turknet logo

İnternet Terimleri

Modem Nedir?

Mart, 2022
Paylaş
 • 3700
 • Modem Nedir?

  Günümüzde modem kelimesini duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Artık dijital çağdayız ve hemen hemen herkesin internet dünyasına girmişliği vardır. Bu sebeple modem kelimesini duymuş ve hatta bu ürünü kullanıyor olabilirsiniz. Ancak tam olarak evimizde veya iş yerimizde neden modem olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Tam olarak ne işe yarıyor? Modem nedir ve ne işe yarar kısaca anlatmak istiyoruz.

  Modem Nedir?

  Modem en basit şekli ile aslında internete bağlanmak istiyorsanız gerekli ürünlerin başında geliyor. Temelde telefon hatlarını kullanarak bilgi alışverişini, haberleşmeyi ya da başka bir ifade ile veri aktarımını sağlarlar. Bu sayede biz evimizde birçok cihazla internet dünyasına giriş yapabiliriz.

  Biraz daha detaylı ifade edersek, modemler iki farklı işlem gerçekleştirdiği için modem adını almışlar. Bunlar modülasyon ve demodülasyon işlemleridir. Modülasyon işlemi telefon hattından alınan sinyalleri dijital verilere dönüştürme işlemidir. Demodülasyon ise modülasyon tam tersi yani dijital verileri analog sinyallere çevirme işlemidir. Bu işlemler ne anlama geliyor, neden ihtiyaç var diye düşünebilirsiniz. Aslında internet temelde veri alışverişine dayalı bir sistemdir. Kullandığımız cihazların da (telefon, tablet, bilgisayar vb.) birbirleri ile iletişime geçmek için kendilerine özgü bir dilleri vardır. İşte modemler bu dili biliyor ve bağlantıyı sağlayabilmek için de bu dili farklı verilere dönüştürüyor. Aslında insanların iletişim kurmak için kullandığı telefona benzer bir görevi var. İnternette cihazlar birbirleri ile iletişime geçmek için her zaman verileri kullanırlar. Bu veri alışverişi de modemler aracılığı ile gerçekleşiyor diyebiliriz.

  Yukarıda da söylediğimiz gibi internet birçok farklı cihazın veri alışverişi ile gerçekleşen bir yapı olduğu için de internet dünyasına açılmak için evimizde modemler yer alıyor.

  Modem Çeşitleri Nelerdir?

  Günümüzde teknoloji ilerledikçe internet teknolojilerinde de pek çok yenilik meydana geliyor. Özellikle bireysel kullanıcıların aktif olarak kullandığı modem çeşitlerini ADSL modem, VDSL modem, kablosuz modemler olarak söyleyebiliriz. Bu modem çeşitleri harici modem olarak geçer. Evinizde hangi internet hizmetini kullanıyorsanız ona uygun bir modem kullanmanız gerekir. Örnek olarak servis sağlayıcınızdan VDSL hizmet alıyorsanız buna uygun olarak VDSL bir modem kullanmanız gerekir.

  Hizmetinize ve size en uygun modemi seçmek internet hizmetinizi daha yüksek performansla kullanmanızı sağlar. Ayrıca bu ürünün güncellemelerini aksatmadan yapmak da yine aynı şekilde internet performansınızı yükseltecektir. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar