Backdrop with scrolling
Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir?

Eylül, 2022
Paylaş
 • 107
 • Günümüzde birçok şirketin “sosyal medya yöneticisi” alanında iş ilanı açtığını görüyoruz. Bu alanda neden bu kadar pozisyona ihtiyaç var? Sosyal ağların pazarlama stratejisindeki önemini kullanarak kazanç sağlamanızı sağlayacak noktalar, bu ilanların sebebini de açıklıyor.

  Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

  Sosyal medya yönetimi, içeriklerin oluşturulması ve yayınlanmasında, bu içeriklerden sosyal medyada elde edilen etkileşimlerin incelenmesinde, hedef bir müşteri topluluğu oluşturmada, düzenli olarak tüm bu süreçlerin sonuçlarını raporlamada ve analiz etmede isimlendirilen yönetim sürecidir.

  Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

  Sosyal medya yönetimini nasıl sağlayacağınızdan emin değilseniz öncelikle aşağıdaki üç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir:

  1. Sosyal medya denetimi yapın: Şirketinizin sosyal medya hesaplarının performansını izlemenize yardım edecek bazı rehber parametreler vardır:

  2. Doğru sosyal medya platformlarına karar verin: İlk adımdaki analizinizden sonra, hesap performans raporlarınızı iyi okumanızı sağlayacak bazı sorular mevcuttur:

  3. Hedef kitlenizi ve takipçilerinizi analiz etmelisiniz: Sosyal medyayı verimli bir şekilde yönetmeyi amaçlıyorsanız, sahip olduğunuz takipçileri en doğru şekilde analiz etmelisiniz.

  Takipçilerinizi analiz ederseniz müşterileriniz ile daha sağlam ilişkiler kurabilir, onlara daha anlamlı gelen içerikler üretebilir ve gelecek geri dönütleri artırabilirsiniz. Öte yandan, önceden pazar araştırması yapmadığınız takdirde, yanlış strateji seçerek hem para hem de kaynak israf etme riskiniz olur.

  Müşterilerinizin kullanıcı hesaplarının çeşitli olması muhtemeldir. Örneğin, sporla ilgilenen bir grup gencin yanı sıra Facebook sayfanızı takip eden 30-40 yaşlarındaki bir grup sosyal medya kullanıcısı gönderilerinizle aynı anda ilgileniyor olabilir. 

  Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

  Sosyal ağların iş ve pazar potansiyeli oldukça büyüktür. Markalar, bilinirlik sağlamaktan mağaza ziyaretlerini artırmaya kadar birçok stratejik hedef için bu ağlardan destek alır. Ancak bunu başarabilmek için bu alanda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyulabilir.

  Sosyal medya pazarlamasıyla ne kadar çok şey kazanmayı hedefliyorsanız, aynı doğrultuda zaman ve kaynak ayırmanız gerekir. 

  Bunca insanın, sosyal medya pazarından maksimum değeri sağlamak için uyumlu bir şekilde çalışmaları, verimli bir sosyal medya yönetim süreciyle mümkün olabilir.

  Sosyal medya yönetimini etraflıca tasarlamak önemlidir. Kapsamlı bir analiz, size sosyal medya pazarlama stratejilerinizi doğru yönlendirmek için gereken temel bilgileri sağlayacaktır. 

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar