Home Wi-Fi Teknolojisi Nedir?

single-image

Home Wi-Fi, günümüzde internete bağlanmanın en yaygın ve uygun maliyetli bir yoludur.
Home Wi-Fi’ı, kısaca internet bağlantısını evin her bölgesine eşit olarak yaymak için bir veya daha fazla erişim noktasından bağlantı oluşturulması olarak tanımlayabiliriz. Böylece evinizin her noktasından tüm cihazlarınıza hızlı ve güvenli bir internet bağlantısı sağlamış olursunuz.

Home-Wi-Fi’ın Avantajları Nelerdir?

Home-Wi-Fi’ın en büyük avantajlarından biri, birden fazla cihazla eş zamanlı olarak internete erişim sunmasıdır. Bir diğer avantajı ise, kullanıcıların farklı konumlardan hız kaybına uğramadan internete bağlanabilmesidir. Home Wi-Fi’ın kurulumunun kolay bir şekilde yapılabilmesi de yine bu teknolojiyi erişilebilir ve makul kılan avantajlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Mesh Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

Mesh Wi-Fi, doğrudan modeminize bağlanan bir ana yönlendiriciden ve tam Wi-Fi kapsama alanı oluşturmak için evinizin içine yerleştirilmiş bir veya birden fazla yönlendiriciden oluşur. Yönlendirici sayısı evinizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Tüm yönlendiriciler tek bir kablosuz ağın parçasıdır. Bu nedenle ağ ve parola değişikliği yapmanıza gerek kalmaz.
Mesh Wi-Fi, evinizdeki fiziksel engellerden (duvar, zemin, kapı vb.) ve geniş menzilden meydana gelen sinyal düşüklüğünü ortadan kaldırmanızı sağlar. Bunu yaparken menzil genişletici kullanımında olduğu gibi güçlü sinyal almaya devam etmek için oda değiştirdiğinizde farklı bir ağ bağlantısına geçiş yapmanıza gerek kalmaz. Sinyal kaybı yaşamadan sorunsuz bir şekilde evinizde dolaşarak internet kullanımına devam edebilirsiniz.

Mesh Wi-Fi Nerelerde Kullanılır? Hangi Kullanıcılar İçin Uygundur?

  • Geniş menzil alanına sahip evde yaşayan kullanıcılar
  • Halka açık Wi-Fi erişiminin sağlandığı belediye vb. noktalarda
  • Şantiye ve fuar alanları gibi geçici olarak Wi-Fi erişiminin gerektiği yerlerde
  • Sensörler, güvenlik sistemleri ve akıllı cihazların bulunduğu ağlarda
  • Hastaneler ve üniversiteler gibi stabil internet bağlantısına ihtiyaç duyulan kurumlarda

Sinyalin Eşit Dağılmadığı Her Ev için Mesh Wi-Fi Gerekli midir?

Mesh Wi-Fi, özellikle zayıf veya eksik Wi-Fi kapsama alanı sorunları yaşayan orta ve büyük boyutlardaki yapılar için tasarlanmıştır. Menzil genişleticiler küçük yapılarda sinyal ve kapsama alanı problemlerini ortadan kaldırabilir. Ancak orta ve büyük yapılarda, aile üyelerinin fazla olduğu ve birçok akıllı cihazın kullandığı durumlarda menzil genişleticiler yetersiz kalmaktadırlar. Bu durumlarda yüksek hızda ve tek ağ bağlantısıyla kesintisiz bir internet için Mesh doğru bir seçenektir.

Mesh Kullanırken Modem Gerekli midir? Eski Bir Modem ile Mesh Çalışır mı?

Evet, Mesh teknolojisi henüz tek başına çalışmadığı için bir modemin desteğine ihtiyaç duyulur. Güçlü bir internet bağlantısı için bulunduğunuz bölgenin internet altyapısına uyumlu bir modem tercih etmeniz önerilir.

Siz de TurkNet ailesine katılmak ve yüksek hızda kesintisiz bir internet deneyimi yaşamak  için kolayca fiber internet altyapısı sorgulayabilirsiniz. İnternete Gigafiber hızıyla bağlanmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.