• 62
 • LAN (Local Area Network), birden fazla bilgisayarın oluşturduğu en küçük ağ yapısı için kullanılan terimdir. Dilimizde Yerel Ağ Bağlantısı olarak kullanılmaktadır. Bu ağ türünde cihazların fiziksel olarak birbirlerine yakın olması gerekir. Özellikle iş yerlerinde sıklıkla kullanılan bir ağ türüdür.

  Yerel Ağ Bağlantısında server (sunucu), pc ve yazıcı gibi çok temel cihazlar bulunur. Bu ağ türünün en çok kullanım sebebi paylaşımlı bir dosya ortamı oluşturmaktır. Ayrıca verileri kolayca farklı bilgisayarlara aktarmak, yazıcıya çıktı verisini hızlı bir şekilde yollamak veya aynı oyunu çevrimiçi olarak ağ içerisindeki diğer oyuncularla kurmak gibi sebeplerden tercih edilir.

  LAN Bağlantısı Nasıl Yapılır?

  LAN bağlantısında kullanılan iki temel teknoloji var. Bunlar wifi ve Ethernet kablolarıdır. Küçük çaplı bir LAN’da internet bağlantısı sağlayan bir modem, bağlantıya dahil olacak olan cihazların bu internet bağlantısını paylaşmasına ve birbiri ile bağlantı kurmasına olanak sağlayan yönlendirici ve wifi erişim noktası gerekir. Daha büyük çaplı bir LAN kurmak istediğinizde de temel olarak aynı mantıkla kurabilirsiniz. Sadece bağlanacak cihazların ne kadar çok veya ne kadar güçlü olduklarına bağlı olarak daha büyük ölçekte ağ donanımları kullanmanız gerekir.

  LAN bağlantısı içerisine dahil edilen bir de WLAN vardır. Aynı amaç için kullanılan bu sistemde kablosuz bağlantı türü kullanılır. Kablo yerine bu ağlarda Wireless Access Point’ler kullanılır. Ancak tüm sistemin içerisinde hem kablolu hem de kablosuz kullanıcılar da olabilir. Bu tarz kullanımlar için Wireless Access Point’lerde kablo girişi bulunur. Böylece kullanıcılar LAN’a dahil olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.