Bir Satışçının İtirafları

single-image

Hayatımı çağrı merkezi satışıyla geçirdim. Bu yüzden firmaların internet satarken neler yapabileceğini çok iyi biliyorum. Zamanında ben de yapmışımdır. Bugün geldiğim noktada müşteri için neler yapılmalı, neler yapılmamalı kafamda çok açık. Reklam olacak ama, iç rahatlığıyla, TurkNet’te sizin için en doğrusunu yaptığımızı söyleyebilirim. İçim neden rahat merak ettiyseniz okumaya devam edin lütfen.

Tarife ne kampanya ne?

Önce biraz sektörümüzde sıklıkla karşılaşılan ve çoğu zaman birbiriyle karıştırılan “tarife” ve “kampanya” kavramlarından bahsetmek istiyorum. Tarife kavramı, internet paketinizin özelliklerini kapsar ve fiyatı yürürlükte olduğu sürece değişmez. 50 Mbps’e kadar hız, 100 GB AKN ve yanında 100 dakika telefon ayda 70 TL gibi. Örneğin TurkNet’te şu an bireysel müşterilerde tek bir tarifemiz var. Özgür İletişim adını verdiğimiz bu tarifemizde, müşterilerimize bölgelerinde bizim sağlayabileceğimiz 100 Mbps’e kadar en yüksek hızda Adil Kullanım Noktasız (AKN) interneti ve her yönde ayda 1.000 dakika telefon konuşmasını taahhütsüz olarak sunuyoruz.

Kampanya ise tarifede belirtilen ürün özelliklerin belirli bir süre ile daha uygun bir fiyattan sunulmasıdır. Sektörümüzde sıklıkla dönemsel kampanyalar yapılır ve “belirli bir süreye kadar başvurun, şu fiyattan yararlanın” şeklinde özel kurgular düzenlenir.

Son anda ortaya çıkan size özel kampanyalar

Bugün Türkiye internet pazarında, müşterilere 200’den fazla tarife sunuluyor. Bunlar buz dağının görünen yüzü. Bir de okyanusun altında son anda ortaya çıkan yaklaşık 300 kampanya var. Bu kampanyalar, hizmetinizi iptal etmek istediğinizde ya da taahhüdünüzün sonuna doğru ortaya çıkıyor. Bunlara, “Size özel son dakika kampanyaları” diyebiliriz.

Neden size özel kampanyalar yapılıyor?

Size özel son dakika kampanyalarını firmaların internet sitelerinde ortalıkta göremezsiniz. Çünkü bunlar herkese açık değildir, müşterileri son dakika elde tutmak için kurgulanırlar.

İki yıl boyunca taahhütle kullandığınız bir hizmetin son günlerinde, “Size özel kampanya yaptık, artık hizmetinizi şu kadar ay boyunca yüzde X daha ucuz kullanacaksınız” sözleri ilk duyduğunuzda sizi sevindirebilir. Şunu aklınızın bir kenarına yazın: Burada, sizi aslında iki yıl daha elde tutma çabası var. Fazlası değil.

Taahhüdün Sorunları

Ben taahhütlü bir kampanyadan yararlanmanın riski olduğuna inanıyorum. Bana dört yıl önce, 100 Mbps’e kadar internet hizmetini, AKN’siz ve taahhütsüz olarak vereceğimiz söylenseydi sanırım ofisteki herkese “Bu gerçek mi?” diye sorardım. Ama gerçek oldu ve yaptık (yine reklam oldu, mesleki deformasyon:). Firma ismi vermem doğru olmaz ama 2016 yılında taahhüdünü müthiş bir teklif aldım diyerek yenileyen bir arkadaşım, şuan hâlâ aynı hizmeti kullanmaya devam ediyor. Hızı 16 Mbps’e kadar, AKN’si 50 GB ve bunun için 70 TL’ye yakın bir ücret ödüyor. Tarifesini yükseltmek isterse de kendisinden ekstra fiyat ya da taahhüdünün uzatılması isteniyor. Teknoloji ve imkanlar hızla değişiyor. Bu yüzden size ilk başta çok güzel gelen teklif, bir yıl sonra anlamını yitirerek, sizin çok daha uygun bir fiyata çok daha yüksek özellikleri olan bir internet hizmeti almanızın önüne geçebiliyor.

2018 Sonunda AKN Bitiyor (mu acaba?)

Bir de 2018 sonunda AKN kalkacak. Siz bugün iki yıl taahhüt verince sizin içinde kalkacak mı AKN 1 Ocak 2019’da? Nasıl kalkacak? Fiyat mı artacak? Yoksa sizinle aynı hızı alan ama AKN’si yüksek bir paketi olan aboneyle farklı para verip aynı şekilde AKN’siz hizmet mi alacaksınız? Taahhüdün bu aralar bu taraflarını da düşünmek lazım.

