turknet logo

Oyun Dünyası

PS 5 için Ne Kadar İnternet Hızına İhtiyacınız Var?

Haziran, 2022
Paylaş
 • 5793
 • PS 5 için Ne Kadar İnternet Hızına İhtiyacınız Var?

  Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber geliştirilen yeni oyun konsolları ile beraber internet hızı ihtiyacı da farklılık göstermeye başlıyor. Bu yeni nesil oyun konsollarından biri de PlayStation 5. Dünya genelinde oldukça popüler olan PS 5’de oyun oynamak için ne kadar internet hızına ihtiyacınız var? Bu yazımızda detayları öğrenebilirsiniz.

  PlayStation 5 (PS5) Nedir?

  Sony tarafından geliştirilen PlayStation 5 (PS5), 2019 yılında PlayStation 4’ten sonra gelen yeni nesil  video oyunu konsoludur. İki farklı versiyonu bulanan PlayStation 5’in bir Blu-ray uyumlu optik disk sürücüsüne sahip klasik modeli bir de internet bağlantısı aracılığıyla oyun indirilebilen dijital versiyonu bulunmaktadır. PlayStation 5, yüksek grafik performansı ve hızlı veri akışı özellikleri ile dikkat çekmektedir.

  PlayStation 5 Oynamak için İnternet Bağlantısı Gerekli midir?

  PS 5 oyunlarını oynayabilmek için internet bağlantısı zorunlu değildir. İnternet bağlantısı olmadan da oyun oynayabilirsiniz. Fakat internete bağlı olmanın sağladığı bazı avantajlar mahrum kalabilirsiniz. Örneğin oyunlar için belirli sürelerde güncellemeler yayınlarlar. Dolayısıyla internet bağlantınız olmadan bu güncellemelere erişim sağlayamaz ve oyunda yapılan iyileştirmelere ulaşamazsınız. Güncellemeler sadece oyunlarla sınırlı kalmaz. PlayStation da daha iyi bir deneyim sunmak için yıl içinde belirli tarihlerde güncellemeler yayınlar. İnternet bağlantısı olmadan bu güncellemeleri yapamazsınız. Çevrim içi oyun deneyimi ise bir diğer önemli noktadır. Arkadaşlarınızla veya farklı oyuncularla eş zamanlı oyun deneyimi yaşamak için internet bağlantısına ihtiyaç duyarsınız. Bazı tek kişilik oyunlar da internet bağlantısı talep etmektedir. Tek başınıza oynamanız gerekse bile yine de internet bağlantısı kullanmalısınız. Son olarak, PlayStation 5’de oyunlar dışında da farklı uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaları kullanmak için internet bağlantısına sahip olmanız gereklidir.

  Online Oyunlar için Gereken İnternet Hızı Nedir?

  İndirme hızı en az 15-25 Mbps hızda bir internet bağlantısı, çoğu çevrimiçi oyun için yeterli olabilir. Ancak bazı oyunlar, yüksek kaliteli grafikler ve büyük güncellemeler gerektirdiğinden daha yüksek hızlar tercih edilebilir.

  En az 4 Mbps yükleme hızı, oyunlarda veri gönderirken veya çok oyunculu oyunlarda diğer oyunculara bilgi gönderirken yeterli olabilir.

  Oyun deneyimini etkileyen en önemli faktörlerden biri gecikme süresidir.

  Genellikle 20-50 ms arasındaki bir gecikme süresi kabul edilebilir olarak kabul edilir. Ancak rekabetçi oyunlarda daha düşük gecikme süreleri tercih edilebilir.

  Düşük İnternet Hızında PlayStation 5 Oynanabilir mi?

  PlayStation 5 oynamak için en az 6 Mbps internet hızına sahip olunmalıdır. Fakat oyunların ve güncellemelerin boyutu göz önünde bulundurulduğunda bu hız yeterli olmayacaktır. PS 5’in tüm potansiyelinden faydalanmak istiyorsanız minimum 30 Mbps internet hızı ile bağlantı sağlamalısınız.

  PlayStation 5 Oynamak için İdeal İnternet Hızı Nedir?

  Hızlı ve sorunsuz bir oyun deneyimi sağlamak için en az 50 – 100 Mbps  internet bağlantı hızına sahip olmanızı öneriliyor. Ayrıca PlayStation 5’in dijital versiyonunu kullanıyorsanız, tüm oyunları kısa sürede indirebilmek için yüksek hızda internet kullanmalısınız.

  PlayStation 5’de İnternet Hızı Nasıl Test Edilir?

  PlayStation 5’de internet hız testi yapmak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken ayarlardan ağ kısmına gelmek ve ardından bağlantı durumundan, bağlantıyı durumunu görüntülemeyi seçmek. Karşınıza gelen seçeneklerden Download ve Upload hızınızı görebilirsiniz.

  PS5 İnternet Hızınızı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  İlk ve en önemli faktör, internet hızınızdır. İnternet sağlayıcınızın sunduğu hız ne kadar yüksekse, PS5’in internet bağlantısı da o kadar hızlı olacaktır.

  PS5’inizi kablosuz olarak internete bağlıyorsanız, kablosuz bağlantı kalitesi önemlidir. Eğer PS5’iniz ile internet erişim noktanız (modem/router) arasında engeller (duvarlar, mobilyalar vb.) varsa, sinyal gücü azalabilir ve bağlantı hızı düşebilir.

  kablosuz bağlantı genellikle kablolu bağlantıya göre daha düşük hızlara sahip olabilir.

  Ağınızda aynı anda çok sayıda cihazın interneti kullanması, ağ trafik yükünü artırabilir ve PS5’in internet hızını etkileyebilir.

  PlayStation 5’de Kablolu İnternet Bağlantısı Var mı?

  Evet, PlayStation 5’e kablolu bağlantı sağlamanız için Gigabit Ethernet bağlantısı bulunuyor. P5’e ethernet üzerinden bağlamak, Wi-Fi üzerinden bağlanmaya kıyasla indirme hızınızın artmasına yardımcı olacak. En önemlisi Ethernet, bağlantınızın verimini ve hızını arttırarak daha az gecikmeye neden olur. Böylece en iyi oyun performansına ulaşmış olursunuz.

  Siz de TurkNet’in sunmuş olduğu GigaFiber ile yüksek hızda PlayStation 5 deneyimi yaşayabilirsiniz. GigaFiber kullanıcılarına 1000 Mbps Download ve Upload hızı sağlıyor ve kotasız! PlayStation 5’de arkadaşlarınızla beraber çevrim içi oyunlar oynamak daha keyifli bir hale gelirken, oyunları indirmek ve güncellemek için de uzun süreler beklemenize gerek kalmayacak. Bulunduğunuz adreste GigaFiber var mı? Öğrenmek için hemen altyapı sorgulama gerçekleştirin ve TurkNet’li olmanın ayrıcalığı ile tanışın!

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar