İnternet Terimleri

SSL Sertifikası Nedir?

 • 45
 • Online güvenlik son yıllarda giderek önemi artan bir konu. Hem bireysel hem kurumsal olarak internet dünyasındaki bilgilerimizi güven altında tutmaya çalışıyoruz. Ancak siber saldırılar da günden güne artıyor. Bu sebeple kullanıcıların tamamı ekstra güvenlik önlemlerine sahip sistemler kullanmaya başladı ya da en azından kullanması gerekiyor diyelim. Bilgi güvenliği çağımızın en hassas konuları arasında gösteriliyor.

  SSL Nedir?

  SSL sertifikası olarak bilinen dilimize “Güvenli Giriş Katmanı” olarak çevrilmiş bu terim, güvenlik amacıyla oluşturulmuş sistemlerden biridir ve en popüleridir diyebiliriz. Bu sistem site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasında veri iletişimini şifreli kanallar üzerinden sağlar. Böylece aslında siz bir siteye giriş yaptığınız zaman sitenin ve sizin cihazınız arasında gerçekleşen veri alışverişi özel, şifreli bir kanal üzerinden gerçekleşir. Bu da temelde alışverişi daha güvenli hale getirir. Gerekli SSL sertifikasına sahip sitelerde kullanıcının web tarayıcısı ve sitenin sunucusu arasındaki alışverişten sonraki verileri sadece yetkili kişiler görebilir.

  Günümüzde bu sertifikayı özellikle e-ticaret siteleri tercih etmektedir. Bunun pek çok sebebi olsa da en temel amacı kullanıcılarının çok hassas bilgilerini bu sitelere veriyor olmasıdır. Bu bilgilerin kötü amaçlı bir yazılım aracılığı ile dolandırıcılara geçmesi maddi ve manevi birçok olumsuzluğa sebep olabilir. Kullanıcıların herhangi bir siteden alışveriş yaparken verilerini paylaşmadan önce sitenin gerekli sertifikaya sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri kendi güvenlikleri açısından iyi olacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.