İhtiyacınız bu kadar, alın bunu kullanın

Genel olarak firmaların satış temsilcileri onları aradığınızda “Öncelikle ihtiyacınızı anlayalım ve size en uygun paketi sunalım” diye konuşmaya başlar. Örneğin, “En düşük paketimiz sizin için uygun. Fiyatı da zaten X TL. Zaten internetinizi çok sık kullanmıyorsunuz. Siz en iyisi bu paketi alın ve boşuna fazla ödemeyin” diye konuşmaları sık duyarsınız.

Yetmeyecek

Az AKN’li ve düşük hızlı bir paketi, “siz aslında bu kadarsınız” diyerek satmaya çalışmak doğru mu emin değilim. Gerçekten siz dedikleri kadar mısınız? Muhtemelen değil. İhtiyaçlarınız değişiyor, Türkiye’de hane başı veri kullanımı her yıl %30 artıyor. Aslında hepimiz aynı şeyi istiyoruz: “İnternetim olabilecek en hızlısı olsun ve mümkünse sorun çıkarmasın.” Düşük hız isteyen ve “ben azla yetinirim” diyen internet kullanıcısı gerçekten çok az.

Size önerilen düşük hızlı ve az AKN’li paketi satın aldığınızda, eninde sonunda 30-50 GB AKN’nin yetmediğini anlarsınız ama artık sözleşmeyi imzalamışsınızdır. Taahhüdünüzü bırakmak istediğinizde size cayma bedeli çıkartılır. Büyük ihtimal, siz de ödeyip başka bir firmaya geçmeyi göze alamazsınız. Son çare olarak paketinizi yükseltirsiniz ve hatta daha çok para ödemeye bile razı olursunuz.

Satış temsilcisi neyi satar?

Satış temsilcileri yaptıkları satıştan prim alırlar. Gelirlerinin önemli bir kısmını bu primler oluşturur. Dolayısıyla size en çok prim aldıkları tarife ve kampanyayı satmaya çalışırlar. Hatta günde hangi kampanyadan ne kadar satabilecekleriyle ilgili kotaları vardır. Dolayısıyla aynı satış temsilcisi size mesaisi başladığında bir tarifeyi, mesaisinin sonunda doğru başka bir tarifeyi önerebilir. Haklıdır, sonuçta ekmek parası. Ama sizin de buna hazırlıklı olup önceden araştırıp size en uygun tarifeyi bulmanız gerek ki satış temsilcisinin primine göre değil kendi ihtiyacınıza göre karar verebilin (tabii o ortalıkta olmayan tarifeleri önceden göremediğinizden bu araştırma hep eksik kalmak durumunda).

Bir de satış temsilcilerinin neredeyse hiç satmadığı, sadece kafanızda bir fiyat seviyesi oluşturmak için kullandığı tarife ve kampanyalar var. Buna pazarlamada fiyat çıpalaması deniyor (price anchoring). Şöyle düşünün: bisiklet alacaksınız, 1.500 TL bütçeniz var (ciddiye alıyorsunuz belli ki bu bisiklet işini). Satıcı size bir bisikleti uzun uzun anlatıyor, 12 vitesli bir bisiklet, çok da beğeniyorsunuz. Sonra diyor ki fiyatı 3.000 TL. Çok pahalı geliyor size tabii. Sonra diyor ki aynı bisikletin 10 viteslisi var, geri kalan her şey aynı, fiyatı 2.000 TL. Birden bu fiyat size çok makul geliyor ve 1.500 TL harcamak için girdiğiniz dükkandan 2.000 TL verip mutlulukla çıkıyorsunuz. Çünkü aslında 3.000 TL’lik bir bisikleti 2.000 TL’ye aldınız gibi hissediyorsunuz. Internet satışlarında da böyle hiç satılmayan, aslında amacı başka tarifeleri makul göstermek olan tarifelere aman dikkat bu yüzden.

SONUÇ: Benim içim rahat, TurkNet’e bekleriz, burası çok güzel!

28 Yorum
 1. hasan orallı 4 sene önce
  Cevapla

  desenize yıllarca algılarımızla oynanmış :/

 2. Erkan 4 sene önce
  Cevapla

  Elinize sağlık.

