İnternet Terimleri

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

 • 42
 • Bir güvenlik protokolü olan SSL sertifikası, son yıllarda ekstra bir önem kazanmıştır. İnternet dünyasında bilgi paylaşımının çoğalmasıyla bu tarz güvenlik önlemleri öne çıkmaya başladı. Kısaca bu sertifikanın ne olduğunu hatırlamak gerekirse; bu sistem site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasında veri iletişimini şifreli kanallar üzerinden sağlar. Böylece aslında siz bir siteye giriş yaptığınız zaman sitenin ve sizin cihazınız arasında gerçekleşen veri alışverişi özel, şifreli bir kanal üzerinden gerçekleşir.

  Tüm yaygın web sunucuları ve tarayıcıları tarafından desteklenen bu protokolün çalışması için sunucu tarafında bir anahtara (private key) ve istemci tarafında ise sertifikaya (public key) ihtiyaç vardır. Protokolun çalışması için iki anahtara gerek var. Aslında bunlar sanal ortamda kodlanmış yazılımlardır. Bir kutunun içerisine bir şeyler koyup sizde olan anahtarla kitlediğinizi düşünün. Kutuyu arkadaşına yolluyorsunuz ve sizdeki anahtarın aynısı onda da var. Sadece o açıp içerisinde yer alan şeyleri görebilir. Aslında SSL sertifikası da tam olarak böyle çalışır. İki anahtar var ve başka kimse bu verilere ulaşamıyor.

  SSL sertifikasını kurduktan sonra otomatik olarak anahtarınız oluşacaktır. Bu anahtar sunucunuzda kalır ve diğer anahtar da bağlantı kurmak istediğiniz kişilere gönderilir. Böylece alışveriş sırasında güvenlik duvarı kurulmuş olur.

  Sertifikayı almak istediğiniz zaman aynı diğer hosting servislerinde de olduğu gibi pek çok sağlayıcı var. Kendinize uygun, güvenilir bir sağlayıcıyı tercih ederek sertifikanızı edinebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey web sitenizin niteliğine göre sertifika tercih etmektir. Bireysel siteler için standart SSL, kurumsal web siteniz için Premium SSL, e-ticaret siteniz varsa da Wildcard ya da EV SSL tercih edebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.