turknet logo

İnternet Terimleri

Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 1045
 • Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?

  Bilgisayar ağlarında kişisel sanal network’u desteklemek için kullanılan ve bir tunneling protokolü olan Layer 2 Tunneling Protocol hakkında detayları sizler için derledik.

  Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?

  Layer 2 Tunneling Protocol, kısaca VPN ile gösterilmektedir. Bu protokol kendi içinde hiçbir gizlilik ya da şifre içermez. Şifreleme yerine tunnel yapısı sayesinde bilgi transferini sağlayan bir şifreleme protokolünden faydalanır. Layer 2 Tunneling protokolü kendi başına bir güçlü ve güvenli şifreleme sağlayamadığından kimlik doğrulama yapılamaz. Bu nedenle kimlik doğrulaması yapabilmesi için IPsec diye adlandırılan başka bir protokol Layer 2 Tunneling ile bir arada kullanılır. 

  IPsec protokolü internet protokol güvenliği anlamına gelmektedir. IPsec bir iletişim esnasında uçtan uca güvenlik koruması ile koruma sağlayan bir protokoldür. IPsec protokolü internet katmanındaki birçok uygulamada kullanılır. Ipsec ve Layer 2 Tunneling protokolleri bir arada kullanıldığında Point to point internet protokolüne (PPTP) göre daha güvenlikli bir koruma oluşmaktadır. Layer 2 Tunneling Protocol, bazı güvenlik duvarlarını engellemesi ile bilinen UDP 500 portunu kullandığından dolayı bazen güvenlik duvarları ile sorunlar yaşayabilir.

  Layer 2 Tunneling Protocol’ünün avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Özellikle IPsec ile birleşince Point to Point internet protokolünden daha güvenlidir. Fakat olumsuz yönleri de vardır. Örneğin, openVPN’den daha yavaştır. Bazı güvenlik duvarları tarafından engellenebilmektedir. Bazen de orta derecede bir güvenlik önlemi sağlamaktadır.

  Layer 2 Tunneling Protocol Ne İşe Yarar? 

  Layer 2 Tunneling Protocol Özellikleri

  Son zamanlarda daha çok artan bilgilerin çalınması, kopyalanması ya da kötü amaçlar ile kullanılmasından dolayı gizlilik ve güvenliğin önemi artmaktadır. Bu yüzden kişisel bilgisayarlarda gizliliği en üst düzeyde tutacak protokoller kullanılmalıdır. Layer 2 Tunneling protokolü de bir sanal ağ destekleyici güvenlik protokolüdür. Tek başına yeterli düzeyde bir güvenlik önlemi sağlamakta zorlansa da IPsec ile birleşince güçlü bir güvenlik ağı oluşturabilmektedir. 

  Sağladığı üst düzey güvenlik sayesinde rakipsiz ve kullanımı oldukça yaygındır. Layer 2 Tunnelig Protocol’ü bir tünel ve oturum içeren iki farklı bileşenden oluşmaktadır. Kendine özgü bir güvenlik mekanizması yoktur ancak internet protokolü güvenliği ile birleşince güvenlik önlemlerini maksimum seviyeye çıkarmayı başarır.

  Layer 2 Tunneling protocol’ünde merak edilen önemli şeylerden biri de nasıl kullanıldığıdır. Layer 2 Tunneling Protocol’ünü kurmak için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz: 

  Özetle, Layer 2 Tunneling protokol güvenli veri transferi başta olmak üzere farklı birçok özelliği ile kullanışlı bir protokoldür. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar