İdeal İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalı?

single-image

“İnternet hızı kaç olmalı?” sorusu, çevrim içi ortamın sunduğu avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcıların sıkça araştırdığı konu başlıkları arasında yer alıyor. Kullanıcı deneyimini işlevsel hâle getirecek internet hızı, kullanım amacı ve internet bağlantısının kurulduğu ortama göre (ev, ofis, fabrika, işletme) farklılık gösteriyor. Söz konusu ortamlardaki ihtiyaçlar, internet kullanım türü ve kişi sayısı ise sahip olmanız gereken optimum bağlantı hızı hakkında size önemli ipuçları veriyor.

Örneğin evdeki internet kullanımında Video on Demand (VoD) platformlarının kaliteli bir görsel performans için talep ettiği bağlantı hızını karşılamanız bir hayli önemli. İlgili hızın karşılanamaması video kalitesini düşürmenin yanı sıra eş zamanlı olarak mobil cihazlarınızdaki bağlantı kapasitesinin de azalmasına neden olabilir. Çoklu görevler esnasında standart bir web sitesini açarken bile zorluk çekebilirsiniz.

Evde Netflix keyfi

Öte yandan internet bağlantınızı çevrim içi platformlardan yüksek hacimli dokümanlar, multimedya dosyaları ve oyunlar indirmek için de kullanabilirsiniz. Bu durumda mevcut bağlantı hızınızın indirme (download) ve yükleme (upload) hızını da etkileyebileceğini unutmamalısınız.

İndirme hızı farklı araçlarla internet protokolü üzerindeki herhangi bir dosyayı elektronik aygıtınıza kaydetme kabiliyeti ve buna bağlı şekilde ortaya çıkan süre olarak tanımlanıyor. Yükleme hızı ise sizin çeşitli platformlara yükleyeceğiniz dosyaları kaydetme hızınız anlamına geliyor. Ayrıca yükleme hızınız ve bant genişliğiniz, indirme hızınız ve bant genişliğinizden daima daha küçüktür.

Tüm bunların dışında, özellikle oyun tutkunları ve e-spor profesyonelleri için ping süresini düşürmek de büyük önem arz ediyor.

Mbps Nedir?

İnternet standart hız birimi şeklinde tanımlanan Mbps, bir saniye içinde aktarılan veri miktarının megabit cinsinden belirtilmesini sağlıyor. Açılımı Megabits Per Second olan kavram, en yalın hâliyle sahip olduğunuz internet hızının ölçü birimini ifade ediyor.

Mbps’yi açıklarken değinilmesi gereken konulardan biri de teknoloji ile belirli bir seviyenin üstünde ilgilenen kullanıcıların bile zaman zaman karıştırdığı MB/s kavramı. Sabit disk ve dosyalarda boyut, byte aracılığıyla hesaplanırken geniş ağ bağlantısı hız verilerinde hesaplama işlemi için bit tercih ediliyor. Bir başka deyişle bit, standart hız biriminin hesaplanmasındaki ölçüyü ifade ederken byte ise dosya boyutunu işaret ediyor. İki kavram arasındaki çevrimler şu şekilde yapılıyor:

 • Byte (B): 1024 byte = 1 Kilobyte
 • Bit (b): 8 bit = 1 byte

4 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir?

“4 Mbps internet hızı nasıl?” sorusu, söz konusu internet hızını kullananların sayısının çok olması nedeniyle çevrim içi dünyada son derece yaygın bir arama hacmine sahip. Temel internet hızı şeklinde ifade edilebilecek 4 Mbps ile neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı incelemeye ne dersiniz?

 • Web sitelerinde gezinme, forumlarda işlem yapma, çevrim içi bankacılık işlemleri gibi temel düzeydeki pek çok görevi 4 Mbps ile yerine getirebilirsiniz.
 • Yine 4 Mbps bağlantı hızı aracılığıyla video konferanslara sorunsuz şekilde katılabilirsiniz.
 • Sosyal medya platformlarını rahatça kullanabilirsiniz fakat söz konusu platformlarda donmadan, canlı video akışı yaratabilmeniz için 4 Mbps yeterli olmayabilir.
 • Netflix benzeri Video on Demand (VoD) uygulamalarını yüksek görüntü kalitesinde izleyemezsiniz.
 • YouTube videolarını ise 720p çözünürlükte izleyebilirsiniz. Daha yüksek çözünürlüklerde donma sorunu yaşayabilirsiniz.
 • Çoklu kullanımlarda ise 4 mbps hız yine yeterli gelmeyecektir. Birden fazla cihazın aynı anda internette işlem yapması için daha yüksek hızlara ihtiyacınız var.

8 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir?

4 Mbps hız ile yapabileceklerinizin sınırını genişletmek istiyorsanız 8 Mbps sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Arzu ederseniz “8 Mbps internet hızı nasıl?” sorusuna 8 Mbps ile yapılabilecekleri listeleyerek yanıt verelim:

 • Web sitelerinde gezinme, forumlarda işlem yapma, çevrim içi bankacılık işlemleri gibi temel düzeydeki pek çok görevi 8 Mbps ile yerine getirebilirsiniz.
 • Yine 8 Mbps bağlantı hızı aracılığıyla da video konferanslara sorunsuz şekilde katılabilirsiniz.
 • Sosyal medya platformlarını kullanabilir ve bu platformlarda video yükleme, canlı yayın akışı gibi özelliklerden temel seviyede yararlanabilirsiniz. Özellikle Twitch, Instagram, Periscope benzeri uygulamalarda çok yüksek çözünürlüklü canlı yayınlar yapmak için daha iyi bir bağlantı hızına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • VoD uygulamalarında standart çözünürlüklü görsel deneyim yaşayabilirsiniz.
 • 1080p (Full HD) çözünürlüğe sahip YouTube videolarını rahatça izleyebilirsiniz.
 • 8 Mbps de yine çoklu kullanımlara uygun değildir. Bunun için minimum 24 Mbps öneriyoruz. Hatta en konforlusu altyapınızın desteklediği maksimum hızı almak.

12 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir? 

Şimdi 8 Mbps ile yapabileceklerinizin bir adım ötesini düşünebilirsiniz. Klasikleşen “12 Mbps internet hızı nasıl?” sorusuna ise dosya indirme hızı ve yayın açmak için internet hızı kavramları üzerinden cevap vermek pekala mümkün:

 • 12 Mbps vasıtasıyla 4 ve 8 Mbps ile yaptığınız her şeyi yapabilir ve bunlara ek olarak yüksek hızda dosya indirme ve optimum hızda dosya yükleme işlemleri yapabilirsiniz.
 • VoD uygulamalarından standart çözünürlüğü karşılayan akıcı bir görsel performans elde edebilirsiniz.
 • 1080p YouTube videolarının yüklenme süresi önemli ölçüde kısalabilir.
Cep telefonun Youtube videoları izlemek

24 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir? 

“24 Mbps internet hızı nasıl?” sorusunun yanı sıra “35 Mbps internet hızı nasıl?” sorusunu merkeze alan kullanıcı aramalarını da kapsayan ilgili bağlantı hızı, rahatlıkla ideal internet hızı olarak tanımlanabilir. Şayet maksimum seviyede hıza ihtiyaç duymuyorsanız ve belli bir düzeyin altına da inmek istemiyorsanız 24 Mbps yüksek olasılıkla sizin için en uygun seçenek:

 • Önceki bağlantı hızlarının yanı sıra 24 Mbps aracılığıyla yüksek hızda indirme ve yükleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • VoD uygulamalarında Full HD görüntü kalitesine erişebilirsiniz.
 • YouTube videolarını UHD (3840 x 2160 piksel) çözünürlükte izleyebilirsiniz.

50 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir? 

Hızlı dosya indirme deneyimi yaşamak, YouTube donma sorunu ile hiç uğraşmamak ve online oyun oynamak için internet hızı dendiğinde akla gelen iki benzersiz alternatiften birine mi sahip olmak istiyorsunuz? O hâlde 50 Mbps internet hızı tam size göre:

 • Çok sık ve büyük hacimli dosyaları indirmek için tercih etmeniz gereken temel bağlantı hızı 50 Mbps’dir.
 • Bunun dışında kesintisiz çevrim içi oyun serüvenleri yaşamanızı sağladığı gibi, diğer bağlantı hızlarının sunduğu her şeyi eksiksiz biçimde destekleyebilir.

100 Mbps İnternet Hızı ile Neler Yapılabilir?

Neler yapılmaz ki? Öncelikle Netflix internet hızı için maksimum performansı 100 Mbps ile elde edebilirsiniz. “100 Mbps internet hızı ile neler yapılır?” sorusunun yanıtı ise temel şekilde çevrim içi ortamdaki tüm dijital işlemler olarak verilebilir. Öte yandan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan “72 Mbps internet hızı iyi mi?” sorusunu ise indirme hızı üzerinden cevaplamak daha yararlı olabilir.

İndirme hızını, internet hızınız üzerinden 8 bit = 1 byte bağlantısıyla hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 72 Mbps internet hızı 9 MB/s indirme hızına, 100 Mbps internet hızı da 12.5 MB/s indirme hızına tekabül edecektir. Söz konusu indirme hızlarının internet deneyimini son derece işlevsel şekilde desteklediğinin altını çizmekte yarar var.

İnternet hız testi sayfası / turk.net

Sizin İnternet Hızınız Kaç Mbps?

Tüm bu bilgilerin ardından internet hızınızı merak ediyorsanız İnternet Hız Testi sayfasını ziyaret edebilir saniyeler içinde bağlantı hızınızı öğrenebilirsiniz. İnternet hızınızı öğrendikten sonra da “İnternet Hızı Nasıl Artırılır?” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Siz de Türkiye’nin en hızlı internetini sunan TurkNet’e geçmek istiyorsanız, iletişime geçebilir ve paketimiz hakkında uzman ekiplerden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca İnternet Altyapı Sorgulama sayfasını kullanarak bölgenizdeki altyapının mevcut durumunu öğrenebilirsiniz.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.