turknet logo

İnternet Teknolojileri

Powerline Networking Nedir? Nasıl Çalışır?

Mayıs, 2022
Paylaş
 • 5643
 • Powerline Networking Nedir? Nasıl Çalışır?

  Powerline networking kablosuz bağlantı masrafını azaltmak ve aynı zamanda kablosuz ağ sinyal problemini ortadan kaldırmak için tercih edilen yeni bir teknolojidir. Elektrik hattı aracılığıyla internet erişimi sağlanan bu teknoloji hakkında detaylı bilgileri blog yazımızda bulabilirsiniz.

  Powerline Networking (Prizden İnternet) Nedir?

  Powerline Networking, kabloları gizli olan bağlantıları ifade etmek için kullanılır. Prizlerinizdeki elektrik hattından faydalanarak ve Powerline adaptörleri kullanarak internete erişim sağlanır. Wi-Fi ağlarının yaratmış olduğu sorunları ortadan kaldırmak için alternatif bir çözümdür.

  Powerline Networking (Prizden İnternet) Nasıl Çalışır?

  Bu adaptörleri kullanarak internet bağlantısı elde etmek için özel bir kurulum sürecine ihtiyacınız yok. İki Powerline adaptör gerekli. Kurulum süreci oldukça pratik olan Powerline adaptörleri, sadece bir prize takmanız yeterli. Daha sonra taşımak istediğiniz ethernet bağlantısını adaptöre takmanız gerekiyor. Ardından ikinci adaptörü, taşımak istediğiniz yerdeki prize takmalısınız. İkinci adaptörü de bağladıktan sonra bu Powerline adaptöre takacağınız bir ethernet kablosu ile ağınızı ya da internetinizi taşıma işlemini tamamlamış oluyorsunuz. İkinci adaptörün ucuna takacağınız bir router ya da erişim noktası cihazı ile kablolu ya da kablosuz bir ağ da kurabilirsiniz. Böyle bir şey yapmak istemezseniz sadece bilgisayarınızı bu kabloya bağlayarak da kullanabilirsiniz.

  Powerline Networking (Prizden İnternet) Avantajları Nelerdir?

  Powerline networking kullanarak internete bağlanmanın kullanıcılar açısından birçok avantajı bulunuyor. Ev ve ofis ortamında her noktadan Ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlanmak oldukça zordur. Powerline networking her kullanıcı için pratik bir kullanım sağlar. Ayrıca son yıllarda gelişen adaptör teknolojisi ile çoğu Wİ-Fi’dan sağlanan hızı geride bıraktı. Bu nedenle oyun oynamak, video izlemek ve dosya indirmek için Powerline networking ihtiyacınız olan internet hızını sunar. Powerline networking kolay kullanımı ve yüksek bağlantı hızının yanı sıra güvenlidir. 128 bit şifreli adaptörlere sahiptir ve Wi-Fi ağlarında olduğu gibi başkaları aynı ağ üzerinden veri aktarımı sağlayamaz.

  Powerline Networking (Prizden İnternet) Dezavantajları Nelerdir?

  Elektrik hattının eski olduğu yapılarda Powerline networking verimli çalışmayabilir. Ayrıca aynı elektrik hattını kullanan buzdolabı, fırın ve farklı elektronik cihazlar bağlantıda parazite yol açabilir. Adaptörlerin belirli maliyeti olsa da, sürekli elektriğe ihtiyaç duyulması maliyeti arttıran önemli bir faktör. Prizler yardımıyla kurulan bağlantı için çok sayıda prize ihtiyaç duyulur ve prizler farklı işlevler için kullanılamaz. Bu sorunu aşmak için farklı adaptörlere ihtiyaç var. Bu durum da maliyete olumsuz etki eden bir diğer faktördür.

  Powerline Networking Kapsama Alanı Geniş midir?

  Evinizdeki elektrik hattınıza ve kullandığınız adaptörün kalitesine göre kapsama alanı değişiklik gösterebilir. Ayrıca mesafe artıkça bağlantı hızının azalacağı göz önünde bulundurulmalı.

  Powerline Networking Wi-Fi Kadar Hızlı mıdır?

  Genel olarak Wi-Fi teknolojisinin Powerline Networking’e göre daha geniş bant genişliğine ve bağlantı hızına sahip olduğu söylenebilir. Fakat kaliteli ve yüksek internet hızı destekleyen adaptörlerle yakın performansa ulaşabilmeniz mümkün.

  Powerline Networking Oyun Oynamak için Kullanılabilir mi?

  Oyun oynamak için Powerline Networking tercih edebilirsiniz. Gecikmeyi en aza düşürecek şekilde tasarlanan adaptörlerin, yüksek internet hızını destekleyen versiyonları ile oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

  Özetle, Powerline networking internet ile ilgili birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz fakat yeni bir teknoloji olduğunu unutmamanız gerekir. İlerleyen yıllarda yapılacak geliştirmelerle daha stabil ve kullanışlı hale gelebilir.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar