İnternet Teknolojileri

Modem Kaynaklı İnternet Sorunları Nelerdir? Nasıl Çözülür?

 • 12
 • Modemler internet bağlantısının en önemli unsurları olmakla birlikte zaman içerisinde hatalar vererek internet sorunlarına neden olabiliyor. Bu internet sorunları modemin ısınmasından kablo bozulmalarına kadar birçok faktör sebebiyle ortaya çıkabiliyor.

  Modemler Neden Bozulur?

  Modemlerin bozulmasında en yaygın olarak bilinen neden ısınmasıdır. Elektronik bir cihaz olduğu için, çalıştığı süre boyunca ısı üretir ve genelde uzun süre kapanmadıkları için modemlerin soğuma ihtimali azalır. Modemi arada bir resetlemek ve soğutmak, bozulmaların önüne geçebilir. Bazı modemlerde hava delikleri ve fanlar mevcuttur. Ancak bunlar çoğu zaman modemin soğuması için yeterli değildir.

  Tozlanma da modemin arızalanmasına sebep olabiliyor. İçerisinde biriken tozları alarak ve havalandırarak, modemin daha iyi soğuyabilmesini ve sinyal almasını sağlayabiliriz.

  Elektrik kesintilerinin sebep olabileceği voltaj farkları da modemleri bozabiliyor

  Modem Kaynaklı İnternet Sorunları Nelerdir?

  İnternet bağlantımıza dair ipuçları veren, modem üzerinde yer alan ışıklar bulunur. Bunlar power, WAN, DSL, LAN, internet ve WLAN ışıklarıdır ve hepsi sorunsuz yanıyor ise modemde bir sıkıntı görünmüyor denilebilir. Işıklar internet koptuğu anda ya da bağlantıda sorun yaşandığında nedenini öğrenebilmek için yardımcı olabilir. Cihazlarınızla internete bağlanmaya çalışıyorsanız ve başarılı olmuyorsa, bağlantı sorunun kaynağı şunlar olabilir;

  • İnternet LED’i kırmızı ise bu durumda modeminiz servis sağlayıcınızdan bir IP adresi alamamaktadır. 
  • İnternet LED’i yanıp sönüyor; DSL LED’i yanıyorsa ya da yanmıyorsa, bu sorun kabloların çıkmış ya da gevşemiş olabileceğini gösterir.
  • DNS sunucularının yoğunluğuna bağlı olarak DNS LED’i yanmayabilir.
  • Voltaj değişimlerinden kaynaklanan modem bozulmaları da internet bağlantı sorunlarına sebep olabilir.
  • İnternet sorununuz saydığımız sebeplerden kaynaklanmıyorsa servis sağlayıcınızla iletişime geçerek yönergelerini dinlemeli ve sorunun modemden, dağıtımdan ya da kablolardan mı olduğunu öğrenerek sorunları tespit etmelisiniz. 
  • Harici kablo hasarı gibi durumlar söz konusuysa servis sağlayıcının teknik ekibi tarafından onarılması gerekebilir. 

  Modem Kaynaklı İnternet Sorunları Nasıl Çözülür?

  Sorunun çok daha basit olması ihtimaline karşı modeminizi kapatıp bir süre sonra tekrar açmak ilk adım olarak ele alınabilir. Modem sorunu eğer geçici ise cihaz sinyali geri aldığında tüm ışıklar tekrar yanmaya başlayacaktır.

  • IP adresi alınamıyorsa modemin arkasındaki mavi porttan (WAN portu) kabloyu çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra sarı porta (LAN portu) takabilirsiniz. Bu işlemden sonra internet sorununuz devam ediyorsa modeminizi sıfırlamanız gerekmektedir.
  • Kablo yıpranmış, hasar görmüş veya yanlış yerleştirilmiş ise yenisiyle değiştirilerek ya da doğru şekilde yerleştirerek sorunu giderebiliriz.
  • DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Başka bir sunucu kanalı arayarak bu DNS’ ye bağlanabilirsiniz.
  • Voltajdan kaynaklanan sorunları önceden engellemek modemin bozulmaması için önemlidir. UPS kullanarak da bu durumun önüne geçebilirsiniz.
  • Sorun sadece kullandığınız cihazda olabilir. Başka cihazlarda sorun oluşturup oluşturmadığını denemek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. 
  • Tüm ihtimalleri değerlendirerek müdahale etmenize rağmen sorun giderilemiyorsa İnternet servis sağlayıcınıza iletişime geçmelisiniz.

  TurkNet olarak değerli kullanıcılarımız için kurulum esnasında ücretsiz modem desteğiyle birlikte taahhütsüz, kotasız ve sınırsız internet hizmeti sunuyoruz. Altyapı sorgulama işlemi gerçekleştirdikten sonra kolaylıkla başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir