Fiber İnternetin Home Wi-Fi için Önemi Nedir?

single-image

Fiber internet, yüksek hızlı internet bağlantısındaki en güncel ve gelişmiş teknolojilerden biridir. Eve kadar fiber (Fiber to the Home – FTTH) olarak da bilinir. Fiber internet, daha yüksek bant genişliği, yüksek çözünürlükte video izleme, kısa sürede dosya indirme / yükleme ve web sitelerin açılması için uzun süre beklemeye gerek kalmadan internette gezinme imkanı sağlar. Fiber optik kablolar, daha fazla bant genişliği sunan ve verileri elektrik yerine ışık sinyalleri kullanarak daha yüksek hızlı ileten bir telekomünikasyon kablosu türüdür. Dolayısıyla, fiber internet alabileceğiniz en hızlı internet bağlantısı türlerinden biridir.

Diğer birçok internet bağlantısı türünden farklı olarak, fiber genişbant, bilgi iletmek için optik kablolara dayanır. Bu kablolar, geleneksel genişbant bağlantılarından 100 kat daha hızlı olarak saniyede 1 gigabayt hıza kadar veri taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca Telekom şirketleri ve internet servis sağlayıcıları, bakır kablodan daha yüksek hız ve güvenilirlik sağladığı için fiber kablo kullanır. Yüksek performanslı veri aktarım hızları ve düğümler arasındaki daha uzun mesafeler, fiber ağların kurulumunu geleneksel telefon hatları kurmaktan daha ucuz hale getirir.

Fiber İnternetin Faydaları Nelerdir?

Fiber internetin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilgisayarınıza, telefonunuza veya TV’nize en güvenilir ve en hızlı bağlantıyı sunar.
  • Herkes için uygun maliyetlidir.
  • İçeriklere erişiminizde daha güvenli bir bağlantı sağlar.
  • Kablo veya DSL bağlantısından önemli ölçüde daha hızlıdır ve çok daha fazla bant genişliği sunar.

Fiber İnternet Home Wi-Fi için Neden Önemlidir?

Büyük bir evde yaşıyorsanız veya evinizde çok sayıda kablosuz cihaz varsa, evinizdeki Wi-Fi’nin bir fiber internet bağlantısına sahip olması hem hız hem de güvenilirlik açısından oldukça önemlidir.
Fiber optik kabloların kullanımı, az bilgi kaybıyla bilginin uzun mesafelerde iletilmesini kolaylaştırır. Bu, geleneksel bakır kablo bağlantılarından daha fazla bant genişliği sağlar. Ayrıca, parazit veya bozulma olmadan bir seferde daha fazla veri iletebilirler.

Fiber İnternet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evinizde veya iş yerinizde fiber internet olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bulunduğunuz konuma ait altyapı sorgulaması gerçekleştirmeniz gerekir.

Altyapı sorgulamalarını adres ile veya sabit telefon numarası ile sorgulama olmak üzere 2 farklı şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bu iki sorgulama seçeneğinden biriyle fiber altyapınız olup olmadığını öğrenebilir ve gerekirse kurulumunu sağlayabilirsiniz.

Fiber internet altyapı sorgulama için TurkNet sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Fiber İnternet Kurulumu Nasıl Yapılır?

Fiber internet kurulumu TurkNet ekibi tarafından evinizde veya  işyerinizde kısa sürede gerçekleştiriliyor. En iyi hizmeti alabilmeniz için tüm altyapı ve kurulum işlemleri güvenli ve kontrollü bir şeklinde tamamlanıyor. Kurulum hizmeti hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.