  Bu firmaların bir de taahhütten cayınca karşımıza çıkardıkları bağlantı, modem kurulum, aktivasyon gibi saçma sapan ücretlerini de ele alan bir yazı yazarsanız çok makbule geçer. Taahhütten cayınca ne ödeyeceğimizi eksik söylemeleri gerçekten soyulduğumuzu gösterir nitelikte.

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Merhaba Erkan Bey, önerinizi aldık, ilerleyen dönemde bu konuyu da yazabiliriz, bizi takip etmeye devam edin.

 3. Mehmet 4 sene önce
  Cevapla

  Yıllarca satış temsilciliği yapmış biri olarak bu yazıları okurken kendimi gördüm ? evet harfiyen doğru ülkemizde özellikle +40 yaş grubunu teknolojik şeylerle ikna edip satış yapması çok kolay onun için herşeyi şeffaf olan Türk net i seçtim

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Yorumunuz ve bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz Mehmet Bey.

 4. Doğukan 4 sene önce
  Cevapla

  Hiç ticarette bu kadar şeffaf bir marka görmedim hayatımda. İnşallah hep böyle kalırsınız. CEM BEYE SAYGILAR…

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Teşekkürler Doğukan Bey, bizden de selamlar.

 5. Ahmet 4 sene önce
  Cevapla

  Merhaba turknet abonesiyim internet ve telefon tek fatura olarak geliyor ancak askerlik cagına girdigim icin sadece internet hattımı iptal etmek istiyorum telefon numarası aktif olarak kalması gerekiyor bu mumkun mu?

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Merhaba, maalesef iptal işleminde ayrı ayrı iptal yapamıyoruz. Hizmetinizi dondurmayı deneyebilirsiniz. Online İşlemler’den bu konuda talebinizi iletebilirsiniz.

 6. Serkan 4 sene önce
  Cevapla

  Herşeyiniz çok güzel fakat şu müşteri hizmetlerinizide bir düzeltseniz çok basit bir hata adslden vdslye geçişte bir ayar değişikliği yüzünden bir hafta internetsiz kaldık sorunu bilmediğimiz içinde sorunu çözemedik bir hafta boyunca kimse arıza kayıtlarına dönmedi ve iptal başvurusu yaptım hafta sonu olduğu için pazartesi dilekçeyi fax ile göndereyim derken internette vdsl ayarları ile ilgili bir video buldum ve ona bakarak ayarları yaptım ve internetim geldi demem o ki karşınızdaki müşterilerin hepsi bilgisayar mühendisi değil ufak yönlendirmelere ihtiyacı var siz bunu sağlamıyorsunuz bu yüzdende tarifeniz çok güzel olmasına rağmen müşteri kaybediyorsunuz bence bu politikanızı değiştirin pazarı tek başınıza ele geçirirsiniz şahsım adına söylüyorum tarifeniz ne kadar iyi olursa olsun sizi hiç bir tanıdığıma önermem bunu bilesiniz

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Yorumlarınız için teşekkür ederiz Serkan Bey, sorununuz çözüldüğü için de mutluyuz. Yorumlarınız bizim için değerli ve mesajınızı alıyoruz. Ancak şu anki politikamızda telefonla direkt destek hizmeti yok. Önden talebinizi bize bildiriyorsunuz, biz de sizi aramamız gereken durumlarda arıyor ve yardımcı oluyoruz. İyi günler dileriz.

 7. webalya 4 sene önce
  Cevapla

  Şu an çalıştığım ISS de aynı problemi yaşadım maalesef… En kısa sürede turk.net e geçeceğim

  • Admin 4 sene önce
   Cevapla

   Dilediğiniz zaman bekleriz, teşekkürler.

 8. Gına geldi şuanki sağlayıcımdan, başvuru yapıp türknete geçeceğim!

 9. Nihat 3 sene önce
  Cevapla

  Çok büyük tereddütlerle TürkNet müşterisi oldum. Bugüne kadar da ciddi bir sorunla karşılaşmadım. Olması gerekeni yapmak ve müşteriye şeffaf yaklaşım tuhaf geliyor altında sebep arıyorsunuz. Fiber altyapısı gibi 0ms ping yok belki ama fiyat performans olarak beni memnun etti. Hattımın desteklediği maksimum hız ve YAPA konusunda yanlış algı oluştursanız da umarım uzun yıllar müşteriniz kalırım 🙂

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Yorumlarınız için teşekkürler Nihat Bey.

 10. Kadir 3 sene önce
  Cevapla

  2.5 yıldır başka bir iss ile internete bağlanıyorum ve Dün bi karar alıp TürkNete başvuru talebi oluşturdum. Bugün sabah ise sözleşmeyi imzalayıp kargoladım. Fakat kimlik fotokopiside isteniyormuş. Kimlik fotokopiside kargodanmı yollamalıyım ?

