Aktif Altyapı (YAPA) dönüşümlerimiz hızla devam ediyor

2019 yılında TurkNet olarak YAPA yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu ana kadar 22 ilde 180 santralde yapa dönüşümlerimizi tamamladık. Haziran 2019 itibariyle, YAPA üzerinden hizmet vererek aktif altyapımıza dahil ettiğimiz müşteri sayısı ise 40.000’i geçti.

single-image

2019 yılında TurkNet olarak YAPA yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu ana kadar 22 ilde 180 santralde yapa dönüşümlerimizi tamamladık. Haziran 2019 itibariyle, YAPA üzerinden hizmet vererek aktif altyapımıza dahil ettiğimiz müşteri sayısı ise 40.000’i geçti.

Nedir bu YAPA?

Yazımıza bilmeyenler için biraz YAPA’dan bahsederek başlayalım. Türkiye’de tüm telekom operatörleri iki yöntemle xDSL hizmetlerini tüketicilere ulaştırıyor. Bir tanesi Veri Akışı Erişimi yöntemi yani VAE, diğeri ise Yerel Ağın Paylaşıma Açılması Yöntemi yani kısaca YAPA.

Biz TurkNet olarak her iki yöntemi de kullanıyoruz. VAE modelinde evinizden trafik toplama ve yönlendirme merkezlerine kadar tüm veri, Türkiye’de altyapıyı tesis etme, geliştirme ve bakımını yapmakla sorumlu kuruluş olan Türk Telekom’un kabloları ve cihazları üzerinden geçer. Bu yöntemde alternatif operatörler Türk Telekom paket limitlerine uymak zorundadır ve trafik teslim noktasına kadar olan aşamalar hakkında kısıtlı bilgiye sahiptir. Bu yüzden bu model ile hizmet verdiğimiz noktalarda biz upload hız limitlerine müdahale edemiyor ve Türk Telekom’un upload limitleri neyse onu müşterilerimize sunuyoruz. Aynı şekilde, bir sorun yaşandığında, sorunun Türk Telekom sorumluluğundaki kısımla ilgili olduğunu tespit edebiliyor, ama ne olduğunu tam olarak bilemeyebiliyoruz.

Bir diğer xDSL hizmeti sunma metodu olan YAPA’da ise biz Türk Telekom santrallerine son teknolojiye sahip ve Türkiye şartlarında en iyi çalışacak şekilde optimize ettiğimiz kendi cihazlarımızı kuruyor, böylece santralden sonra veri akışını kendi aktif altyapımıza alıyoruz.

Aktif altyapımız üzerinden hizmet verdiğimiz bu müşterilerimizin kontrolü tamamen bizde. Bu sayede santralden eve kadar olan tesisatta fiziksel bir arıza olmadıkça İstanbul’daki merkezimizden anında santraldeki cihazlarımıza bağlanarak müdahalede bulunabiliyor ve sorunları çözebiliyoruz.

YAPA modelinde hız limitlerini de istediğimiz gibi belirleme olanağına sahibiz. Bu yüzden de hiçbir hizmeti kısıtlamıyoruz. YAPA’daki tüm müşterilerimiz için tanımladığımız hız profili 100 Mbps download, 100 Mbps upload. Müşteriler santrale olan uzaklıklarına göre maksimum ne kadar download ve upload hızı alabiliyorlarsa onu alıyorlar. Santrale uzaklığı 1.200 metreye kadar olan müşterilerimize 24 Mbps’in üzerindeki hızlarda hizmet verebiliyoruz (VDSL modemleri varsa tabii). Santrale yaklaştıkça ve kablo kalitesi arttıkça müşterilerimizin alabildiği hızlar da download’da 100 Mbps, upload’da 50 Mbps’ye yaklaşıyor.

Ağustos’ta 10 Yeni Santrale Gireceğiz

YAPA’ya yatırımlarımız üçer aylık planlar dahilinde devam ediyor. Her üç ayda bir yeni cihazlar alıyoruz ve bu cihazları santrallere kuruyoruz. Cihazların çoğunu zaten YAPA hizmeti vermekte olduğumuz santrallerdeki kapasitemizi artırmak için kullanılıyoruz. Daha az bir kısmıyla da yeni santrallerde YAPA hizmeti vermeye başlıyoruz. Örneğin Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul’da Dolayoba, 75. Yıl Battalgazi, Arnavutköy, Bayramtepe, Taşdelen, Kütahya’da Merkez-120 ve Konya’da Seydişehir ve Alavardı-112, İzmir’de Tire-97, Çanakkale’de Çanakkale 49, Sakarya’da Karasu 5, Hatay’da Dörtyol ve Sanayi santrallerinde YAPA hizmeti vermeye başladık. Ağustos ayı içinde 10 yeni santrale gireceğiz. Böylece YAPA’ya dönüştürdüğümüz 22 il, 180 santraldeki toplam YAPA devre sayımızı da 51.500’e çıkartmış olacağız.

Sayılarla YAPA

 • 22 ilde 180 santralde YAPA kurulumu yaptık
 • 500 müşterimize YAPA üzerinden hizmet veriyoruz
 • 2019 yılında, yazımızı yazdığımız tarihe kadar 22 ilde 180 santralde 9.040 adet yeni müşterimize YAPA üzerinde hizmet vermeye başladık.
 • 2019 yılı içinde şu ana kadar 3.500’den fazla mevcut müşterimizi YAPA’ya geçirdik.
 • YAPA’da download hız rekorumuz İstanbul’da ve 102 Mbps, upload hız rekorumuz ise yine İstanbul’da ve 55 Mbps.

YAPA olan iller

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Sakarya, Sivas, Tekirdağ ve Uşak

YAPA ile TurkNet’lilere sunduğumuz avantajlar neler?

 • Upload hız limitlerini ortadan kaldırdık. Müşterilerimiz altyapıları ne destekliyorsa o kadar upload hızı alıyor.
 • Download tarafında 100 Mbps’e kadar hızı fiyat farkı yansıtmadan müşterilerimize sunabiliyoruz.
 • Ping değerlerini düşürüyoruz, kullanıcılarımız daha düşük ping değerleri ile oyun sunucularına bağlanabiliyor.
 • Son teknoloji cihazla kendi ağımızı yönetiyoruz. Gayrettepe’deki merkezimizden uzaktan müdahale ile santral bazlı sorunları çok kısa sürede çözebiliyoruz.
 • Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre özel profiller sunabiliyoruz. TurkNet’liler YAPA altyapısında Online İşlemler üzerinden ihtiyaçlarına en uygun profili seçip (En Uygun, Hızlı, Oyuncu, En Stabil) hizmetlerinden optimum şekilde yararlanabiliyor.
 • Santrallere kurduğumuz cihazlarımız hem VDSL hem de ADSL desteklediği için müşterilerimiz alabilecekleri hıza göre modemlerini VDSL veya ADSL olarak kurabiliyorlar.
 • VAE ağını kullanmak yerine trafiği kendi uplink’lerimize, bize özel yurtdışı çıkışlarımıza yönlendirebiliyoruz ve daha yüksek bant genişliğine sahip bir internet deneyimi yaşatıyoruz.
7 Yorum
 1. Ziya 1 ay önce
  Cevapla

  Nadiren de olsa altyapı çalışması ile ilgili mesaj geliyor. YAPA ile ilgili olduğunda ayrıca belirtiliyor mu?

 2. ÖMER 4 hafta önce
  Cevapla

  Adsl modemim var turknet almak istiyorum bunun için modemi değiştirmem gerekiyormu

  • Admin 5 gün önce
   Cevapla

   Merhaba Ömer Bey, mevcut modeminizi kullanabilirsiniz. VDSL kampanyamıza geçiş yapmanız durumunda modeminizi değiştirmeniz gerekiyor.

 3. Enes 4 hafta önce
  Cevapla

  Kocaeli / Gebze’ye gelse keşke. Burada çok Türknet kullanıcısı var.

 4. Mustafa 3 hafta önce
  Cevapla

  Bayrampaşaya acilen gelmesi lazım bence Yapa’nın herkes diğer isslerden bıkmış durumda Bayrampaşalı baya arkadaşımı Türknetli yaptım.İnş bir gün bizde YAPAda oluruz.İyi çalışmalar 🙂

 5. Mucahit 3 hafta önce
  Cevapla

  Türk Telekom HİPERNET altyapısı var. Maksimum hız ne olur. Upload hızı önemli

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.