İnternet Teknolojileri

Modeminize ve Wi-Fi Ağına Bağlı Cihazları Nasıl Görür ve Yönetirsiniz?

 • 18
 • İnternete bağlanmak için her evde ve işyerinde kullanılan modemler, veri alışverişi yapılan internet bağlantılarının kalbi olması sebebiyle, kullanıcıların ağ güvenliği ile ilgili oldukça önemli bir yere sahip. İnternet bağlantınızı kimlerle paylaştığınızı görmek ve bilmediğiniz cihazların, bu bağlantıyı kullanmasını engellemek için işlem basamaklarını birlikte inceleyelim.

   Modemin IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

   Modem IP Adresi, farklı menşei ve firmalara ait cihazlarda değişiklik gösterebiliyor. Eğer modem arayüzünüze 192.168.1.1 adresinden erişemiyorsanız; 

  • Windows işletim sistemli bilgisayarınızın “Çalıştır” ekranına (kısayol: Windows+R) “cmd” komutunu girdikten sonra açılan sayfaya “ipconfig” yazıp arattığınızda, “Ağ Geçidi/Default Gateway” olarak gördüğünüz satırdaki sayılar modeminizin IP adresini gösterir. 
  • MacOS bilgisayarlarda ise Sistem Tercihleri>Ağ yolu izlenerek, bilgisayarınızın bağlı bulunduğu modemin IP adresini öğrenebilirsiniz.

  Modeme Bağlı Cihazlar Nasıl Görülür ve Kontrol Edilir?

  Modem kullanım bilgilerine ulaşmanızı ve cihazınızın ayarlarında değişiklik yapmanızı sağlayan modem arayüzüne giriş yaparak, sadece iki adımda sizden başka kimler/hangi cihazlar bağlantınızı kullanıyor görmeniz mümkün.

  • Modem arayüzüne giriş yapabilmek için, modeminizin IP adresini internet tarayıcınızın adres satırına yazarak açılan sayfaya kullanıcı adı ve şifresini girmelisiniz. Eğer herhangi bir değişim söz konusu değilse modeminizin arkasında yer alan kullanıcı adı ve şifresi modem arayüzüne giriş yaparken geçerli olacaktır. Bilgisayarınızın (veya internet erişimi olan cihazınızın) modeminize kablo ile veya kablosuz olarak bağlı olduğundan emin olmalısınız.
  • Arayüze giriş yaptıktan sonra, arayüz menüsünde “Kablosuz” (Wireless) başlığı altında bulunan “Bağlı İstemciler” veya “Kablosuz Durum” seçeneğine tıklandığında, modeminize bağlı cihazların MAC adreslerini (cihazların ağa bağlanma kimliği kodlarını) görebilirsiniz.

  Aynı Wi-Fi Ağına Bağlı Cihazlar Nasıl Engellenir?

  Kendi cihazlarınız haricinde, izinsiz olarak sizin modeminiz üzerinden internet erişimi sağlayan cihazları tespit ettikten sonra, internetinizi koruma altına almak için;

  • Öncelikle, modeminizin arayüzü menüsünde bulunan, Firewall” başlığı altındaki MAC Filtreleme” seçeneğine tıklayın. MAC Filtreleme özelliğini aktif hale getirdiğinizden emin olmalısınız.
  • Açılan sayfada gördüğünüz Mevcut İstemciler” listesinde, modeminize bağlı cihazların MAC adreslerini ve (kayıtlı ise) isimlerini görebilirsiniz.
  • Bu listede, size ait olmayan cihazları seçerek Ekle” butonuna basın. Modeminiz bu cihazları sayfada gördüğünüz ikinci listeye ekler. Eğer Yasakla” seçeneği bulunuyorsa, tıklayarak aktif hale getirin ve Kaydet” dedikten sonra modeminizi yeniden başlatın. 

  Sonuç olarak seçtiğiniz cihazlar engellenmiş olmakla birlikte, bir daha ağınıza bağlanamazlar.

  İnternet Bağlantınızı Korumak için Alınacak Diğer Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

  Wi-Fi Şifrenizi Değiştirin

  Kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz Wi-Fi şifre değişimi, yabancı cihazların ağınıza bağlanmasını engellemek adına önemli adımlardan biridir. 

  • Modem arayüzünde bulunan “Kablosuz Ağ Ayarları” sekmesinden, tahmin edilmesi zor, kişisel bilgilerinizi içermeyen ve mümkünse özel karakterler içeren bir şifre belirleyin. Şifreleme tipini WPA2 olarak seçmeniz, modeminizin şifresinin daha korunaklı olmasını sağlar. 
  • Gereken değişiklikleri yaptıktan sonra, “Kaydet” butonuna basın, sonrasında modeminize bağlı bütün cihazların bağlantısı kesilecek ve yeni belirlediğiniz şifre ile modeminize tekrar bağlanılması gerekir. 

  Güvenli İnternet Hizmeti’nden Yararlanın

  İnterneti filtrelemek gibi düşünülen bu hizmet sayesinde, siz nerede olursanız olun, evinizde veya işyerinizde kullanılan internetin en doğru koşullar ve şartlar altında olmasını sağlarsınız.

  İnternet ağınızı aktif olarak kullanan bireylerin, çevrim içi güvenliğini sağlamak için abonelerimize tamamen ücretsiz olarak sunduğumuz Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı abonelik ile kullanılabilen bir seçenek olarak bulunuyor.

  SMS ve online yollardan abone olunabilen bu servise, 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattımızı arayarak da sahip olabilirsiniz.

  Güvenli, hızlı ve sınırsız internet deneyimi için altyapı sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra internet kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir