Backdrop with scrolling

İş Dünyası

İşletmelerin Fiber İnternet Tercih Etmesi için 7 Neden

Şubat, 2022
Paylaş
 • 248
 • Neredeyse tüm iş süreçleri artık internet üzerinden gerçekleşiyor. Bu sebeple kesintisiz ve yüksek hızda internet bir işletme için çok önemli. Tam bu durumda da Fiber internet kavramı karşımıza çıkıyor. Fiber internette veriler camdan yapılan Fiber optik kablolar ile iletilirler. Diğer altyapı türlerine göre Fiber altyapıda daha az veri kaybı olduğundan en hızlı internet türüdür. Bu yazımızda sizler için işletmelerin Fiber internet tercih etmesi için 7 neden sıraladık:

  1 – Daha hızlı!

  İlk sebep şüphesiz Fiber internetin daha hızlı olmasıdır. Fiber internette çok az bir gecikmeyle çok fazla veri aktarılır. ADSL altyapıda bakır kablolar elektrik formunda veri taşırlar. Fiber kablolar ise verileri ışık formunda taşır. Işık hızında taşıdığı için hem daha hızlıdır hem de veri kaybı çok daha az yaşanır. 

  İşletmelerde birçok kişi aynı anda internete bağlanabiliyor. İnternet altyapısı iyi olmadığında Ping değeri artabilir ve internet hızı performansında sorunlar yaşanabilir. Özellikle internet, iş hayatında bu kadar önemli bir konumdayken diğer altyapı türlerinde işleriniz aksayabilir. Bu sebeple hız oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Fiber altyapı sayesinde ADSL ve VDSL internet altyapılara nazaran çok daha hızlı bir internet deneyimi yaşarsınız. 

  2 – Daha güvenli!

  Fiber internet bir işletme için diğer internet türlerine göre daha güvenlidir; çünkü Fiber optik dalgalar kapatılıp açılabilirler. Çevresel faktörlerden ve olumsuz hava koşullarından neredeyse hiç etkilenmezler. Fiber internetin hacklenmesi de daha zordur. Talebe göre işletmenizi büyüttükçe Fiber altyapı ekletebilirsiniz. Fiber optik kablolar elektromanyetik sorunlara karşı da diğer altyapı türlerine göre daha dirençlidirler. Bütün bunlar Fiber interneti işletmeler için daha istikrarlı yapar. 

  3 – Daha uygun!

  Fiber kablolar diğer bakır kablolara göre uzun vadede daha hesaplıdırlar. Bu sebeple hem tüketiciler hem de işletmeler için Fiber optik kablolar daha uygundur. 

  4 – Daha az kesinti!

  Fiber kablolar, elektriği taşıyan bakır kablolar gibi yanıcı değillerdir. Bu sebeple yangın ya da yıldırım düşmesi gibi sorunlar yaşamazlar. Ayrıca ne yazık ki ADSL internette bakır kabloların çalınması gibi durumlar yaşanıyor. Fakat bu sorunu Fiber internette yaşamazsınız. Bunlar da size kesintisiz ve konforlu bir internet deneyimi sunarlar. 

  5 – Sabit hatta gerek yok!

  İnterneti ilk defa bağlatıyorsanız tabii ki bir sabit hat gereklidir; fakat Fiber internette daha sonra sabit hattınızı iptal edebilirsiniz. Bazı işletmeler de artık sadece cep telefonlarıyla görüşmeler gerçekleştiriyorlar. Eğer sabit hat kullanmıyorsanız internet sebebiyle boşuna sabit hat faturası ödemeniz gerekir. Ancak Fiber internette sabit hattınızı iptal edip yalın internet kullanımına geçebilirsiniz. Bunun için işletme sahibinin operatörün şubesine gidip yalın internete geçmek istediğini söylemesi yeterli.

  6 – Çevreye duyarlı

  Fiber kablolar bakır kablolara göre daha çevrecidirler. Bakır kablolara göre kullanılan enerji daha azdır. Cam kablolar da bakır kablolara nazaran doğaya daha az zararlıdır. Veriler elektrikle değil ışık formunda taşındığı için çevresel faktörlerden etkilenmedikleri gibi çevreyi de olumsuz etkilemez. 

  7 – Uzun ömürlü

  Altyapı türlerinde Fiber altyapı en son teknolojidir. Bu sebeple de geleceğin teknolojisi demek çok doğru olur. Her geçen gün Fiber altyapı alanları genişletilerek ve kullanan işletme sayısı da artırılıyor. İşletmelerin Fiber internet kullanımına geçmeye başladığı bu dönemde, Fiber internetin daha uzun ömürlü olacağını söyleyebiliriz.

  Kaliteli ve hızlı internet bağlantısına ulaşmak için ilk adım altyapı sorgulama işlemidir. Altyapınızın durumunu öğrendikten sonra kolaylıklar abonelik sürecinizi başlatabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar