İnternet Aboneliğinde Taahhüt Nedir?

single-image

İnternet artık hayatımızı sürdürebilmemiz için bir ihtiyaç haline geldi. Öyle ki internet olmadan işlerimizi halledemiyor, eğitim alamıyor veya vakit geçirmekte zorlanıyoruz. Peki bu internet evimize nasıl geliyor? Tabii ki bir internet servis sağlayıcı veya bir operatöre üye olup evinize internet bağlatmanız gerekiyor. Çoğu zaman belli bir taahhütle internet aboneliğinizi yaptırıyorsunuz. İnternet taahhüt süresi bir ya da iki yıl olabiliyor. Bu sebeple bu yazımızda sizler için internet taahhüt ve taahhütsüz kotasız internet kavramlarından bahsettik.

İnternet Taahhüdü Nedir?

Belirttiğimiz gibi evinize internet bağlatmak için belli bir internet servis sağlayıcıya abone olmanız gerekir. Bunun için de genellikle belli bir internet taahhüt süresi vardır. Bir taahhüt verdiğinizde yasal olarak o konudaki yükümlülüklerinizi yerine getirmekle mükellef olursunuz. Yani bir internet servis sağlayıcıya abone olduktan sonra belli bir süre o interneti kullanmakla yükümlüsünüzdür. 3, 12 ve 24 ay en yaygın olanlardır. Bu süreden önce internetinizden memnun kalmayabilirsiniz. Bu durumda belli bir cayma bedeli ödemek zorunda kalırsınız. Bu taahhüt ücreti genellikle hizmetin ücretinden daha az olsa da yine de düşük bir miktar olmaz. Çoğu insan indirimli ya da kampanyalı paketleri tercih ederler. Bunlarda da taahhüt sürenizden önce internetinizi değiştirirseniz cayma bedeline ek olarak indirimin fark ücreti de kullanıcılardan talep edilir. Ayrıca modem ve kurulum da ücretsiz verildiyse bunların ücreti talep edilebilir ya da modeminizin kargoyla geri gönderilmesi istenebilir. Bunların hepsi kullanıcılar için çok büyük maddi problemler olduğu için genellikle internetten memnun kalınmasa bile taahhüt süresi boyunca kullanmaya devam ederler.

Siz de TurkNet’e gelerek taahhütsüz kotasız internet hizmetiyle tanışabilirsiniz!

Taahhütsüz Kotasız İnternet Nedir?

İnternet kotası da kullanıcılar için sorun olan bir başka konudur. Kotalı internet kullanıyorsanız kotayı aşmanız durumunda internet hızınız yavaşlatılır. Bu sebeple kotasız internet tercih etmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Kotasız internet seçtiğinizde hızınızın düşmesi korkusunu yaşamadan internetinizi dilediğinizce kullanabilirsiniz. AKK 2019 yılında kaldırılmış olmasına rağmen operatörler bu kotayı genellikle hız üzerinden koyarlar. Dolayısıyla internet taahhüt vermeden önce kotasız internet almaya özen göstermenizde fayda var.

Herhangi bir taahhüt imzalamadan önce bilmeniz gereken bir diğer nokta da evinizin altyapısı ve internet servis sağlayıcının hat kapasitesidir. İnternetini daha hızlı kullanmak için mantıklı olan fiber internet almaktır fakat eğer altyapınız buna uygun değilse boş yere fazla para ödemiş olursunuz. Bu sebeple ilk önce internet üzerinden internet altyapınızı kontrol etmelisiniz. Eğer fiber imkânınız varsa fiber internet bağlatmayı tercih edebilirsiniz Çünkü fiber internet ADSL ve VDSL altyapıya göre zamana bağlı hız kaybı yaşamadığından çok daha hızlıdır.

TurkNet kullanıcılarına kotasız gigafiber internet hizmeti sunuyor. Siz de TurkNet’li olarak yüksek hızlı ve kotasız internetin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz!

Yorum yazın

E-posta adresiniz sitede gösterilmez.