• 85
 • PAN, cihazlar arasında kablosuz bağlantı kurmak için kullanılan bir ağdır. Telefon, bilgisayar veya kişisel asistan cihazlarının birbiri arasında kurduğu bağlantı türlerine verilen genel bir isimdir. Açılımı “Personal Area Network” olan bu ağ türü dilimizde “Kişisel Ağ Bağlantısı” olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişip küçülmesi ile birlikte günlük hayatta kullandığımız teknolojik cihazların sayısı arttı. Bu kavram da işte tam bu noktada popülerlik kazandı. Gün içerisinde kullandığımız veya yanımızda taşıdığımız birden fazla cihazın birbiri ile iletişim kurması için kullanılıyor.

  Bu bağlantı türlerinin menzili kısıtlıdır. En uzak olan bağlantı 2-3 metre ile sınırlıdır. Bu sebeple genel olarak kişisel cihazlar arasında kullanılan bu ağ hızlı veriş alışverişi sağlıyor. En önemli özellikleri arasında da sağladığı güvenliği söyleyebiliriz. Bu ağa girmek diğer ağlara göre daha zordur.

  PAN Nerede ve Nasıl Kullanılır?

  PAN teknolojisi dendiği zaman akla günümüzde en çok kullanılan Bluetooth gelir. Kısa mesafede cihazların birbirine bağlanmasını sağlayan bu ağ, her türlü veri alışverişinin yapılmasını sağlar. Her geçen gün gelişen bir teknoloji günümüzde pek çok cihaz tarafından kullanılıyor. Özellikle giyilebilir teknolojiler ile daha da aktif kullanılmaya başlandı. PAN hayatımıza ilk olarak kızılötesi ile girmiştir. Bu teknoloji televizyon kumandalarından telefonlara kadar pek çok alanda kullanılmıştır. Ancak bu ağda cihazların görüş mesafesinde olması gerekiyor. Aksi halde bağlantı kurulamıyor. Dönemine göre büyük bir teknoloji olsa da günümüzde aktifliğini yitirmiştir. Henüz yeni gelişen ve her geçen gün farklı kullanım alanları ile karşımıza çıkan bir ağ türü PAN. Her geçen gün daha da gelişerek yeni kullanım alanları ile karşımıza çıkıyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.