İnternet Teknolojileri

İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

 • 51
 • Günümüzde e-ticaret sitelerinin artması online alışverişin de yaygınlaşmasını sağladı. Giyimden market alışverişine, teknolojik ürünlerden ev bakım ürünlerine kadar pek çok ihtiyaç, internetten kolay bir şekilde giderilebilir hale geldi. Bu durumda internet üzerinden alışveriş yaparken tercih ettiğimiz sitelerin güvenli olup olmadıklarını araştırmak büyük önem kazandı . Özellikle kişisel bilgiler ve kart bilgileri girilerek yapılan ödemelerde herhangi bir siber saldırıya maruz kalmamak için güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmamaya özen göstermelisiniz. Son zamanlarda artan, sosyal medya üzerinden satış yöntemlerinde de güvenilir sayfalar tercih edilmelidir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.  

  İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

  İnternet üzerinden alışveriş yapmak oldukça pratiktir. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlandığı için pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen online alışveriş kimi zaman çeşitli sorunlara yol açabilir. İnternet alışverişini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken kurallardan bazıları şu şekildedir:

  • SSL sertifikasına sahip olmayan sitelere giriş yapıldığında “Güvenli Değil” uyarısı ile karşılaşılır. Bir web sitesinin SSL sertifikasına sahip olduğu tarayıcının adres çubuğunda bulunan küçük kilit sembolü ile belli olmaktadır. SSL sertifikası alışveriş esnasında paylaştığınız kredi kart bilgilerinizin başka kullanıcılar tarafından kopyalanmasını önleyen bir sistemdir. Bu yüzden bu sertifikaya sahip olmayan sitelerden alışveriş yapmamaya özen gösteriniz. 
  • Alışveriş yaparken kullandığınız kartların 3D Secure sistemine sahip olmasına dikkat edin. 3D Güvenlik sistemi siz alışveriş yaptığınızda ödeme anında kartın kullanımına izin vermek için banka tarafından gönderilen bir onay şifresidir. Bu şifre olmadan kart üzerinde herhangi bir işlem yapılmasına müsaade edilmez. 
  • İnternet alışverişini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kişisel kartlarınız yerine sanal kartlar kullanabilirsiniz. Kullandığınız bankaların mobil uygulamaları üzerinden kolayca oluşturabileceğiniz, belirli bir limiti ve kullanım süresi olan kartlar ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede esas kartınıza ait bilgilerin kopyalanma riskini ortadan kaldırarak tek seferlik kullanımlar oluşturabilirsiniz.
  • Güvenli bir alışveriş için sadece kendi teknolojik cihazlarınızı kullanın. Başkasına ait hiçbir cihaz üzerinden kart bilgisi paylaşmayın. Çünkü bazı tarayıcılar kart bilgilerini bünyesinde depolayarak daha sonraki alışverişlerde kullanmak için saklayabilirler. Ayrıca güvenli ağ bağlantısına sahip olmayan hiçbir cihaz üzerinden alışveriş işlemi de gerçekleştirmemelisiniz.
  • Eğer hiç bilmediğiniz bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapacaksanız site ile ilgili ön araştırma yapın. Sosyal medya hesapları, iletişim bilgileri, adresleri ve daha önceki müşterilerin yorumlarına bakarak ön bilgi sahibi olun. İletişim kanallarının kontrolü alışveriş sonrası iade, eksik ya da hatalı ürün gönderimleri için önemlidir. Herhangi bir iletişim bilgisi olmayan sitelerden alışveriş yapmayın.
  • Özellikle son zamanlarda artan pos cihazlarına kart kopyalama işlemine karşı dikkatli olun. Alışverişleriniz için kapıda ödeme seçeneğinde kredi kartı kullanmaktan kaçının.
  • İnternet alışverişinizi gerçekleştirirken kullandığınız kartların şifrelerini güçlü parolalardan oluşturun. Düzenli aralıklarla şifrenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin. Şifrelerin sıkça değiştirilmesi kart bilgilerinin çalınma riskini azaltacaktır.

  Yaygınlaşan online alışveriş, insanların daha fazla alışveriş yapmasına neden olmaktadır. Fakat alışveriş yaparken güvenlik önlemlerini göz ardı etmemek, gerekli tedbirleri almak ve dikkatli olmak oldukça önemlidir. Hem sitenin güvenilir olmasına dikkat etmek hem de kart bilgilerini olabildiğince gizli tutmak kullanıcıların sorumluluklarındandır. Hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleşen internet alışverişini, güvenli bilgisayarlardan gerçekleştirmek zararlı yazılımların yol açabileceği sorunlardan korunmanıza da yardımcı olacaktır. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir