turknet logo

İnternet Terimleri

Splitter Nedir?

Ağustos, 2022
Paylaş
 • 7170
 • Splitter Nedir?

  Her anımıza ortak olan internet yalnızca bilgisayarlarda değil ev eşyalarında da bulunmaktadır. Elektrik süpürgesinden televizyonlara kadar birçok aletin içinde yer alan internetin temel amacı insan yaşamını kolaylaştırmaktır. Bu sebeple bilim ve teknoloji geliştikçe internet yatırımları da artmaktadır. İnternet kullanım performansını maksimuma çıkaracak yeniliklerden biri de “Splitter”dır. Peki Splitter nedir? Ne için kullanılır?

  Splitter Türkçe anlamıyla “ayırıcı” demektir. Sözlük anlamı ile de “frekans ayırıcı” anlamına gelmektedir. Evlerimizi düşünelim. Günümüzde her evde mutlaka internet ve telefon vardır. Telefon ile aramalar yaparken ve interneti kullanırken sinyaller gönderilir. Splitter adı verilen bu cihaz ile sinyallerin karışması engellenir. Kolaylıkla kullanabileceğiniz bu cihazlar boyut itibari ile oldukça küçüktür ve çirkin bir görüntüden sizi kurtarır. Üzerinde bulunan girişler sayesinde kurulumu oldukça kolaydır. 

  Splitter Ne İşe Yarar?

  Splitter’ın temel işlevi sinyallerin karışmasını engellemek ve birbirinden ayırmaktır. Bu sinyaller telefon ve internet sinyalleridir. İki sinyalin birbirini etkilemeyip düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Telefon araması yaptığınızı düşünün. Arama yaptığınızda çevreye sinyaller gönderirsiniz. Evinizdeki internet sağlayıcılar da çevreye sinyaller gönderir.  Eğer Splitter kullanılmaz ise bu iki sinyal birbirine karışır ve kullanıcıyı rahatsız eder. Splitter burada bir frekans ayırıcı görevi görür. Sinyaller birbirine karışmadan hem telefon görüşmenizi yapabilir hem de interneti kullanabilirsiniz.

  Splitter kullanmadığınız durumlarda ise sinyallerin karışma durumu ile karşılaşırsınız. Bir telefon görüşmesi yaptığınızda cızırtı duyuyorsanız hatta telefon görüşmelerinizde meşgule düşme gibi durumlarla karşılaşıyorsanız bunun ana sebebi Splitter kullanmamanızıdır. Sinyallerin karışma sorunu yalnızca telefonların performansını değil internet performansınızı da etkileyecektir. İnternetinizin yavaşlaması ya da sık sık internetten düşme gibi sorunlar yaşamanızın sebebi de Splitter kullanılmamasıdır. Splitter kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Kurulum için öncelikle sabit telefon hattınızı line girişine yerleştirip Splitter çıkışında bulunan phone çıkışına telefonunuzu bağlayın. Kutunuzun üzerine baktığınızda girişler göreceksiniz. Modem yazılan girişe kısa telefon kablosunu, ADSL girişine ise modeminize takınız. Kurulum işlemi böylelikle tamamlanmış olacaktır. Splitter’ı iki gruba ayırmak mümkündür; 

  Splitter’ı Hangi Durumlarda Kullanmak Gereklidir?

  Ev ve iş yerlerinde internet kullanıcısı iseniz mutlaka Splitter sahibi olmalısınız. Herhangi bir sorun yaşamadan kurulumunu yapıp kullanabilirsiniz. Telefon görüşmelerinizde cızırtı duyuyorsanız ve internete girmekte sorun yaşıyorsanız Splitter almanız gerekiyor demektir. Özellikle birden çok cihazın olduğu durumlarda Splitter kullanımının önemi artmaktadır. Cihaz sayısı artıkça sinyal oranı da artacağı için daha fazla sorun yaşamanız muhtemeldir. Buna örnek olarak iş yerlerini verebiliriz. 

  Onlarca insan aynı anda internet kullanır. Her birinin de en az bir mobil cihaza sahip olduğunu düşünürsek Splitter kullanımı daha da önemli olur. Sizler de internet ve mobil cihazlarınızda maksimum verimi amaçlıyorsanız ne yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Tek yapmanız gereken size en uygun Splitter’ı seçmek ve kurulumunu gerçekleştirmek.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar