• 89
 • İnternet kullanımının artması ile beraber veri kullanımı ve paylaşımı da arttı. Bu sebeple hem kişisel olarak hem de kurumsal olarak var olan veri depolama çözümleri yetmez oldu. Her yıl bir önceki yıla göre çok daha fazla üretiyor ve paylaşıyoruz. Görünüşe göre bu uzunca bir süre de bu şekilde devam edecek. Veri depolama da her daim bir ihtiyaç olarak kalacak hayatımızda.

  Var olan teknolojilerin yetersizliği üzerine SAN (Storage Area Network) teknolojisi geliştirilmiştir. Dilimizde “Depolama Alan Ağı” olarak kullanılan bu terim sunucular ve depolama üniteleri arasında hızlı, güvenli bağlantı sağlayan bir ağ türüdür.

  Bu özel ağ türünün en büyük farkı aslında genel amaç için kullanılan ağdan ayrı bir ağ olmasıdır. Böylece hem daha hızlı hem de daha güvenli bir yapıya sahip olabiliyor. Ağ kullanıcılarının yarattığı yoğun trafikten kaçarak daha hızlı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

  Biraz daha detaylandırmak için standart bir LAN ağını düşünebiliriz. Bu ağda bulunan kullanıcıların tamamı ağı her türlü amaç için kullanır. Dosya sunucuları da genel ağ trafiği ile aynı ağda yer aldığı için düşük verim almamıza yol açar. Bu bağlantı tamamen farklı bir ağa taşındığı zaman günlük kullanımlardan etkilenmeyerek daha yüksek performanslı sonuçlar almamızı sağlar.

  Geleneksel sistemleri kullanan bir şirket düşünelim. Her yıl depolama ihtiyaçlarımız arttığı için düzenli olarak bu depolama alanlarımızı arttırmamız gerekiyor. Geleneksel bir sistemde arttırma işlemi için sunuculara ya da sunuculardan bağımsız depolama sistemlerine depolama ünitesi almak gerekir. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı tabii ki karşılayabilirsiniz. Ancak oldukça maliyetli bir sistem ve performans kaybına da yol açacaktır. SAN sistemlerinde ise zaten ayrı bir ağ bulunduğu için depolama disklerini pratik bir şekilde SAN ağına eklenebilir. Performans kaybı da yaşamamış olursunuz.

  Düşük maliyet, kolay yedekleme ve yönetim gibi artılarından günümüzde en etkin sistem SAN’dır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.