turknet logo

İnternet Hızı

Kablolu Ağ Var Wi-Fi Yok Hatası ve Çözümü

Mart, 2023
Paylaş
 • 11766
 • Kablolu Ağ Var Wi-Fi Yok Hatası ve Çözümü

  Kablosuz olarak internete bağlanırken bazı durumlarda kullanıcılar, Wi-Fi bağlantısı ile ilgili hatalarla karşılaşabiliyor. Özellikle bilgisayar kullanırken en çok karşılaşılan Wi-Fi sorunu ise kablolu ağ var Wi-Fi yok hatası. Siz de cihazlarınızda sık sık bu sorunla karşılaşıyorsanız gelin ne olduğuna ve nasıl çözüleceğine birlikte bakalım.

  Kablolu Ağ Var Wi-Fi Yok Hatası Nedir?

  Kablolu ağ var Wi-Fi yok hatası, kablo ile bağlanıldığı takdirde internet bağlantısının olduğunu ancak kablosuz ağ bağlantısı ile ilgili bir sorun yaşandığını gösterir. Bu hatanın nedeni, genellikle kablosuz ağ bağlantı sorunlarından kaynaklanır. Kablolu ağ var Wi-Fi yok hatası, genellikle karşınıza bir uyarı şeklinde çıkmaz. Bu hatanın var olduğunu anlayabilmek için Wi-Fi üzerinden internete bağlanamayan bilgisayarınızı kablolu ağ ile bağlamanız gerekir. Bu durumda bilgisayar internete bağlanırsa ilgili sorunu yaşadığınızı anlayabilirsiniz. 

  Kablolu Ağ Var Wi-Fi Yok Hatası Nedenleri

  Kablolu ağ var Wi-Fi yok sorunun bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  Ağ Ayarları Sorunları: Bazı durumlarda, bilgisayarınızın veya modem/router’ın ağ ayarlarındaki bir sorun nedeniyle bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Modem ya da yönlendirici ayarlarınızı kontrol ederek sorunun buralardan kaynaklanma olasılığını değerlendirebilirsiniz.

  Güncel Olmayan Sürücüler: Bilgisayarınızın ağ kartının sürücüleri güncel değilse, kablolu ağ var Wi-Fi yok hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Güncelleme işlemlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Modem veya yönlendirici sorunu: Modeminiz veya yönlendiricinizde bir sorun olabilir. Kabloları, konumu, hasar görüp görmedikleri kontrol edilmeli.

  Kablosuz ağa erişim izni: Bazı durumlarda, kablosuz ağa erişim izniniz olmayabilir. Örneğin, bir işyerinde çalışırken, şirket ağına erişim izniniz olabilir ancak diğer Wi-Fi ağlarına bağlanamazsınız.

  Kablosuz ağ adının doğru yazılmaması: Wi-Fi ağı adı (SSID) yanlış yazılmışsa, bilgisayarınız Wi-Fi ağınızı algılayamaz. Wi-Fi ağı adınızı doğru yazdığınızdan emin olun.

  Kablosuz ağın şifresinin yanlış girilmesi: Wi-Fi ağı şifrenizi yanlış girdiyseniz, bilgisayarınız Wi-Fi ağına bağlanamaz. Şifrenizi doğru girdiğinizden emin olun.

  Sorunun kaynağını belirledikten sonra çözüm yolları aşağıdaki gibidir.

  Kablolu Ağ Var Wi-Fi Yok Hatası Çözümleri

  Bilgisayarınızdan kablolu şekilde internete bağlanabiliyorsanız ancak wi-fi bağlantısına erişemiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  Ağ Ayarları Sorunları: Bu durumda, ağ ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekebilir. Modem/router’ınızın ayarlarına erişin ve doğru IP adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi gibi ayarların yapılandırıldığından emin olun.

  Güncel Olmayan Sürücüler: Ağ kartınızın sürücülerini güncellemelisiniz. Sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ne gidin ve Ağ Bağdaştırıcısı bölümüne tıklayın. Ağ kartınızın adını bulun ve sürümünü kontrol edin. Sürüm güncel değilse, ağ kartının üreticisinin web sitesinden güncel sürücüyü indirip yükleyebilirsiniz.

  Modem veya yönlendirici sorunu: Modeminiz veya yönlendiricinizde bir sorun olabilir. Yönlendirici yeniden başlatılarak veya modem yeniden yapılandırılarak bu sorun giderilebilir.

  Kablosuz ağa erişim iznini kontrol edin: Kablosuz ağa erişim izninizin olup olmadığını kontrol edin. Erişim izniniz yoksa, ağ yöneticisiyle iletişime geçin ve izin talep edin.

  Wi-Fi ağınızın adını doğru yazdığınızdan emin olun: Wi-Fi ağınızın adını (SSID) doğru yazdığınızdan emin olun. Wi-Fi ağınızın adı değiştirildiyse, yeni adı kullanarak yeniden bağlanmaya çalışın.

  Kablosuz ağın şifresini doğru girin: Wi-Fi şifrenizi doğru girin ve tekrar deneyin.

  Kablosuz ağ deneyimizi ve performansını yükseltmek istiyorsanız yeni hizmetimiz TurkNet SmartyFi hakkında bilgi alabilirsiniz. Kapsama ve hız sorunlarınızı ortadan kaldıran SmartyFi yapay zeka destekli akıllı Wi-Fi teknolojisi ile kesintisiz GigaFiber deneyimi yaşayabilirsiniz. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar