turknet logo

İnternet Teknolojileri

Telefondan Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

Kasım, 2023
Paylaş
 • 677
 • Telefondan Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Akıllı telefon kullanıcıları, cep telefonu sinyaline ulaşmanın zor olduğu yerlerde konuşmak ve mesaj göndermek için çözüm sunan Wi-Fi aramasını kullanabilir. Hayatımızı kolaylaştıracak bu teknoloji hakkında merak edilen soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

  Cep Telefonunda Wi-Fi Araması Nedir?

  Wi-Fi araması, kullanıcıların hücresel sinyal kullanmak yerine kablosuz internet bağlantısı üzerinden arama yapmasına ve gelen aramaları cevaplamasına olanak tanıyan bir ses hizmetidir. Wi-Fi araması, hücresel servis zayıf olduğunda telefonunuzun arama yapmak veya gelen aramayı yanıtlamak için otomatik olarak Wi-Fi’ ye geçmesini sağlar.

  Bu hizmet çoğu Android ve iOS cihazında mevcuttur ve kullanıcı deneyimi diğer telefon görüşmelerine benzer. VoWiFi olarak da adlandırılan Wi-Fi araması ve mesajlaşma, internet üzerinden arama yapmak, gelen aramaları cevaplamak için cep telefonu ağı yerine bir Wi-Fi ağı kullanır. 

  Wi-Fi Araması Nasıl Çalışır?

  Wİ-Fi araması, küçük farklılıklar olmasıyla birlikte internet üzerinden ses protokolü (VoIP) ile desteklenen, Skype veya WhatsApp gibi Wİ-Fİ özellikli uygulamaların çalışmasına benzer.

  Wi-Fi araması ile 4G/5G araması arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanıza olanak tanır, böylece Wi-Fi kapsama alanı dışına çıktığınızda aramanız kesilmez.

  Telefondan Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  Bu teknolojiyi kullanabilmek için akıllı telefona ve telefonunuzun sim kartının 4.5G teknolojisine bağlı olması şarttır. Sim kartınız 4.5G teknolojisine uyumlu değilse mevcut kullandığınız operatöre giderek sim kartınızı değiştirmeniz gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak Wİ-Fİ arama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz:

  Bu adımları tamamladıktan sonra normal bir arama yapar gibi Wi-Fi ile aramanızı yapabilirsiniz. Wi-Fi aramasını etkinleştirme ve devre dışı bırakma, cihaza bağlı olarak farklılık gösterebilir.

  Wi-Fi Araması Ücretli Mi?

  Bu durum, arama yaptığınız uygulamaya ve kullandığınız internet paketine bağlıdır. Bazı uygulamalar, Wi-Fi üzerinden arama yapmanızı sağlar ve bu durumda ekstra bir ücret ödemezsiniz. Ancak normal telefon hattınızı kullanarak arama yaparsanız operatörünüzün tarifesine göre ücretlendirilirsiniz. Bu nedenle, Wi-Fi araması yapmadan önce uygulamanın bu özelliği desteklediğinden ve internet paketinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

  Wi-Fi ile Arama Nasıl Kapatılır?

  Cihaz ve işletim sistemine bağlı olarak bu özelliği kapatmak veya açmak değişiklik gösterebilir. Android ve iOS cihazlarda Wi-Fi Calling’i kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  Android:

  iOS (iPhone):

  Telefondan Wi-Fi aramasını, metro istasyonu gibi mobil sinyali olmayan ancak Wi-Fi bağlantısı olan bir yerdeyseniz arama yapmak için yalnızca akıllı telefonunuzu şebekeye bağlayarak bu teknolojiyi kullanabilirsiniz. Wİ-Fİ araması ile evinizde, ofisinizde veya toplu taşıma araçlarında görüşmelerinizde kesinti yaşamadan arama ve mesaj atma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Wi-Fi performansınızı geliştirmek için siz de hemen TurkNet SmartyFi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yapay zeka destekli akıllı Wi-Fi hizmeti olan TurkNet SmartyFi ile bağlantı ve hız problemi yaşamadan internet deneyimi yaşayabilirsiniz. TurkNet GigaFiber kullanıcılarına özel olarak sunduğumuz bu hizmet için altyapı sorgulaması yapabilir ve ardından abonelik işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar