turknet logo

Güncel Yaşam

Öğretmen ve Öğrencilerin Kullanabileceği Uzaktan Eğitim Araçları

Eylül, 2022
Paylaş
 • 5635
 • Öğretmen ve Öğrencilerin Kullanabileceği Uzaktan Eğitim Araçları

  Uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenin aynı yerde olmadığı öğretme ve öğrenme sürecidir. Uzun mesafeli öğrenme veya e-öğrenme olarak da bilinir. E-posta, video konferans, çevrimiçi sınıflar ve diğer yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

  Online eğitim araçları denince akla ilk gelen genellikle online görüşme yapmaya imkân sağlayan, video görüşme yazılımlarıdır. Ancak online eğitimde canlı ve video dersleri desteklemek için dokümanlar, ortak çalışma alanları vb. diğer araçlardan da yararlanılabilir. Öğrenciler farklı formattaki ödev ve sunumları tamamlamak için bu araçları masaüstü ya da mobil cihazlarında kullanabilirler. 

  Öğretmen ve Öğrencilerin Kullanabileceği Uzaktan Eğitim Araçları

  Uzaktan eğitim araçları; çevrimiçi ders alma-verme, online ortamda ortak çalışmalar yapma/düzenleme ve uzaktan değerlendirme amaçlarıyla kullanılabilir. Günümüzde kullanılan, en popüler uzaktan eğitim araçları ise; Google Dokümanlar, Google Forms, Any-Do, Kahoot!, Miro ve Canva olarak sıralanabilir. 

  Microsoft Teams ve Zoom

  Zoom, günümüzde uzaktan eğitimde en sık kullanılan online görüşme aracıdır. Link ya da şifre paylaşımı ile Zoom üzerinden yapılan derse birden fazla kişi ya da grup katılabilir ve canlı dersler kayıt altına alınabilir. Online dersler için sıkça tercih edilen bir diğer uygulama ise Microsoft Teams’dir. Google Meet, Microsoft Teams ve Zoom gibi video görüşme uygulamaları farklı arayüzleri ve özellikleri ile eğitimin içeriğine/kapsamına göre tercih edilebilmektedir. Online derslere düzenli ve kesintisiz katılım sağlamak için iyi bir internet bağlantısına sahip olmak gerekir. Yüksek hızda internet bağlantısı video görüşme uygulamalarının verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

  Google Dokümanlar

  Google Dokümanlar, birden fazla kullanıcının aynı anda dünyanın herhangi bir yerinden gerçek zamanlı olarak dokümanlara erişmesine, dokümanları düzenlemesine ve paylaşmasına izin veren online bir metin düzenleme aracıdır. Yazılara not bırakma, resim ekleme, metin sayfasını akademik formatlara göre kolayca düzenleyebilme gibi pek çok özelliği sayesinde uzaktan eğitim dokümanları arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Google Dokümanların en verimli özelliklerinden biri ise ortak çalışma imkânı sunmasıdır. Dosyalar çevrim içi olduğu için eğitimci-öğrenci ya da öğrenci grupları kendi arasında aynı doküman üzerinde düzenleme yapabilmekte ve yapılan düzenlemeler sürüm geçmişinde görülebilmektedir. Çevrim içi düzenlemeleri yapabilmek için internet bağlantınızın aktif olması gerekir.

  Google Formlar

  Google Formlar; quizler hazırlamak, değerlendirme anketleri oluşturmak vb. pek çok amaçla kullanılabilir. Bu nedenle hem eğitmenlerin hem de öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir uzaktan eğitim aracıdır. 

  Any.do

  Any.do uzaktan eğitimde sıkça tercih edilen bir görev yönetimi uygulamasıdır. En büyük artılarından biri sadece görevleri yönetmek için değil; aynı zamanda dersleri yönetmek için de kullanılabilmesidir. Öğretmenler dersi oluşturduktan sonra öğrencilere gönderip geri bildirim alabilir ve öğrencilerin ders zamanlarını kolay takip etmesine yardımcı olur. 

  Any.do uygulaması, öğretmenlerin öğrencilerine yaklaşan teslim tarihlerini hatırlatmasına yardımcı olabilecek hatırlatıcılar kurma özelliğine sahip olduğu için uzaktan eğitimde bir öğretim materyali olarak öğretmenler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bu uygulama aracılığıyla öğretmenler teslim tarihlerini öğrencileriyle paylaşabilirler. Her iki tarafın da yapılması gerekenleri takip etmesini kolaylaştırır, belirli tarihlere kadar tamamlanması gereken görevleri birbirlerine atayabilirler.

  YouTube

  Uzaktan eğitimde ücretsiz kaynaklardan yararlanmak oldukça önemli. YouTube ise ücretsiz olarak ders videolarından yararlanabileceğiniz platformlar arasında ön plana çıkıyor. Matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin yanı sıra edebiyat, tarih, coğrafya gibi ders anlatım videolarını farklı kanallarda bulabilmeniz mümkün. Ancak YouTube videolarını düzenli olarak izleyebilmek için kotasız bir internete ihtiyaç duyacağınızı unutmamalısınız. Ayrıca videoları beklemeden ve akıcı şekilde izlemek için yüksek hızda bir internet kullanmanız gerekir.

  Kahoot!

  Kahoot!,Uzaktan eğitim materyali olarak kullanılan bir bilgi yarışması oyunudur. Oyun gerçek zamanlı olarak oynanıyor ve oyuncular akıllı telefonlarını veya tabletlerini kullanarak soruları yanıtlıyor. Uygulama, birçok okul tarafından öğrencileri ve öğretmenleri için sınavlar oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu sayede ders esnasında sınıfta bulunmayan öğrenciler için bir öğrenme aracı olarak kullanılabilir.

  Miro

  Miro, öğrenciler ve öğretmenlerin projeler üzerinde dijital ortamda ortak çalışabileceği bir beyaz tahta uygulamasıdır. Uygulamada yapışkanlı notlar, grafikler, akışlar, tasarım öğelerini iletişimde kalarak kolayca hazırlayabilirsiniz. Uygulama sadece çevrim içi olarak internete bağlantısıyla kullanılmaktadır.

  Canva

  Tüm dünyada eğitimci ve öğrencilerin en çok tercih ettiği uygulamalardan olan Canva; ders sunumları, eğitim afişleri, eğitim görselleri hazırlamak için idealdir. Profesyonel ekipler tarafından sosyal medya içerikleri için kullanılan bu tasarım uygulaması okul projelerinde görselliğin artırılması açısından hem öğretmenlere hem öğrencilere büyük fayda sağlamaktadır. Tasarım tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Uygulama içerisinde beğeni ve ihtiyaçlarınıza uygun hem ücretli hem de ücretsiz binlerce görsel materyale ulaşabilirsiniz. 

  Online eğitim sürecinde kullanılan tüm bu araçlardan en iyi verimi alabilmeniz için başlıca ihtiyacınız ise kuşkusuz iyi bir internet! Uzaktan eğitim araçlarını kullanmak, genellikle hem Download hem de Upload hızı gerektirir. Online görüşmelerde donma sorunu ile karşılaşmamak, ödev ve dokümanları kolayca internet ortamına yüklemek, tüm eğitim videolarını saniyeler içinde indirebilmek için ise TurkNet sınırsız internet ile her zaman yanınızda! Online derslerinizden maksimum verim alabilmeniz için dünyanın kullandığı GigaBit hızlar artık GigaFiber ile evinizde! Öğrenciler için internet kampanyalarını takip etmeyi unutmayın! Ayrıca “Online Eğitimlerle Kariyerinize Nasıl Katkı Sağlarsınız?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar