli standartlar olmadığını söylemek de doğru olmaz. Özellikle günümüzde artık bu konuda ciddi adımlar atılıyor ve devlet kurumları bulunuyor. Pek çok internet tabanlı kötü amaçlı işlem kanunen yasaklı hale geldi bile. Ayrıca eskiden yaptırım gücün olan bir kurum olmasa da günümüzde artık yaptırım gücü olan pek çok kurum var. Devletler bu konuda kendi kurallarını koyuyorlar. Global standart için de internetin genel yapısı ve işleyiş kurallarını “öneren” ve Internet Architecture Board (Internet Mimari Kurulu) altında çalışan çeşitli gruplar var. Bu grupların da en önemlisi ve etkilisi ise Internet Engineering Task Force (Internet Mühendislik Grubu) ya da kısa adıyla IETF. Bu grubun üyeleri arasında yazılım ve donanım üreticilerinin, devletlerin ve uluslararası kuruluşların temsilcileri var.

  Internetin teknik altyapısı üç önemli kavram üzerine kurulu: sunucu/istemci mimarisi, protokol yığınları ve paket bazlı iletişim. Bu mimaride, bilgi isteyen yazılıma (ve bu yazılımın üzerinde çalıştığı bilgi aracı) istemci, bilgi veren de sunucu olarak adlandırılıyor. Sunucu ve istemcilerin işlevsel olması için aralarında kullandıkları ortak dile de iletişim protokolü deniyor.

  Internet kurumsal ve kişisel kullanıcılarına birbirleriyle haberleşme, bilgi kaynaklarına erişme ve ürün ve hizmet satın alma kolaylıklarını sağlar. Bu kullanıcılar, internete genellikle bir bilgisayar ve modem aracılığıyla normal telefon hatlarını kullanarak erişseler de alternatif bilgi araçları ve bağlantı teknolojileri de vardır.

  Internetin esas ekonomik döngüsü içinde dört önemli grup vardır: kullanıcılar, içerik sağlayıcılar, ürün ve hizmet satıcıları ve erişim sağlayıcılar. İçerik sağlayıcılar herhangi bir bilgiyi internet üzerinden erişilebilir hale getiren tüm kişi ve kurumlardır.

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.