turknet logo

İnternet Hızı

Telefonun Wi-Fi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

Mart, 2023
Paylaş
 • 45858
 • Telefonun Wi-Fi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

  Telefonla internette rahatlıkla gezebilmek, dizi, film seyredebilmek için genellikle Wi-Fi kullanıyoruz. Ancak bazen telefonlarımızın Wi-Fi çekim gücü düşük olabiliyor ve internet hızımız da yavaşlıyor. Bu yazımızda, sizler için telefonun Wi-Fi çekim gücünü artırmanın yollarını araştırdık.

  Telefonun Wi-Fi Çekim Gücü Neden Azalır?

  Wi-Fi çekim kalitesinin düşmesi, donanımsal sorunlar veya yazılımsal problemlerden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları:

  Cihazınızın konumu: Eğer Wi-Fi erişim noktasına yakın değilseniz, Wi-Fi sinyaliniz de düşük olacaktır.

  Etrafınızdaki engeller: Wi-Fi sinyalleri, duvarlar ve diğer sinyal erişimini güçleştirebilecek engeller sebebiyle  zayıflayabilir.

  Cihazınızın eskimesi: Telefonunuzun Wi-Fi alıcısı zamanla yıpranabilir ve bu da Wi-Fi sinyallerinin zayıf bir şekilde alınmasına neden olabilir.

  Diğer cihazların Wi-Fi kullanımı: Eğer etrafınızdaki diğer cihazlar da aynı kablosuz bağlantıyı kullanıyorsa, bu da zayıf sinyal almanıza ve internetinizin yavaşlamasına neden olabilir.

  Arka planda çalışan uygulamalar: Konum bilgisi kullanan uygulamalar gibi arka planda çalışan uygulamalar Wi-Fi çekim gücünü olumsuz etkiliyor olabilir.

  Android Telefonların Wi-Fi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

  Yazılım güncellemelerini kontrol edin: Telefonunuzdaki yazılım güncellemelerinin yapıldığından emin olun. Güncelleme yapılmayan telefonlarda kablosuz ağ bağlantıları zayıflayabilir, bazı uygulamalar çalışmayabilir.

  Kablosuz bağlantınızın bant genişliğini değiştirin: 2.4 GHz ve 5 GHz genişliklerinde değişiklik yapmanızı öneriyoruz. Normal şartlarda 5 GHz’in çekim alanı düşük ancak daha güçlü ve hızlı, 2.4 GHz’nin çekim alanı daha yüksek ancak daha yavaş ve zayıf bir kullanım sağlar. Hangi frekansı kullanıyorsanız, bir başka frekansı deneyerek işe yarayıp yaramadığına göz atabilirsiniz.

  Yönlendirici ve telefonunuzun konumunu değiştirin: Telefonunuzun Wi-Fi anteni ve yönlendiricinin kablosuz sinyallerinin bir engele takılmadan daha iyi çalışabileceği alanda olduğundan emin olun. Konumundan kaynaklanan sorun tespit ederseniz yerlerini değiştirebilirsiniz. Böylece yönlendiricinizin önündeki engelleri kaldırarak Wi-Fi sinyallerini güçlendirebilirsiniz.

  iOS Telefonların Wi-Fi Çekim Gücü Nasıl Artırılır?

  Bağlı olduğunuz ağı silin ve telefonunuzu yeniden başlatın: Telefonunuzun Wi-Fi özelliği, bazen yanlış yapılandırılmış veya bozuk bir Wi-Fi bağlantısından etkilenebilir. Telefonunuzu yeniden başlatarak, tüm geçici bellekleri temizleyebilir ve Wi-Fi bağlantısını güçlendirebilirsiniz.

  Wi-Fi sinyal yükseltici kullanın: Wi-Fi sinyal yükselticiler, kablosuz bağlantı gücünü artırmak için tasarlanmış cihazlardır. Bu cihazlar, yönlendirici ile telefon arasında çalışır ve kablosuz sinyalleri güçlendirir.

  Ağ ayarlarınızı kontrol edin: Telefonunuzun ağ ayarlarında, kablosuz bağlantı gücünü artırmak için bazı seçenekler bulunabilir. Örneğin, Android telefonlarda olduğu gibi, bant genişliğini değiştirerek daha iyi bir sinyal alabilirsiniz.

  Telefonların Wi-Fi Çekim Gücünü Arttırmak için Programlar

  Wi-Fi kapsama alanınızın gücünü gösteren ayrıntılı bir ısı haritası oluşturabilen bazı Wi-Fi güçlendirici uygulamalar da vardır. Bir hava durumu haritasının sıcak veya soğuk bölgeleri renklerle göstermesi gibi, bir sinyal ısı haritası da Wi-Fi yönlendiricinizin erişemediği alanları belirleyebilir. İşte seçtiğimiz birkaç uygulama.

  NetSpot: En popüler Wi-Fi çekim gücünü artıran uygulamalardan, NetSpot, profesyonel özellikleri, basitlik ve kullanılanıcı deneyimiyle başarılı bir şekilde birleştiriyor.

  Wi-Fi Analyzer: Bölgenizdeki Wi-Fi ağlarını keşfetmek ve kendi ağınız için en az karmaşık kanalı seçmek için bir başka popüler Wi-Fi güçlendirici uygulaması olan WiFi Analyzer’ı kullanabilirsiniz. Bu uygulama, yakındaki Wi-Fi ağlarını hızlı bir şekilde keşfetmek için basit bir yardımcı program olarak hizmet vermektedir.

  Wireshark: Wireshark, ağ sorun giderme ve analizi için kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir paket analiz aracıdır. Ağ yöneticileri ve diğer BT uzmanları tarafından kullanılır.

  Speedtest: Speedtest programını, Android ve iOS işletim sistemlerini de içeren bir dizi platformda kullanabilirsiniz. Size en yakın 5G ağını bulmak, bağlantı hızınızı ve kalitenizi test etmek için kullanabilirsiniz ve size bağlantı tutarlılığını göstermek için gerçek zamanlı grafikler de üretebilir

  Telefonunuzun Wi-Fi çekim gücü çeşitli sebeplerle zaman zaman azalabilir. Ancak, yukarıdaki çözüm önerilerinden hareketle telefonunuzun Wi-Fi çekim gücünü artırabilirsiniz. 

  Telefonunuzun Wi-Fi çekim kalitesini arttırdıktan sonra erişebileceğiniz internetin kaliteli ve sınırsız olması da önemlidir. TurkNet olarak GigaFiber ile 1000 Mbps’ye varan yüksek hızlı ve kaliteli internet hizmeti sunuyoruz. Ayrıca yapay zeka destekli akıllı Wi-Fi hizmeti olan TurkNet SmartyFi ile internetinizi buluşturarak telefon da dahil birçok cihazda çekim gücü azalmadan ve kesinti yaşamadan internetin keyfinizi çıkarabilirsiniz.  Altyapı sorgulama işleminizi tamamladıktan sonra internet abonelik başvuru işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendim
  İlgili Yazılar