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Merhaba, kimlik fotokopinizi Online İşlemler’den yüklemelisiniz. https://turk.net/online-islemler

   Kullanıcı adı ve şifrenizin 0850 288 80 80 TurkNet Hızlı İşlem Hattı’nı arayarak SMS’le telefonunuza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkürler.

 11. Fevzi 3 sene önce
  Cevapla

  Bende basvuru yaptım işim geregi zaman bulamıyorum Evrakları göndermek için kargo yerine whatsapp yada mail ile yollasam olmaz mı neden kargo

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Merhaba, geç cevapladık halledilmiştir konu büyük ihtimal ama buradan bilgi verelim, herkese faydası olsun. Evet belgeleri kargo ile yollalısınız, ıslak imzalı halleri biz de olmalı. Sadece T.C. Kimlik Kartı resminizi Online İşlemler üzerinden yüklemelisiniz.

 12. Murat Tekin 3 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben evime ilk defa internet alacağım ve türknet olmasını istiyorum, türknete geçerken yanında yeni hat vs bişey almak zorundamıyız (1000 dakika falan demişsinizde)
  Yani yeni bir telefon numarası almak zorundamıyız?

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Merhaba, evet biz telefon dahil hizmet sunuyoruz. Fiyatımız 64,99 TL. 1.000 dakika her yöne telefon da ve internet hizmeti bu fiyata dahil. Teşekkürler.

 13. Ayberk 3 sene önce
  Cevapla

  Gerçekten iyi bir şirketiniz saygı duyuyorum. Umarım kendi altyapınızı daha kısa sürede her yere ulaştırırsınız. Türktelekomun fiyat ve zorunlu uygulamalarını barbarca ve adice buluyorum.

 14. seva 3 sene önce
  Cevapla

  Merhaba öncelikle port sorunu yaşadığım için uzun süre hizmet alamadım. ttnet in umrunda bile olmadı. ama turknetten serkan bey sorgulama sonrası port olmadığını iletti ve açılması durumunda arayacağını iletti. ilk başta kendimiz bile dalga geçtik kimse aramaz diye ama 1 hafta bile geçmeden aradı ve port açıldı dedi. çok sevindim açıkçası belki evet prim almak için yapıyor ama sonuna kadar da hakediyor serkan bey. şuan evraklarımı ilettim bağlantımda kurulunca hersey tamamlanmış olacak. adresini bilsem çiçek göndericem o derece 🙂

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Yorumunuz için teşekkür ederiz…

 15. Berkay 3 sene önce
  Cevapla

  İlk basta kurulum vs ne kadar ödüyoruz? Telefon ayrı bir fatura olarak gelmez değil mi ? Asıl olarak internetle beraber telefon neden lazım? Telefon ile ilgili detayları yazar mısınız? Evimizde sabit bir hat kullanmıyoruz? Onu açtırmak içinde ek ücret mi ödeyeceğiz?

  • Admin 3 sene önce
   Cevapla

   Merhaba,

   Diğer operatördeki hizmetinizi kapattırmadan geliyorsanız kurulum hizmeti ücreti yok. Sıfırdan internet aldığınız durumlarda ise web üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yapılan başvurularda 3 taksit halinde 60 TL (3 ay boyunca taksitler faturanıza yansıtılır), kredi kartı veya banka kartsız olan başvurularda ise 3 taksit halinde 90 TL (3 ay boyunca taksitler faturanıza yansıtılır) karşılığında size verilir. Şu an Özgür İletişim paketimiz 75,99 TL. Bu fiyata aktif altyapımızda, altyapınızın desteklediği maksimum download ve upload hızını 100 Mbps’e kadar alıyorsunuz. Burada hızı biz değil, santrale olan mesafeniz ve hattın kalitesi belirliyor.

   Bölgenizde aktif altyapımız yoksa maksimum 35 Mbps’e kadar download, 3 Mbps’e kadar upload hızı alıyorsunuz. Daha fazla hız isterseniz ve bölgenizde varsa ayda 10 TL fark ödeyerek santrale olan mesafeye göre 50-75 veya 100 Mbps’e kadar download ve 4 Mbps’e kadar upload hızı alabilirsiniz. Ancak bu seçeneğe şu an abone olduktan sonra terfi edebiliyorsunuz. Önce abone oluyor, sonra Online İşlemler üzerinden paket yükseltiriyorsunuz.

   Başka paket, tarife ve fiyatımız yok. Detayları burada bulabilirsiniz: https://turk.net/sinirsiz-internet-ozgur-iletisim

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.