turknet logo

İnternet Terimleri

Köprü Modu Nedir?

Mart, 2022
Paylaş
 • 17069
 • Köprü Modu Nedir?

  Köprü modu, genel olarak iki modem arasında kurulan ve temelde çekim alanını genişletmek için yapılan bir işlemdir. İnternet kullanıcıları ellerinde bulunan fazladan bir modemi bu yöntem ile kullanarak evlerinde veya iş yerlerinde internetin çekmediği noktalarda ikinci bir bağlantı noktası elde edebilirler.

  Köprü modu, hemen hemen bütün modem türlerinde bulunan bir özelliktir. Ancak özel olarak aktif edilmediyse kapalı olan bir moddur. Modemin bu özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılar, modem arayüzüne erişerek bu modu aktif ederek kullanmaya başlayabilirler.

  Bu özellik çerçevesinde kullanılan iki modemin biri sadece sinyali dağıtmaya yarayarak cihazlarınız internete ana modem üzerinden bağlanacaktır. Yani bu modda ikinci olarak bağlanan modem standart modem olarak çalışmaz. Bir çeşit sinyal artırıcı ya da çoğaltıcı görevi görür. Ancak bu iki modemin IP adreslerinin birbirinden farklı olması gerekir. Eğer aynı ise değiştirmelisiniz. Bu işlemi de yine modem arayüzünden gerçekleştirebilirsiniz.

  Köprü Modu Nasıl Kurulur?

  Köprü modunu aktif etmek için modemin arayüzüne girmeniz gerekiyor. Arayüze ulaştıktan sonra genel olarak internet ayarlarının altında bu modu görebilirsiniz. Köprü Modu ya da İngilizce adı olan Bridge Mode olarak bulunur. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ikinci modemi evinizde farklı bir noktaya taşıyarak internet performansınızı artırabilirsiniz. Modeminizin marka ve modeline göre arayüze ulaşma adresleri değişmektedir. Modemin marka ve model bilgisini araştırarak ya da kullanma kılavuzuna bakarak bu bilgiye erişebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar