turknet logo

Teknoloji

Private Cloud ve Public Cloud Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ağustos, 2023
Paylaş
 • 538
 • Private Cloud ve Public Cloud Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Günümüzde veri depolama, uygulama çalıştırma ve IT altyapılarının daha verimli kullanılması için geleneksel altyapı yerine bulut tabanlı teknolojiler tercih ediliyor. Bu teknolojiler arasında ise “Private Cloud” ve “Public Cloud” ön plana çıkıyor.

  Peki, Private Cloud ve Public Cloud arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır? Yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

  Private Cloud Nedir?

  Private Cloud, bulut bilişim hizmetlerinin sadece belirli bir kurum veya kişi tarafından kullanılabildiği özel bir ağ üzerinden sağlanan sistemdir. Private Cloud, kurumun kendi sunucularını kullanabileceği gibi dışarıdan bir hizmet sağlayıcıdan da kiralanabilir. Private Cloud’un en önemli özelliği veri güvenliğidir. Private Cloud’da veriler sadece kurumun erişebileceği bir ağda saklanır ve yönetilir.

  Private Cloud Avantajları Nelerdir?

  Özel Bulut’un (Private Cloud) hizmetinin getirdiği avantajlar şunlardır:

  Özel Bulut’un getirdiği avantajlar, organizasyonun ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  Public Cloud Nedir?

  Public Cloud, bulut bilişim hizmetlerinin herkes tarafından kullanılabileceği ortak bir ağ üzerinden sağlandığı sistemdir. Genellikle büyük hizmet sağlayıcılar tarafından sunulur. Google Cloud Platform, Amazon Web Services veya Microsoft Azure bu hizmet sağlayıcılarına örnek olarak gösterebilir.

  Public Cloud Avantajları Nelerdir?

  Halka Açık Bulut’un (Public Cloud) sağladığı avantajlar aşağıdaki gibidir:

  Private Cloud ve Public Cloud Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Private Cloud ve Public Cloud arasındaki farklar şunlardır:

  Bulut uygulamalarını etkili bir şekilde kullanmak için yüksek hızında internet hızına sahip olmak önemlidir. TurkNet olarak işletmelere Gigabit hızında yeni nesil internet hizmeti sağlıyoruz. Siz de hemen kurumsal internet hakkında bilgi almak için iletişime geçebilir ve iş yerine özel internet hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar