turknet logo

Oyun Dünyası

Oyun Konsolları için İdeal İnternet Hızı Ne Olmalıdır?

Mayıs, 2022
Paylaş
 • 2276
 • Oyun Konsolları için İdeal İnternet Hızı Ne Olmalıdır?

  Oyun konsolu denilince hem dünyada hem de ülkemizde herkesin aklına popüler markalara ait cihazlar gelir. Yüksek kalitede oyun deneyiminin yaşanmasını sağlayan oyun konsolları, gelişen teknoloji ile beraber internete entegre olmuş durumdadır. Oyunları indirmek, güncellemek ve çevrim içi oynayabilmek için yüksek hızda internete sahip olmak gerekli hale gelmiştir. Bu yazımızda dünyada milyonlarca kullanıcıya ulaşmış oyun konsollarından iyi bir oyun performansı almak için gerekli olan ideal internet hızından bahsedeceğiz.

  Popüler Oyun Konsolları Nelerdir?

  PlayStation

  Sony firması tarafından ilk olarak 1994 yılında üretilen PlayStation, günümüzün en popüler oyun konsolları arasında yer almaktadır. Son versiyonu PlayStation 5 olan oyun konsolunun, farklı versiyonları ile binlerce oyunu oynayabilirsiniz. Harika grafiklere sahip PlayStation oyunları ile keyifli vakit geçirebilir, oyun deneyiminizi farklılaştırmak için PlayStation VR gözlüklerini kullanabilirsiniz.

  Xbox

  Microsoft’a ait bir oyun konsolu olan Xbox ilk olarak 2001 yılında piyasa sürülmüştür. Milyonlarca oyuncunun favori oyun konsolu olan Xbox ile aynı zamanda film ve dizi platformlarının da keyfini sürebilirsiniz.

  Nintendo Switch

  Her yerde oyun oynama imkanı sağlayan Nindendo Switch, televizyonsuz oyun oynama imkanı sunar.  Nintendo Switch’te internet üzerinden veya internet bağlantısı olmadan oynayabileceğiniz 4000’den fazla oyun bulunuyor.

  PlayStation için Oynamak için İdeal İnternet Hızı Nedir?

  Playstation oynamak için gerekli olan ideal internet hızı tercih edilen oyuna göre farklılık gösterebilir. Ancak minimum Download hızı 3 Mbps, Upload hızı 1 Mbps olarak ifade edilir. Daha iyi bir oyun deneyimi için önerilen internet hızları; Download hızı 16 Mbps ve Upload hızı olarak 4 Mbps’dir. Günümüzde yayınlanan oyunların neredeyse tamamı yüksek dosya boyutuna sahiptir. Bu oyunların indirirken ve bazı zamanlarda güncellerken daha yüksek internet hızına ihtiyaç duyulur. Aksi halde uzun süreler bekletmek zorunda kalınabilir.

  Xbox için Oynamak için İdeal İnternet Hızı Nedir?

  Xbox oynamak için gereken minimum Download hızı 3 ve Upload hızı ise 0.5’tir. Daha sağlıklı bir şekilde oyun oynamak için ise önerilen Download hızı 15 – 25 ve Upload hızı ise 4’tür. Fakat bu sayıların her oyun için geçerli olmayacağını unutmamalısınız. Ayrıca diğer oyun konsollarında olduğu gibi oyun indirme ve güncelleme süreçlerde uzun saatler beklememek için daha hızlı internet bağlantısı gerekli olacaktır.

  Nintendo Switch Oynamak için İdeal İnternet Hızı Nedir?

  Nintendo Switch oyunlarını minimum Download hızı 3 Mbps ve Upload hızı 1 Mbps olmalıdır. Sağlıklı bir oyun deneyimi için ise önerilen Download hızı 15-25 Mbps ve Upload hızı 4 Mbps’dir. Kaliteli bir oyun deneyimi yaşamak için internet bulunduğunuz lokasyondaki en yüksek hızı kullanmanız gerekir. Sadece oyun oynarken değil, oyunu indirme ve güncelleme aşamalarında da yüksek hızda internete ihtiyaç duyarsınız.

  TurkNet ile tüm oyun konsollarında kesintisiz oyun deneyimi yaşamaya hazır mısınız? TurkNet GigaFiber kullanıcılarına 1000 Mbps Download ve Upload hızı sunuyor! Oyun indirme ve güncelleme işlemlerini kısa sürede tamamlayarak, oyun keyfinizin kesintiye uğramadan sürmenizi sağlayan Turknet GigaFiber hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar